My všichni školou povinní

TV seriál o žácích, učitelích i rodičích, prvních dětských láskách i vážných vztazích mladých učitelů
1984 Česko
Veronika Žilková22Brief+(Jan Vychodilová)ve 2. díle jí pod splavem sjedou plavky, na okamžik odhalí ňadro v 5. díle
Jiří Sovák63(učitel Lamač)
Miroslav Vladyka24(učiel Michal Karfík)
Jiří Bartoška37(Jiří Oliva)
Jiřina Bohdalová53(Marie Joklová)
Věra Galatíková45(Libuše Martínková)
Jaromír Hanzlík36(Filip Povejš)
Vladimír Menšík54(školník Josef Anderlík)
Dana Medřická63(Eliška Zmatlíková)
Daniela Kolářová37(učitelka Ivana Brožková)
Jana Šulcová37(Helena Olivová)
Jana Preissová36(Alice Povejšová)
Karel Augusta49(Karel Hrdina)
Jaroslava Obermaierová38(Emílie Hrdinová)
Michaela Kudláčková15(Barča Hrdinová)
Vladimír Brabec50(Richard Jokl)
Vlasta Žehrová28(Radka Pastýřová)
Gabriela Vránová51(učitelka Hedvika Hajská)
Jiřina Švorcová56(Věra Kopecká)
Zdena Hadrbolcová46(učitelka Alžběta Gajdošová)
Jana Janěková29(Dana Mrázová)
Markéta Fišerová24(Ajka Šimková)
Karolína Slunéčková50(Blanka Petrovská)
Eva Hudečková34(advokátka Olga Brechtová)
Michal Hofbauer20(Tonda Anderlík)
Alexej Pyško27(Aleš Král)
Libuše Havelková60(Marcela Božetěchová)
Martin Hron34(Jaroslav Pastýř)
Miroslav Nohýnek42(kapitán Houšek)
Monika Kvasničková14(Alena Hajská)
Martin Krb15(Jindra Jokl)
Jan Cmíral59(právník)

1/13 První zvonění

Začátek školního roku je prvním dnem ve škole nejen pro prvňáčka, ale také pro nové učitele. Přesněji pro mladého učitele matematiky a tělocviku Michala Karfíka a skupinovou vedoucí Janu Vychodilovou. V neznámém prostředí k sobě mají blízko a je nasnadě, že počáteční sympatie začnou přerůstat v lásku. Jenže do Michala je zamilovaná i vychovatelka Ajka z internátu, na němž Michal bydlí. Michal pozve Janu do kina, tam je ale na nepřístupný film nepustí, protože Jana si zapomněla občanku a uvaděčka nevěří, že jí už bylo osmnáct.

Do první třídy nastupuje také vnučka bývalé učitelky Zmatlíkové, teď už jen babičky v důchodu. O rozruch se v první třídě hned první den postará Jirka Oliva, který si za oknem všimne veverky. Učitelce Hajské dá spoustu práce děti uklidnit a dostat zpátky do lavic. To v osmičkách řeší jiné problémy, je to jejich poslední rok, který bude rozhodovat o jejich dalším životě. V osmičce je třídním i starý Lamač, který dostal tak trochu na starost i Michala.

Na první poradě učitelského sboru se řeší hlavně problémy výstavby a to, kde sehnat řemeslníky na dostavbu šaten na hřišti a další nezbytnou údržbu. Je avizována inspekce, která by kromě kontroly mohla snad napomoct v získání potřebných pomůcek, především magnetofonů pro výuku.

Otec Jirky Olivy je soudce, právě řeší rozvod manželů Joklových, jejichž syn chodí se starším Olivou, Lubošem, do třídy. Za paní Olivovou, sociální pracovnicí, přichází paní Joklová a žádá ji, jestli by nebylo možné rozvod urychlit. Situace v rodině Joklových není nijak růžová. (-k-)

2/13 Rovnýma nohama

Školní rok se zabíhá do normálních kolejí, na první rodičovské schůzce se v osmičkách řeší budoucí studium. Při té příležitosti se třídní Lamač pokouší přemluvit instalatéra Hrdinu, aby jim natáhl elektrické rozvody v šatnách. Hrdina chápe, že jeho Barča bude potřebovat doporučení a tak na prosbu kývne.

Inspektorka se přijde podívat i na Michalovu hodinu matematiky. Toho při řešení příkladu s procenty postihlo okno a nikdo z žáků se na výzvu nepřihlásil, aby pomohl příklad vyřešit. Michal se tedy uchýlil k názornému nakreslení příkladu, až se nakonec k řešení dobral. Bylo mu ale jasné, že z toho bude průšvih. A také si jej ředitelka po odchodu inspektorky zavolala. K Michalovu údivu však sklidil u inspektorky úspěch a byl pochválen za názornou výuku matematiky.

Michal vyznal lásku Janě a ta jeho city opětovala. Spolu s pionýrským oddílem a hlavně Janou se Michal zúčastnil víkendového výletu spojeného s čištěním potoka.

Hyperaktivita Jirky Olivy dělá problémy učitelce Hajské. Zavolá si do školy Jirkovu maminku a stěžuje si na Jirkovo ustavičné vyrušování. Přitom Jirka má paní učitelku rád, doma o ní pořád mluví a nosí jí dárky. Jenže paní učitelka by tolik náklonnosti oželela a raději by uvítala Jirkovo věší soustředění a kázeň.

Manželka učitele Lamače, která právě odešla do důchodu, mu vyčítá, že je v škole od rána do večera a na ní mu nezáleží. Vyčítá mu to tak hystericky, že Lamač dostane infarkt a skončí v nemocnici. Pro ředitelku Martínkovou je to další rána, protože se žlučníkem skončila v nemocnici i další učitelka z prvního stupně. Snaží se proto přemluvit babičku Zmatlíkovou, aby na pár měsíců vzala suplování ve druhé třídě. Lamače musí nahradit ostatními učiteli, jedním z nich je i Michal, který dostane v Lamačově osmičce chemii, ač je matematik, fyzikář. (-k-)

3/13 Výbuch

Michal, ač nerad učí v osmičce chemii. Při jednom pokusu se podaří přivést reagující látky k výbuchu, což značně nazlobí školníka a ostatní z něho mají legraci. To v soukromém životě se na Michala štěstí směje, s Janou jsou do sebe zamilovaní až po uši. i když i tam se objevuje sotva znatelný mráček v podob vychovatelky Ajky, kterou spolu potkají před internátem, v němž Michal bydlí. Janě neujde, že Ajka má o Michala zájem a začíná žárlit.

To u Joklů to doslova vře. Na otce zanevřel i starší syn, osmák Jindra. Oba rodiče se spolu pohádají, Joklová bývalého manžela obviní, že jim (hlavně dětem) sebral magneťák se všemi kazety. Jokl to rezolutně popře, ale my víme, že si magneťák v minulém díle odnesl v aktovce.

Prvňáčka Pepíka Hrdinu srazilo auto, pod které neopatrně vjel na sestřině kole. Naštěstí se mu nic vážného nestalo, i když několik odřenin a pohmožděnin muselo být ošetřeno v nemocnici. Jeho otec navštěvuje soudce Olivu, aby zjistil, jestli nehodu opravdu zavinil Pepík a jestli by nemohl získat nějaké finanční odškodnění. Řidič je v tom ale nevinně, takže nic takového nepřipadá v úvahu. Hrdina starší tak alespoň získal zajímavou známost, která se někdy v budoucnu může hodit. Nezapomněl se samozřejmě nabídnout jako šikovný elektrikář. Paní Hrdinová se cítí ukřivděná, Pepík je její mazánek a na úkor sestry Barči na to hřeší.

Osmáci se rozhodují, na jakou školu dál. Jitka Povejšová pod vlivem maminky herečky chce jít na konzervatoř. Otec se to manželce snaží rozmluvit, nemyslí si, že by Jitka byla pro kumšt vhodný typ. Jindra Jokl vyplňuje nezávaznou volbu až ve škole, protože matka byla rozčilená po hádce s exmanželek a otcovu pomoc Jindra odmítl. S výběrem učebních oborů nakonec Jindrovi pomůže Karfík, který si ho při vypisování ve škole všimne.

Do školy se z nemocnice vrací učitel Lamač. Zatím se přichází jen podívat, nesmí se rozčilovat, a tak zatím učit nebude. Na poradě chválí ředitelka prostřednictvím zprávy inspekce vyrovnávací první třídu učitelky Brožové, což učitelku tradiční první třídy Hajskou evidentně mrzí a snaží se argumentovat, že má ve třídě několik zlobivců, především Olivu a Brambůrka. Rodiče jsou z Jirky už nešťastní, mamince při psaní úkolů ujedou nervy a odejde. Jirka se sbalí a uteče na půdu se svým věrným křečkem Filipem. (-k-)

4/13 Podnájem

Jirkovi rodiče se obrátili na polici, když zjistili, že Jirka není doma. Jirka se ale naštěstí vrátil domů sám, byl jenom na půdě domu. Ve škole Jirka přivádí učitelku Hajskou k zoufalství, tentokrát po ní střelil flusačkou, nechtěně samozřejmě, ale poznámku dostal. Flusačku chtěl původně dát spolužačce Karolíně, k níž si šel po škole hrát.

Manželé Joklovi byli definitivně rozvedeni, děti byly svěřeny do péče matce. Dcera otcův odchod obrečela, starší bratr na něj zanevřel už dříve. Teď však zjišťuje, že i matka má nějakého přítele a opět se cítí dotčený.

Barča s Jitkou si přísahaly věrné kamarádství, které nezruší kvůli žádnému klukovi. A o klucích se vůbec nechtějí bavit, jenže jim to nedá a navzájem sondují, kteří kluci se jim líbí. Jitce se líbí Jokl, Barče Oliva. Jitčin otec si nemyslí, že konzervatoř a herectví je pro Jitku tou nejvhodnější cestou. Navštěvuje proto svou sestru Terezu, aby se s ní poradil a požádal ji, aby si s Jitkou promluvila.

Michal se na popud Lamače usmiřuje s Janou, kterou kvůli hádce nedoprovodil s osmáky na hory. Jana připravuje dopravní soutěž, s čímž jí pomáhá mladý příslušník, jehož chvíle ještě přijde:-) Jana přemlouvá Michala, aby se přestěhoval do podnájmu k její babičce, Michalovi se ale na internátu líbí a do stěhování se mu nechce.

Pan Hrdina zavádí ve škole v šatnách elektriku, zanedbává ale svou práci v podniku, což mu přijde vyčíst jeho mistr Slezáček. Ředitelka se diví, že má pan Hrdina problémy, když má dohodu o provedení práce, netuší ale, že i přesto pracuje ve škole v pracovní době, namísto práce v podniku. (-k-)

5/13 Spor

My všichni školou povinní - veronika Žilková Sbližování Jany s Michalem nemá dlouhého trvání. Michal si sice přivede Janu k sobě na internát, aby se mohli milovat, ale zrovna v době, kdy je vychovatelka Ajka s kluky na plavání. Jana si myslí, že to Michal udělal schválně, aby ji před Ajkou schoval. Utvrdí ji v tom i druhý den, kdy přijde za Michalem na internát a zjistí, že u Ajky opravuje písemky. Pod vlivem toho se Jana začne věnovat mladému nadstrážmistru Alešovi, s nímž připravuje pro děti dopravní soutěž. To se zase dotkne Michala.

Filip Povejš vzal k sestře Terezu i svou dceru. Tereza kupodivu Jitku v jejím rozhodnutí spíš podporuje. Tatínek Filip je ale zásadně proti tomu, aby Jitka šla na konzervatoř. Ta se jde vybrečet k mámě, která ji ujistí, že si stejně udělají, co budou chtít, i přes tatínkův zákaz.

Jirka Oliva znovu a znovu přivádí učitelku Hajskou k šílenství, ačkoliv se snaží být hodný a nosí jí dárky. Nepomáhá ani Michalova přímluva, který šel s Jirkou v dešti domů a měl tak příležitost jej trochu poznat. S učitelkou si jde proto promluvit Jirkova maminka. Hajská jí oznámí, že požádá o Jirkovo přeložení do vyrovnávací třídy. Doma pak Jirkova maminka k manželovi prohlásí, že s Hajskou už se bavit nebude a požádá o přeložení Jirky do vedlejší třídy k jiné učitelce. Jirkův tatínek situaci bagatelizuje, manželku ale nepřesvědčí o tom, že se jí jen zdá, že Jirka je z učitelky frustrovaný.

Pan Hrdina dostal v podniku výpověď. Podal proti tomu žalobu a chtěl se poradit s Olivou, s nímž se seznámil při nehodě jeho syna. Když se dozvěděl, že jeho případ bude soudit právě Oliva, zaradoval se a má za to, že případ je jasný.

Michal se s učitelkou Hajskou chytil nejen kvůli Jirkovi Olivovi, ale i kvůli dceři Aleně Hajské. Michal totiž dostal osmáky i na matematiku a pro slabší z nich pořádá doučováky. Po nezdařené písemce se na doučováku octla i Alena, což její maminka nelibě nesla. Považuje totiž svoji dceru za všestranně nadanou a nepřeje si, aby byla dávána do stejného pytle se slabšími spolužáky. Michalův jemně podaný názor, že Alena je sice snaživá, ale na matiku prostě buňky nemá, nebere vůbec v potaz. (-k-)

11/13 Viníci

Jitka, aniž počkala na Barču, přiznává krádež peněz. V jejím podání větší část viny padá na Barču. Učitelka Gajdošová pomáhá Michalovi s vyšetřováním krádeže a ředitelka Martínková není zatím o celé záležitosti informována. V té době se účastní porady ředitelů škol,kde ve svém diskusním vystoupení otevřeně mapuje příčiny,které znesnadňují učitelům práci ve škole. Barča,kterou učitelé donutili přiznat spoluúčast na krádeži,považuje Jitku za zrádkyni. Jitka se bezúspěšně snaží prodat prstýnek,který dostala k vánocům,aby Lubošovi splatila dluh. Luboš má Jitku rád,žádné peníze od ní nechce,je rozhodnutý nahradit matce vypůjčené peníze ze svých úspor. Prstýnek od Jitky však přijímá jako zástavu jejich vztahu. Alice Povejšová se dozví,že Jitka prstýnek darovala a teď teprve se Jitka matce přiznává k tomu, co provedla. Barča se přece jenom snaží domluvit s Jitkou,ale Jitka jí neotevře. Nemá odvahu se s ní setkat. Ve škole se o krádeži hodně mluví a ředitelka Martínková ostře vytkne Michalovi,že jí především o celé záležitosti neinformoval. Jitka je pozvána s otcem na MNV-oddělení péče o mládež,kde s ní pracovnice Babrovská probírá její čin. Při té příležitosti požádá Filip Povejš Helenu Olivovou,aby Luboš teď,když je celá záležitost finančně vyrovnána,vrátil Jitce prstýnek. Díky tomuto necitelnému zásahu,který vyprovokovala Alice Povejšová,je Luboš nešťasten a křehký vztah mezi ním a Jitkou končí. Marně se Alice Povejšová Jitce omlouvá,neboť netušila pravý důvod,proč Jitka Lubošovi prstýnek dala. Jitka je zraněna a její vztah k matce se zásadně mění. Michal píše o svých problémech ve škole učiteli Lamačovi,který žije na horách. Jeho dopis,stejně jako ty předchozí,starý učitel nedostane. Jeho žena je pálí.
Třináctidílný seriál ze školního prostředí.

Režie: Ludvík Ráža
Scénář: Markéta Zinnerová
Kamera: Josef Pávek
Hudba: Petr Hapka
Země: Československo
Rok výroby: 1984

Hrají:
MIroslav Vladyka (Michal Karfík)
Veronika Žilková (Jana Vychodilová)
Jiří Bartoška (Jiří Oliva)
Jana Šulcová (Helena Olivová)
Zbyněk Honzík (Luboš Oliva)
Milan Šimáček (Jirka Oliva)
Jaromír Hanzlík (Filip Povejš)
Jana Preissová (Alice Povejšová)
Jana Janatová (Jitka Povejšová)
Karel Augusta (Karel Hrdina)
Jaroslava Obermaierová (Emílie Hrdinová)
Michaela Kudláčková (Barča Hrdinová)
Jiří Kučera (Pepík Hrdina)
Vladimír Brabec (Richard Jokl)
Jiřina Bohdalová (Marie Joklová)
Martin Krb (Jindra Jokl)
Lucie Šedivá (Jolanka Joklová)
Dana Medřická (Eliška Zmatlíková)
Vlasta Žehrová (Radka Pastýřová)
Martin Hron (Jaroslav Pastýř)
Linda Dřevikovská (Lenka Pastýřová)
Věra Galatíková (Libuše Martínková)
Jiří Sovák (František Lamač)
Gabriela Vránová (Hedvika Hajská)
Libuše Havelková (Marcela Božetěchová)
Daniela Kolářová (Ivana Brožková)
Jiřina Švorcová (Věra Kopecká)
Zdeňka Hadrbolcová (Alžběta Gajdošová)
Vladimír Menšík (Josef Anderlík)
Jana Janěková (Dana Mrázová)
Markéta Fišerová (Ajka Šimková)
Monika Kvasničková (Alena Hajská)
Michal Hofbauer (Tonda Anderlík)
Karolína Slunéčková (Blanka Petrovská)
Jan Cmíral (právník)
Jana Brejchová (Tereza Javorková)
Eva Hudečková (Olga Brechtová)
Miroslav Nohýnek (kpt. Houšek)
Alexej Pyško (Aleš Král)
Jaroslav Moučka (Bohumil Slezáček)

Díly:
1. První zvonění
2. rovnýma nohama
3. Výbuch
4. Podnájem
5, Spor
6. Rozchod
7. Třídní učitel
8. Rozsudek
9. Dárek k Vánocům
10. Svátky klidu a míru
11. Viníci
12. Návrat
13. Zvonění na časy
Aktualizováno: 3.9.2006