Křtiny

Komedie o tom, co všechno se může stát, když se nadřízený vymluví na smyšlené křtiny svého podřízeného, a ten je před ním musí předstírat.
1981 Česko délka: 76 min
Miloš Kopecký58(ing. Čirůvka)
Michal Pešek22(Honza Ryzec)
Jiřina Jirásková50(sekretářka Karolína)
Dagmar Havlová28(sekretářka Martina)
Vlastimil Brodský60(náměstek Humpl)
Laďka Kozderková32Brief(úřednice Hlívová)hlubokým výstřihem se snaží odvést náměstkovu pozornost od zpackaného výkresu
Jaroslav Vozáb61(vrátný)
Jan Kraus27(Kuřátko)
Blanka Bohdanová51(Čirůvková)
Křtiny Technický náměstek velkého podniku inženýr Leoš Čirůvka (Miloš Kopecký) je odborník na svém místě, o jehož schopnostech nikdo nepochybuje. Zato jinak jej provází pověst nudného suchara. To náměstek Humpl (Vlastimil Brodský) se umí jinak otáčet. Mladé sekretářky, akce pro nadřízené, prostě umí v tom chodit. Zrovna teď organizuje pro generální ředitelství hon a ještě si pořídil novou sekretářku Martinu (Dagmar Veškrnová). Ještě že má inženýr Čirůvka věrnou a zkušenou sekretářku Karolínu (Jiřina Jirásková). Ta už se nemůže na "neschopnost" svého šéfa dívat a přiměje jej, aby poval Martinu na výlet. Vždyť zanedlouho se bude rozhodovat po novém řediteli a i takové maličkosti jako schopnost zapůsobit na ostatní mohou rozhodovat. Inženýr Čirůvka využije nápadu svého podřízeného, kresliče Honzy Ryzce (Michal Pešek), který se vymluvil na křtiny, aby mohl doma, odkud na víkend odjeli rodiče, vše připravit na příjezd své dívky Nadi (Libuše Šafránková). Náměstek dokonce Honzovi nabídne, že jej odveze, má nedaleko chatu, tak proč si neudělat výlet s Martinou zrovna tam. A to ještě netuší, že nedaleko pořádá hon náměstek Humpl.

Všechno by proběhlo v klidu, kdyby. Kdyby nebylo lidské závisti, klevet, pletichaření a zapomnětlivosti. Honza se náměstkovi přiznal, že křtiny byly jen výmluvou, náměstek se zasmál a odjel s Martinou na chatu. V podniku mezitím Karolína pustila do éteru novinu o tom, že její náměstek sbalil novou Humplovu kočku. I to by bylo v pořádku, kdyby kartografka Hlívová, uražená náměstkovou nevšímavostí k jejímu hlubokému výstřihu, zatepla neoznámila tu novinu náměstkově manželce (Blanka Bohdanová). Ta se okamžitě rozjela zkontrolovat situaci a chatu. Díky pohotovosti souseda ale našla chatu prázdnou a díky náměstku Humplovi, kterého potkala v nedaleké hájovně, našla manžela ve vší počestnosti v nedaleké vesnici.

Když se náměstek Čirůvka dozvěděl, že za ním přijela manželka, rozhodl se, že křtiny musí být stůj co stůj. Honza se snažil sehnat pro křtiny vhodné dítě. U kamarádky Marči narazil pochopil na neporozumění jejího manžela Franty (Svatopluk Skopal). Už to ale vypadalo, že fingovat křtiny nebude potřeba, paní Čirůvková se chystala k odjezdu, když se to Frantovi všechno rozleželo v hlavě a usmyslil si, že křtiny budou. Vždycky se může hodit mít známého na vysokém postu v Praze. Nedal jinak, než že křtin se musí zúčastnit náměstek i s milostivou paní. Martina mezitím hrála roli Honzovy snoubenky. Drobným problémem se ukázala být poněkud svérázná babičku, která dcerku Jarušku odvezla neznámo kam, ale i to vyřešil Honza tím, že si "půjčil" dítě z kočárku upovídaných sousedek. Křtiny tak proběhly a všichni mohli být spokojení. Paní Čirůvková skutečně vyrazila domů a manžela nechala na oslavě křtin, kam se sjeli i myslivci náměstka Humpla. Inženýr Čirůvka se chtěl předvést a vzal Martinu do kola na tango. A zrovna v nejlepším se vrátila paní Čirůvková, zapomněla si klíče od bytu.

U Čirůvků zavládla tichá domácnost, zato Honzovy dívka Naďa vzala všechny peripetie s klidem a její lásku nezviklala ani ochotnická scénka s Marčou, ani "snoubenka" Martina. V pondělí ráno se náměstek Čirůvka sešel s Frantou, starostou a Martinou u ředitele, aby celé nedorozumění vysvětlili a hladili. V kanceláři sekretářky seděla kupodivu Karolína a ředitelova kancelář byla prázdná. Novým ředitelem byl totiž jmenován, ano, inženýr Čirůvka. (-k-)

Režie: Zdeněk Podskalský
Scénář: Zdeněk Podskalský, Jaroslav Dietl
Kamera: Jaroslav Kučera
Hudba: Vítězslav Hádl, texty Pavel Žák

Hrají:
Miloš Kopecký (Ing. Leoš Čirůvka)
Michal Pešek (Honza Ryzec)
Dagmar Veškrnová (sekretářka Martina)
Jiřina Jirásková (sekretářka Karolína)
Blanka Bohdanová (Čirůvková)
Vlastimil Brodský (náměstek Humpl)
Libuše Šafránková (Naděnka)
Svatopluk Skopal (Franta Koloděj)
Kateřina Chárová (Marie Kolodějová)
Bedřich Prokoš
Karel Vochoč
Laďka Kozderková (Hlívová)
Vladimír Bičík
Jan Kraus (kreslič)
Karel Hábl
Jaroslav Vozáb
Raoul Schránil
Alena Karešová
Vladimír Hrubý
Vlastimila Vlková
Jarmila Medvídková
Roman Hemala
Jiří Opřítko
Vladimír Salač
Gaston Šubert
Šárka Jerieová
Jiří Škoda
Miroslav Homola
Zdeněk Podskalský (doktor)
Aktualizováno: 17.2.2018