Fešák Hubert

O žižkovském švihákovi, který práci nahrazoval vynalézavostí
1985, Česko, délka: 86 min
Karel Heřmánek(37)Brief+(Hubert)při vstávání z postele a natahování kalhot je zabrán zezadu nahý
Pavel Nový(36)(Karel)
Josef Somr(51)(Pašek)
Evelyna Steimarová(40)(Pašková)
Lubomír Lipský(62)(Franc)
Jana Šulcová(38)(Kropasová)
Laďka Kozderková(36)(Madlenka Čuříková)
Zdeněk Srstka(49)(Švarc)
Míla Myslíková(52)(matka Čerepatková)
Jitka Zelenohorská(38)(žena s kukátkem)
Jiří Krytinář(38)(Ferda-Sirky)
Petr Kostka(47)(inspektor Mourek)
Lubomír Kostelka(58)(Špirk)
Miriam Kantorková(50)(Merenda)
Václav Sloup(49)(Eda)
Jan Teplý(53)(Holendr)
Viktor Maurer(53)(lichvář Lón)
Nelly Gaierová(76)(Baronka)
Otto Lackovič(58)(Skákal)
Jiří Holý(62)(ředitel banky Kropas)
Josef Patočka(70)(děda Pašek)
Fešák HubertHubert Hrabě, zvaný Fešák Hubert, je velký žižkovský frajer, který se rozhodně do práce příliš nehrne, ale dává si velký pozor, aby se nedostal do rozporu se zákonem. Žije ve společné domácnosti s funebrákem Emanem Wurmem (Pavel Zedníček) a portýrem z hotelu Nepraš Karlem Myšičkou.

Fešák se momentálně živí tím, že má zavedenou "Kancelář na alibi", která sídlí v maringotce majitele omšelé sportovní arény Paška (Josef Somr). Pašek se ženou (Evelyna Steimarová) pomáhají Hubertovi s "agendou". Do maringotky náhle vtrhne inspektor Mourek (Petr Kostka), který má na fešáka spadeno. Zadrží Huberta, ale musí ho zase pustit pro nedostatek důkazů.

Huberta navštíví jeho přítel, soukromý detektiv Špirk (Lubomír Kostelka) a nabízí mu kšeft. Fešák prozatím odmítne, má totiž rozjetý jiný kšeft. Vnutí se coby příbuzný na bohatou svatbu, kde při hostině všechny dokonale okouzlí svým neodolatelným šarmem a potají si nacpe do kapes jídlo a pití pro své kamarády. Avšak při následné hostině doma je vyruší komisař Mourek. Situaci zachrání Emanova nastávající Madlenka Čuříková (Laďka Kozderková). Prohlásí, že vše koupila na oslavu svého svátku.

Fešák přijímá práci od Špirka. Jeho úkolem je sledovat paní Kropasovou (Jana Šulcová), manželku ředitele banky Union. Nevěrná manželka se snaží udržet svoje mladé milence tím, že si chodí půjčovat peníze k lichváři Lónovi (Viktor Mauer). Huberta napadne, že by mohl lichváře obrat. Zinscenuje s pomocí Karla Myšičky Lónovo přepadení, v němž pak figuruje jako nezištný zachránce. Stane se pak lichvářovým osobním strážcem, samozřejmě za patřičný obnos. Mezitím inspektor Mourek přinutí Emana ke spolupráci. Nešťastný Eman to posléze ve slabé chvilce Hubertovi řekne.

Mourkova podlost přinutí Huberta uspořádat proti němu protiakci. Všechny podrobnosti akce se ale ujasní až poté, co Hubert vystupuje jako truchlící příbuzný na pohřbu pana Bramberka, kde se vetře do přízně staré paní baronky a rovněž se spřátelí s jejím komorníkem Francem (Lubomír Lipský). Franc se fešákovi přizná, že je bývalý penězokazec a dá Hubertovi zbytek falešných bankovek.

V téže době se v Praze mají údajně vyskytovat věhlasní padělatelé peněz Kelemén a Bělský. A právě toho fešák využije pro svůj plán proti Mourkovi. Eman ukáže Mourkovi falešné peníze, které před tím společně s Hubertem patřičně připravili. Fešák je zatčen, na policejní stanici se kajícně přizná, že padělky dostal právě od těch hledaných padělatelů. Nakonec je ale Hubert propuštěn, když slíbí spolupráci na dopadení Keleména a Bělského. Mezitím přistihne detektiv Špirk s Růžou paní Kropasovou v choulostivé situaci s milencem a pod pohrůžkou vyzrazení a následné ostudy jí přimějí ke spolupráci.

Hubert navštíví bankéře Kropase a vezme ho v převlečení do hotelu Nepraš, kde prý může přistihnou svou ženu "in flagranti" s milencem. Tady už taky čeká Franc. Zanedlouho se dostaví inspektor Mourek a oba muže zatkne v domnění, že se jedná o ty věhlasné padělatele. Bankéř se marně brání obvinění, navíc v saku, které mu dal na převlečení Hubert, jsou nalezeny další falešné bankovky. Také paní Kropasova náležitě poučena svého manžela zapře. Tento omyl však nevydrží příliš dlouho, jelikož se hned v místních novinách objeví Hubertovým přičiněním článek o zatčení bankéře Kropase.
Inspektor Mourek je degradován. Chce si ale ještě vyřídit účty s Hubertem, marně ho však všude hledá. Nakonec ale dostane tip od jednoho zloděje, kterému fešák neposkytl alibi ve své kanceláři. Fešák se ukrývá u Paška ve sportovní aréně, včas si ale všimne shluku tajných policistů, kteří se ho snaží chytit. Vznikne panika, ale inspektor Mourek se přesto snaží za každou cenu dohonit fešáka. Ale i on musí vzdát čest právě vynášené rakvi z maringotky. Mourek se svými lidmi nakonec musí s nepořízenou odejít.

Z pohřebního kočáru, který zastaví před hospodou, křepce vyskočí fešák Hubert. Dá si s kamarády poslední pivo a odchází do dáli... (-k-)
Režie: Ivo Novák
Scénář: Pavel Hanuš, Ivo Novák
Kamera: Richard Valenta
Hudba: Petr Hapka, Michal Hořáček, Laďka Kozderková
Aktualizováno: 21.5.2018