Děvčátko

Lehce psychologický film o hledání a ztrácení lásky a porozumění
2002 Česko
Jana Hubinská38Brief(Emina matka)opaluje se na střeše ve žlutých dvoudílných plavkách
Ondřej Vetchý40(taxikář bez taxíku)
Dana Batulková44(Karlova matka)
Martha Issová21(kadeřnice Věra)
Dorota Nvotová19Lots(Ema)po milostné scéně se prochází potmě po bytě nahá
Pavel Kikinčuk42(Karlův otec)
Mario Kubaš21(voják Karel)
Na začátku filmu hlavní hrdinka Ema (Dorota Nvotová) kouří ve vaně po krk zahalená pěnou a promítá si sen o otci, kterého nikdy nepoznala a vzpomíná na svůj rozchod s přítelem Vikim (Lukáš Latinák). Tomu po cestě z výletu suše oznámila, že se k sobě nehodí, což samozřejmě Viki nechce vzít na vědomí a z rozrušení způsobí lehkou dopravní nehodu, při níž se naštěstí nikomu nic nestane.

Ema žije v bytě sama se svou matkou (Jana Hubinská)a obě touží po lásce a spřízněné duši. Pohříchu jim nikdo nevolá ani na záznamník, na němž mají laškovnou zprávu "Ema má mámu, máma má Emu. Máte pro nás zprávu?".

Ema pracuje jako prodavačka v butiku. Jednoho dne do něj zabloudí mladý voják Karel (Mário Kubaš) se slunečnicí v ruce, který chce koupit hezké šatečky pro svou přítelkyni Magdu (Adéla Decastelo). Ema se nabídne, že si šatečky vyzkouší, aby Karel mohl posoudit, jak vypadají naživo. Je zřejmé, že Karel se Emě líbí a to dokonce tak, že po obchodu z obchodu jej Ema sleduje až do kadeřnického salonu, kde pracuje Magda. Ta Karla ale i s dárkem popuzeně vyhodí, ačkoliv není zcela zřejmé proč.

Emina matka se vydává do diskotékového baru, v němž ale dnes hraje country skupina Golden Horses. Všimne si osamoceně sedícího Vikiho a začne jej balit, aniž by tušila, že chodil s její dcerou. V okamžiku, kdy odejde na záchod, vstoupí do baru i Ema. Viki si sebevědomě myslí, že přišla za ním a chlubí se, že jej balila nějaká ženská, ale on se nedal a čeká na Emu. Na druhém konci baru stojí Karel a plánovitě se opíjí rychlou konzumací panáků. Opilého jej pak vyhodí z baru a on se rozhodne spáchat sebevraždu skokem z mostu na silnici. V tom mu ale Ema zabrání a skončí u něj doma v pokojíku i v posteli.

Ve stejném baru jsou i Karlovi rodiče (Pavel Kikinčuk a Dana Batulková), kteří už spolu žijí dost dlouho a jejich vztah dávno vyčpěl. Z baru se nechávají odvézt další zajímavou postavou, samotářským taxikářem bez taxíku lichou želvou (Ondřej vetchý), který vozí domů opilé hosty jejich autem.

Zklamaná Karlova matka smutně poslouchá přes stěnu synovo milování s Emou. Karlův otec pak potká nahou Emu, kterak se prochází po bytě a jí sušenku, a pozve ji na večeři, ať ji lépe pozná.

Ema ráno dojde domů a tam najde Vikiho vycházejícího ze sprchy. Matka je představí, aniž by tušila, že se nedávno rozešli. Zklamaná Ema si vezme svého medvídka a odejde z domu. Jenže Karel ji nechce a ona tak nemá kde spát. V nočním autobuse se Ema poprvé setkává s taxikářem bez taxíku a odchází spát k přítelkyni Marii (Tatiana Vilhelmová), která nechává klíč pod rohožkou, kdyby se náhodou vrátil její přítel, s nímž má dítě. Ale ani tam nemůže Ema zůstat, protože Mariin přítel má skutečně přijít.

Namísto Emy přichází na večeři Magda a Karlova matka ji několikrát osloví Emo, dokonce jí vysvětlí, jaký má jméno Ema význam. Magda to kupodivu bere s klidem, i když asi nic nechápe. Karlův otec to nakonec nevydrží a prudce odjíždí autem, aniž by sám měl nějaký cíl. To ovšem zase nechápe Karlova matka.

Emina matka je opět v baru, tentokrát na diskotéce. Udělá se jí ale nevolno a odchází domů. Motá se po silnici, a tak není divu, že ji přejede Karlův otec. Ema se mezitím setkává v jakési herně s taxikářem bez taxíku a trochu proti jeho vůli jej doprovází při odvozu klientů. Ema vezme taxikáře domů, aby jej seznámila s matkou. Ta však nejde, a tak oba usnou.

Film končí tím, že Ema i taxikář ve svém snu odcházejí někam do neznáma.

IMHO další film z kategorie "nezávislých", kterému asi není snadné porozumět:-) (-k-)
Aktualizováno: 25.6.2004