Devadesátky

Krimi seriál mapující případy z divokých devadesátých let.
2022 Česko
Martin Finger51(kapitán Václav Plíšek)
Ondřej Sokol50(nadporučík František Tůma)
Kryštof Bartoš30(poručík Tomáš Kozák)
Vasil Fridrich46(Ivan Pauřík)
Robert Mikluš39(vyšetřovatel Josef Korejs)
Patricie Pagáčová33(Ivana Kozáková)
Martin Davídek(vedoucí výjezdu)
Jan Kolařík54(soudní lékař)
Michal Novotný43(Ivan Jonák)ve 2. díle
Jakub Štáfek32(Jiří Jíva)
Matouš Ruml36(Ludvík Černý)
Igor Orozovič37(Karel Kopáč)
Štěpánka Fingerhutová25(prostitutka Jana)ve 3. díle
Martin Stránský52(plukovník Josef Duchoň)ve 3. díle
Pavel Batěk47(šéf URNA plukovník Zelňák)ve 3. díle
Viktor Zavadil30(Petr Chodounský)ve 3. díle

1. Poprava bodyguarda

Při nasedání do auta před domem je zastřelen obávaný vymahač Jiří Jíva (Jakub Štáfek). Je jasné, že jde o profesionální akci, maskovaný pachatel nezanechal stopy, použil kalašnikov s tlumičem zabalený v igelitce, takže na místě čini nezůstaly ani nábojnice.

Vyšetřování se ujímá skupina složená ze dvou zkušených operativců, kapitána Václava Plíška (Martin Finger) a poručíka Františka Tůma (Ondřej Sokol) a mladého vyšetřovatele Tomáše Kozáka (Kryštof Bartoš). Zřejmě šlo o vyřizování účtů v podsvětí, protože Jíva pracoval pro dva největší mafiány, Antonína Bělu (Richard Němec) a Františka Mrázka (Albert Čuba). Mohl jim začít přerůstat přes hlavu nebo si také mohl vraha najmout některý z vydíraných věřitelů. Běla i Mrázek jakoukoliv souvislost s vraždou popírají a vyšetřovatelé nemají žádné důkazy. Nic se nedozví ani od vlivného a výborně informovaného Ivana Jonáka, majitele luxusního discolandu, kde se schází smetánka společnosti, politici, umělci, vlivní podnikatelé, mafiáni.

K podobnému vraždě došlo před několika měsíci v Ústí, tam se podařilo sestavit identikit a ten odpovídá jednomu z podezřelých, Černému. Te je však bez záznamu a vede naprosto bezúhonný život, dokonce sousedi jej vychvalují. Vyšetřovatelé se pokusí dostat do hry bývalého mocného skořápkáře a namluví mu, že si někdo objednal jeho vraždu, ale neví kdo. Doufají, že je přivede k vrahovi. Ani tento pokus však není úspěšný a případ zůstává nevyřešený. (-k-)

2. Král diskoték

Na Praze 10 byla zastřelena manželka Ivana Jonáka Ludvika, která tam prodávala ve stánku se zeleninou. O loupež nešlo, peníze zůstaly nedotčeny. I tady byla použita pistole s tlumičem zabalená v igelitce. Svědci viděli čtyři mladíky, jednoho z nich snědé pleti. Vyšetřování dostává na starosti Korejs, k ruce jsou mu Plíšek s Tůmou.

Jedna z verzí je, že vraždu si objednal samotný Ivan Jonák. Toto podezření ještě zesílí poté, co Ludvičin advokát přinese na policii dopis, který mu svěřila Ludvika pro případ, kdyby se jí něco stalo. Ludvika se totiž chtěla manželem rozvést nárokovala si vyrovnání svého třicetiprocentního podílu z vlastnictví discolandu.

Jonák se snaží přenést pozornost na německého spolumajitele, sám má dokonalé alibi a dokonce se Jonáka pokusí někdo zabít bombou nastraženou pod autem. Jenže to vypadá, že si ji Jonák nastražil (nechal nastražit) sám tak, aby se mu nic nestalo. Někdo se však Jonáka skutečně pokusí zabít, ten má ale neskutečné štěstí, střela vypálená ukrytým střelcem mu projde tváří a nezpůsobí mu vážnější zranění.

Navíc Jonákovi někdo vyhrožuje a vybízí ho k zaplacení dohodnuté částky za vraždu manželky. Kriminalistům se podaří Jonáka usvědčit až na základě nátlaku na jeho vyhazovače, který přivede je přivede na začátek řetězu nájemné vraždy. (-k-)

3. Kleopatra

Další případ začíná 25. září 1994. Střelba v nočním baru Kleopatra, dva mrtví, jeden zraněný. Mezi sebou se postříleli Albánci a Arméni. Jeden postřelený Armén z místa utekl. Podobně jako většina hostů, nikdo nechce manželce vysvětlovat, proč byl na policii kvůli střelbě v bordelu. Vyšetřování dostává nečekanou pomoc v podobě bosse Arménské mafie Alexeje, který přichází “vše urovnat”. Dosvědčí, že mrtvý je jeho řidič, kterému v inkriminovaný večer půjčil svůj Mercedes. Ten jeho lidé nalezli za Prahou, vykradený, zmizelo autorádio. Kapitánu Plíškovi se snaha o zahlazení případu moc nelíbí, i když je pozitivní, že obětí se nestal nikdo z dalších hostů. Alexej kriminalistům přihraje i mrtvolu druhého Arména, v autě v lese, kam podle všech indicií dojel sám ukradeným Golfem poté, co byl v Kleopatře postřelený. Plíškovi se to nezdá, ale nadporučík Tůma považuje případ za vyřešený. A jako bonus pomůže Armén vyřešit i případ Číňana vraždícího mačetou, který byl později zabit v Německu. Na závěr dílu upozorňuje Tůmu na chystanou loupež a na oplátku chce prověřit v policejní databázi nové lidi pro svůj gang.

Vrah vymahače Jívy z prvního dílu stále není vypátrán. Do hledáčku se však dostávají i další vraždy a záhadná zmizení a také nový muž v pozadí. Karel Kopáč, bývalý člen URNA, kterého policisté podezřívají, že on ty vraždy řídí a Černý je jeho vykonavatelem. Vypadá to, že společné nitky se dají najít u Vernera v posilovně v Podolí, kam Kopáč chodí a občas tam chodil i Černý. Pátrání zavádí vyšetřovatele až na policejní prezidium, kde na případu pohřešovaného veksláka a kulturisty Aleše Skuherského dělal Josef Duchoň, nynější šéf středočeské kriminálky. Ten jim poskytne neoficiální kopii případu. Další konzultace vede k šéfovi URNA, který ale vůbec není ochoten Plíškovi s Tůmou cokoliv říct a odkazuje je na oficiální postupy. Naštěstí se dobře zná s Tomášem Kozákem, a když zjistí, že patří k sobě, roztaje a poskytne užitečné informace o Kopáčovi a jeho vztazích s kolegy.

Důležité svědectví, v baru po pár drincích, podává majitel posilovny Verner, kterému se Černý sám chlubil, že zabíjí lidi. Skuherský byl Vernerův kamarád, a když mu Plíšek s Tůmou řeknou, že ze zabití Skuherského podezřívají právě Kopáče s Černým, přivede jim dalšího svědka, Petra Chodounského, společného známého Kopáče a Černého, na něhož už vyšetřovatelé narazili. Chodounský potvrdí to, co prořekl opilý Verner, Kopáč s Černým a Kunou se mrtvých zbavovali v sudech zalitých louhem utopených v Orlíku, kam je vozili Avií, kterou půjčoval Černý. Pořád je to ale jen tvrzení, které na usvědčení nestačí. (-k-)

4. Přehrada

Díky Alexejovým informacím se policii podaří překazit ozbrojené přepadení banky a dopadnout nebezpečné pachatele. I ve světle tohoto úspěchu povolí šéf kriminálky Pauřík kapitánu Plíškovi prohledat dno Orlíku. Pustit se do zatýkání gangu bez přímých důkazů a spoléhat na to, že někdo z nich začne mluvit, je riskantní. Není ovšem jednoduché sehnat potápěče schopné se potápět až do hloubky sedmdesát metrů, policejní potápěči zvládají (a mohou) maximálně třicet. Jediní, kdo to zvládnou, jsou ostravští bánští záchranáři. A skutečně se jim podaří pod Žďákovským mostem (kde URNA trénuje bungee jumping) první sud najít.

Poručík Tomáš Kozák se stále zabývá případem střelby v Kleopatře, i když formálně je uzavřený. Schází se kvůli tomu s prostitutkou Janou a podaří se mu z ní dostat informaci, že Arméni tam nebyli dva, ale tři. Střílel ten třetí, který pak odvezl zraněného. A zřejmě byl nějak důležitý, proto se Alexej snažil, aby byl případ co nejdříve uzavřený a nikdo se v něm dál nešťoural. Jana si myslí, že Tomáš je svobodný a chce ho získat. Dá mu svoji fotografii se srdíčkem na rubu. Fotografii najde Tomášova manželka, když se Tomáš narychlo převléká do divadla (na muzikál Jesus Christ Superstar), zatím si to ale nechá pro sebe. (-k-)

Režie: Peter Bebjak
Produkce: Zdenka Čepičková, Olga Málková, Matěj Stehlík Ondřej Lácha, Michal Reitler
Scénář: Josef Mareš, Matěj Podzimek
Námět: Josef Mareš
Kamera: Martin Žiaran
Hudba: Juraj Dobrakov

Hrají:
Martin Finger (kapitán Václav Plíšek)
Ondřej Sokol (nadporučík František Tůma)
Kryštof Bartoš (poručík Tomáš Kozák)
Vasil Fridrich (Ivan Pauřík)
Robert Mikluš (vyšetřovatel Josef Korejs)
Patricie Pagáčová (Ivana Kozáková)
Martin Davídek (vedoucí výjezdu)
Jan Kolařík (soudní lékař)
Daniel Margolius (Aleš Dobrý)
Albert Čuba (František Mrázek)
Richard Němec (Antonín Běla)
David Šír (Miroslav Königsmark) ve 2. díle
Tomáš Kobr (Tomáš Jeřábek) ve 2. díle
Jiří Křižan (Josef Vrabec) ve 2. díle
Michal Novotný (Ivan Jonák) ve 2. díle
Jana Provázková (Iveta Suchá) ve 2. díle
Karel Jirák (Marcel Štiller) ve 2. díle
Luboš Balog (Jan Balog) ve 2. díle
Tomáš Mrvík (Michal Souček) ve 2. díle
Michal Aleš Bucifal (Jiří Tokár)
Tomáš Turek (Jan Janovský)
Jakub Štáfek (Jiří Jíva)
Matouš Ruml (Ludvík Černý)
Zdeněk Stadtherr (Lumír Verner)
Igor Orozovič (Karel Kopáč)
Veronika Petrová
Pavel Konvalinka
Andrej Toader
Vávlav Pavlík
Josef Mareš
Anna Janečková Bazgerová
Klára Miklasová
Anna Marie Myšičková ve 2. díle
Tomáš Sagher ve 2. díle
Kateřina Hájková ve 2. díle
Jan Jankovský ve 2. díle
Taťána Havlová ve 2. díle
Ondřej Malý
Kateřina Marešová (sekretářka Lucie)
Miroslav Čáslavka (kriminalista Honza)
Radek Polák (kriminalista Rudolf)
Václav Laifr
Daniela Bakerová
Irena Neradová
Tomáš Karab
Hynek Chmelař
Stanislav Lehký
Johana Nováčková
Wang Xiaomin
Jiří Stracený
Radoslav Bejček
Jaroslav Hanzal
Štěpánka Fingerhutová (prostitutka Jana) ve 3. díle
Bořek Slezáček (Jednooký Alexej) ve 3. díle
Martin Stránský (plukovník Josef Duchoň) ve 3. díle
Pavel Batěk (šéf URNA plukovník Zelňák) ve 3. díle
Filip Minařík (Miroslav Opavan) ve 3. díle
Aneta Červená (Černého manželka) ve 3. díle
Viktor Zavadil (Petr Chodounský) ve 3. díle
Jaroslav Tomáš (Vladimír Kuna)
Libor Jeník
Martin Kraus
Ivo Chládek
Štefan Capko
Terezie Vraspirová
Vendula Křížová
Martin Navrátil
Lucie Ingrová

Aktualizováno: 14.1.2022