Deník šílené manželky

Komedie o ženě, jejíž šťastný, nejen manželský, život, obrátí naruby, když ji manžel opustí kvůli jiné ženě a z pohodové manželky se stává mírně šílená žena.
2001 Česko délka: 86 min
Veronika Žilková39Brief(Xenie)
Květa Fialová71(matka Xénie)
Maroš Kramár42(manžel Miláček)
Sandra Nováková19(Alžběta)
Jan Vlasák58(Dr. Lucian)
Michaela Tomešová10(dcera Justýna)
Deník šílené manželky Xénie je šťastná žena a její kamarádky jí to mohou jen závidět. Má dvě děti, milujícího manžela, kterého také miluje, a občas si píše krátké básničky na kousky papíru. Aspoň si myslí, že j šťastná, ale jen do té doby, než náhodou přistihne manžela cukrblikat s mladou dívkou Alžbětou.

Manžel se od Xénie odstěhuje s Alžbětou do nového bytu, kam se měla původně stěhovat celá rodina. Na pomoc Xénii přijíždí její matka, kartářka, kamarádky jí radí, ať si najde práci. Matka Xénii radí, ať si zajde na Mozarta. Tam, před koncertní síní, se Xénie seznámí s mladým houslistou Jakubem. Ten jí po cestě domů nabourá její auto (starou škodovku), což ale neznamená, že spolu neskončí v posteli.

Na doporučení kamarádek zkusí Xénie externě pracovat pro ženský bulvární časopis, ale první rozhovor s doktorem Lucianem, odborníkem na vztahy mezi muži a ženami, který na čas přijel z Ameriky, odevzdá pozdě. Alespoň se při rozhovoru seznámila se zajímavým mužem a její všetečné dcery už se vidí v Americe. Zato tátovu novou partnerku dcerunky moc v lásce nemají a dělají jí samé naschvály. Nakonec ji ale vezmou na milost a poradí jí, ať nechá jejich tátu na pokoji.

Všichni tři muž se nakonec sejdou před Xéniiným domem, jako poslední přitlačí Jakub nabourané auto. A všichni tři ne zcela nadšeně zalehnou pod zadní kola, aby se pokusili auto opravit. Mezitím Xénie do auta nasedne i s dětmi a odjede. Hotovo, konec.

V celém průběhu Xénii i její kamarádky postihne řada peripetií, některé se neobejdou bez asistence policie a rychlé záchranné služby. Některé jsou proloženy snovými vidinami nebo animacemi. (-k-)

Předlohou filmu je bestseller Ireny Obermannové.

Režie: Václav Křístek
Scénář: Irena Obermannová
Kamera: David Ployhar
Hudba: Vojtěch Lavička, František Svačina

Hrají:
Veronika Žilková (Xénie)
Monika Svobodová (dcera Kristýna)
Michaela Doubravová (dcera Justýna)
Maroš Kramár (manžel Miláček)
Sandra Nováková (Alžběta)
Jan Vlasák (Dr. Lucian)
Vojtěch Lavička (Jakub)
Květa Fialová (matka Xénie)
Jaroslava Mílová (Majka)
Pavla Rychlá (Pavla)
Kateřina Jirčíková (šéfredaktorka)
Pavel Hruška (klient)
Lumír Tuček
Lenka Vychodilová (dispečerka)
Jiří Ployhar
Jakub Gryc (Halamásek)
Viola Ottová (moderátorka)
Heda Čechová
I. M. Cyber
František Svačina
Aktualizováno: 29.7.2018