Černá sanitka

Seriál mrazivě morbidních příběhů, které kolují v ústním podání. Staly se však někdy?
2008 Česko
Roman Zach35(průvodce)provádí akomentuje všechny díly
Jitka Schneiderová35(řidička)v 1. povídce Stopař
Svatopluk Skopal57(otec)v 1. povídce Stopař
Bohumila Dolejšová65v 1. povídce Stopař
Bohumil Klepl50(otec Karel)ve 4. povídce Zelené nebezpečí
Eva Aichmajerová29(uklízečka)v 10. povídce Dobrou chuť
Tereza Ramba18(Sylva Helebrandtová)ve 12. povídce Flirt s cizincem
Zdeněk Žák56(doktor na kožním)ve 12. povídce Flirt s cizincem
Simona Babčáková35(policistka)ve 13. povídce Zhulenci a policajti
Pavel Nečas42v 15. povídce Černá sanitka
Jiří Vyorálek34v 11. povídce Rozsvěcet se nevyplácí
Radim Kalvoda35ve 2. povídce Tenkrát na táboře
Jitka Sedláčková47v 5. povídce Babička
Luboš Veselý46v 6. povídce Revizor
Ondřej Nosálek27v 7. povídce Silný kafe
Ivana Uhlířová27(Jindřiška)v 7. povídce Silný kafe
Dana Sedláková38(matka Renata)v 8. povídce Krok do neznáma
Pavel Šimčík31ve 14. povídce Přicházejí s nocí
Jan Antonín Duchoslav43v 15. povídce Černá sanitka
Vlastina Svátková26v 15. povídce Černá sanitka
Jednotlivými díly provází Roman Zach spolu s folkloristou Petrem Janečkem, autoram stejnojmenné knihy, podle níž byly příběhy natočeny, a snaží se tyto mýty přiblížit a na pomoc si bere odborníky z oboru. Po krátkém příběhu následuje krátká diskuse, jejímž závěrem obvykle je, že historka není podložena žádnými fakty, ale stát se to mohlo. (-k-)

Režie: Mojmír Kučera (1, 2), Jiří Diarmaid Novák (3)
Scénář: Jan Stehlík, Tomáš Zákravský, Richard Malatínský, Markéta Jindřichová, Mojmír Kučera
Kamera: Vít Bělohradský
Hudba: Tadeáš Věrčák
Země: Česká epublika
Rok výroby: 2008

1. Stopař

Mladá žena (Jitka Schneiderová) odjíždí s nákupem ze supermarketu těsně po jeho zavíračce. Už je tma a na parkovišti ji osloví podivně vyhlížející muž (Otto Kallus), zda by jej nesvezla. Ona odmítne, když jej však uvidí znovu na autobusové zastávce, zželí se jí ho a nabídne mu svezení. Uprostřed lesa stopař prohlásí, že se mu dělá nevolno, že musí sedět vzadu. Ona zastaví, stopař vystoupí, čehož ona využije a ujede. Doma, kde ji už čeká strachující se otec, najde ve stopařově kufříku rukavice a škrtící strunu. Zřejmě jen o vlásek unikla smrti.

Tato historka koluje v ústním podání řadu let nejen u nás, ale i v zahraničí. Zda se však někdy skutečně stala, nikdo potvrdit nemůže. (-k-)

Hrají:
Jitka Schniderová (řidička)
Otto Kallus (stopař)
SVatopluk Skopal (otec)
Hana Holešínská
Bohumila Dolejšová

2. Tenkrát na táboře

Františkovi Brouskovi vlezl do ucha škvor (klišťák) a on slyší podivné šelestění. Stará Kreuzová mu navykládá, že mu v hlavě naklade vajíčka a vylíhnutí škvorové mu začnou žrát mozek. Chlapi v hospodě tuto verzi škodolibě podpoří, netuší, že to František vezme vážně. Ten se však opije a oběsí. Tak ho najdou při noční bojovce děti z nedalekého tábora.

Tento příběh vlastně spojuje hned dva mýty. A to o nebezpečnosti škvora a o nalezení oběšence dětmi na táboře. (-k-)

Hrají:
Jaroslav Kaňkovský
Jan Zadražil
Radim Kalvoda
Petra Duspivová
Eva Velínská
Eva Vojtová
Vladimír Hrbek
Jan Novotný
Jiří Mates
Alan David
Max Mráz
Vojtěch Vlk
Jonáš Vlk
Jan Novotný

3. Rovnátka

Mladý pár, Jakub a Magda, se rozhodl zkusit ve vztahu něco nového – orální sex. Jenže ouha, Magda nosí rovnátka (fixní) a ta se jí zaseknou do Jakubova penisu. Musí si zavolat lékařskou pomoc, aby se z této prekérní situace dostali.

Další legenda vycházející z motivu zaklesnutých milenců. Teoreticky je možné, že by piercing nebo rovnátka mohla způsobit poranění, ale aby bez lékařského zásahu nebylo možné se z této situace dostat, zní nepravděpodobně, a to i přesto, že pozvaný ortodentista tuto možnost nevyloučil. (-k-)

Hrají:
Jiří Kniha (Jakub Mařík)
Johana Švarcová (Magda)
Lubor Novotný
Libuše Fanturová
Vladimíra Hocková
Václav kunc
David Kalina

4. Zelené nebezpečí

Součkovi jsou taková obyčejná rodina. Snad až na vášeň matky pro pěstování květin a rostlin všeho druhu. Právě když matka odjíždí do lázní, přivezou jí nový banánovník dovezený z Kostariky. Otec Karel se těší, že si užije pivo a mariáš v oblíbené hospůdce, dcery Dana a Jana zase připravují marihuanový večírek s kamarády. Jenže hospodskému dojde, a tak se otec vrátí domů dřív, než čekal on i dcery. Ty s kamarády utečou oknem a tatínkovi nechají napospas marihuanové koláčky. Otec se jich s chutí zhostí a začne se mu zdát, že v novém banánovníku něco hučí. Rozhodne se to prozkoumat. Když na banánovník sáhne, něco jej kousne. Zřejmě exotický pavouk, dost možná jedovatý. Zavolá si tedy záchranku a spolu s ní přijede i speciální odmořovací tým. Dcery se samozřejmě vyděsí, když zahlédnou před domem policejní auto, o jejich marihuanu se ale naštěstí nikdo nezajímá.

Příběh vychází z další oblíbené zkazky, kdy se s rostlinou dovezenou z exotické země dostane do bytu i nebezpečný živočich (pavouk, had a podobná havěť). Kdysi dávno se takový případ skutečně stal, je to však velmi ojedinělé a nepravděpodobné. (-k-)

Hrají:
Bohumil Klepl (otec Karel)
Natálie Řehořová
Anna Fišerová
Dita Hořínková
Roman Štolpa
Štěpán Sedlák
Pascual Ramon Machon
Tomáš Šponar
David Miřejovský
Ivo Šorman
Dany Mesároš
Martin Störzey

5. Babička

Česká rodinka si vyrazí na nákupy do zahraničí, do Německa. Babičku nechají v autě před supermarketem a věnují se konzumu. Když se vrátí s naditými nákupními košíky, zjistí, že babička je mrtvá. Co teď? Rozhodnou se babičku přes hranice propašovat v nosiči "rakvi" na lyže. To se jim podaří, a tak šťastně zastaví na benzínce, aby se občerstvili. Jenže mezitím, co se cpou párkem s hořčicí jim někdo ukradne auto i s mrtvou babičkou.

Pravda, převoz mrtvoly přes hranice něco stojí, ale riskovat se nevyplácí a raději je lepší volit oficiální variantu. (-k-)

Hrají:
Kamil Pulec
jitka Sedláčková
Jacob Erftemeier
Marta Sovová
Marie Kopřivová
Libor Duben
Michal Kuhn

6. Revizor

Povolání revizora jistě není záviděníhodné. Vyžaduje pevné nervy a silnou sebekontrolu. Pan Koubek žije sám se svou diabetickou matkou. Denní rozepře s pasažéry zvládá jen těžko, a tak se v jeho hlavě zrodí plán na pomstu. Do sedadel v MHD zapíchá jehly, do štípátek na lístky zastrká žiletky, takže se o ně nejeden cestujíc poraní.

Tato legenda se vypráví v různých obměnách už poměrně dlouho. Šířila se i jako spam o jehlách v sedadlech v kině. Skutečnost je ale taková, že zapíchnout jehlu do sedadla tak, aby čněla hrotem vzhůru je téměř nemožné. Nicméně můžeme se setkat s jehlami pohozenými v parcích, na pískovištích a jiných veřejných prostranstvích. (-K-)

Hrají
Luboš P. Veselý
Petr Bláha
Arka Ambrová
Eva Matalová
Libuše Bittová

7. Silný kafe

Poloamatérská kapela vyjíždí na víkend na chalupu, aby si zahráli a vyzkoušeli novou zpěvačku Jindřišku. Chalupa patří jejich manažerovi Kamilovi, který ji zdědil po dědečkovi a přes víkend zařizuje nějaké kšefty a přijede až v neděli. Hned po příjezdu vyslali Mirdu do hospody nakoupit lahváče a taky kafe, protože na to je Kamil upozorňoval, že na chalupě žádný kafe nemá. Jenže v hospodě se slaví svatba a Mirda se nechal vtáhnout do svatebního veselí. Na chalupu se vrátil až ráno, bez lahváčů a bez kafe. Jindřiška ve snaze udělat klukům aspoň nějakého povzbuzováku uvaří meltu z piksly, kterou našla v kuchyni. To už přijíždí i Kamil, kterému schůzka nakonec odpadla. Všem se to kafe zdá nějaký divný, a tak Jindřiška přinese pikslu, ve které ho našla. Ke Kamilovu a hned nato i všeobecnému zděšení je to piksla s ostatky Kamilova dědečka.

Historka o vypitém dědečkovi (babičce či jiném zemřelém) se traduje teprve krátce, její kořeny však možná sahají až hluboko do minulosti, kdy bylo poctou zkonzumovat něco ze zesnulého. Ostatně některé národy tuto tradici udržují dodnes. (-k-)

Hrají:
Jindřich Nováček
Ondřej Nosálek
Ivana Uhlířová (Jindřiška)
Vojtěch Záveský
Bob Suchý
Vladimír "Lee" Šolín
David Brož
Jana Právcová
Andrea Marečková
Radim Hladík
Otto Chlpek

8. Krok do neznáma

Tonda jede požádat o ruku svoji dívku Dianu. Diana žije jen s matkou, otec od nich odešel, když byly Dianě dva roky. Doprovází ho kamarád, který ho ve vesnici, kde dívka bydlí, opustí (proč s ním jel a kam se poděl? Na tom asi nezáleží:-). Po cestě se staví na benzínce pro kytku a přikoupí i krabičku kondomů, protože má zůstat na noc. Kondomy pak nechá v autě na sedadle a jde předat kytičku matce. Diana není doma, je u babičky, o kterou se musejí starat. Dianina matka Renata se s Tondou rychle spřátelí a po lahvince vínu mu navrhne sex. Tondovi se Renata líbí, je to rozhodně atraktivní žena, a tak, protože je zodpovědný, si jde do auta pro kondomy. Renata si myslí, že se urazil a chce odjet a vysvětlí mu, že to byla jen taková zkouška, zda bude Dianě věrný. V tu chvíli se vrací i Diana (beztak čekala na smluvený signál za rohem) a najde Tondu s matkou u auta, nikoliv v posteli, jak se stalo s předchozími nápadníky. Tonda ve zkoušce obstál.

A co z toho plyne? Když jdeš žádat o ruku svou dívku, nech si kondomy v autě:-) (-k-)

Hrají:
Martin Kopp (Tonda)
Dana Sedláková (matka Renata)
Rostislav Novák (Tondův kamarád)
Izabela Kaplasová (Diana)

9. Sama v autě

Tereza a David mají první rande. V kině, kde jinde. Jenže místo veselohry dávají horor. A Tereza horory nerada. Mladá dvojice tedy z kina odejde, zůstane jen Davidův kamarád. David tak unikne smrti (i když ne na dlouho), protože v řadě za nimi sedí psychopatický vrah. Místo Davida podřízne jeho kamaráda. David se nabídne, že Terezu odveze domů, starou škodovkou jeho rodičů. Po cestě použije starý trik, zajede do lesa. Jenže Tereza trvá na tom, že chce domů a na nějaké milostné radovánky nemá ani pomyšlení. David tedy rezignuje, ale pokus o nastartování skončí nezdar. Vydá se tedy pro pomoc a nechá Terezu v autě. Tereza se bojí a raději se zamkne. David se stále nevrací a Tereza v autě usne. Ráno ji probudí policista ťukající na okénko. Vyvede Terezu z auta, takže Tereza nevidí zabitého Davida pověšeného na stromě nad autem.

Ani tato legenda se zřejmě nikdy nestala, alespoň ne přesně takto. Ovšem temný les vzbuzuje v lidech strach a vytváří podhoubí pro vznik podobných příběhů. (-k-)

Hrají:
Alena Mudrová (Tereya])
Jan Čtvrtník (David)
Vítězslav Viktor Váňa (Karel jirous)
Jakub Malý
Vít Olmer

10. Dobrou chuť

Desátý příběh černé sanitky se odehrává v závodní jídelně. Hygienik shledává závažné nedostatky v čistotě a požaduje nápravu, jinak bude muset jídelnu zavřít. Je proto narychlo přijmuta nová uklízečka, manželka jednoho z dělníků pracujících na stavbě. Ten po ní chce, aby z jídelny donesla maso. Protože jej nemůže ukrást, nakáže jej vyměnit za jiné (asi psí). Jenže maso položené nahoře na poličce má odloženo provozní pro svého známého. Poté, co jej uklízečka vymění, si pro ně přijde a odnese. Opilá uklízečka se leze přesvědčit, že je maso skutečně pryč a spadne při tom do kotle s omáčkou tak nešťastně, že ji mixér rozdrtí. Na druhý den se hygienik přichází přesvědčit, zda byly odstraněny nedostatky. Shledává, že je vše v pořádku a na rozloučenou mu je nabídnut oběd. Když jej kuchařky servírují, zjistí, že v omáčce plave lidská ruka. Provozní ale nechá jídlo naservírovat nejen hygienikovi, ale i ostatním strávníkům.

Je fakt, že v jídle už se našlo leccos, ale historka o uvařeném a snědeném člověku je nepodložená a docela nereálná. (-k-)

Hrají:
Eva Aichmajerová
Ivo Gogál
Zorita Azrak
Jana Vaculíková-Fučíková
Eduard jenický
Ota Tesař
Jaroslav Synek
Emil Zajac
Jan Koonečný

11. Rozsvěcet se nevyplácí

Studentka Yang bydlí na kolejích se spolubydlící Klárou. Chodí s přítelem, který má kromě ní i další přítelkyni. Jendou večer, když je na schůzce s přítelem, má schůzku i Katka. Yang je na procházce s přítelem zima, a tak se staví na kolejích pro bundu. V předsíni pokoje slyší neklamné zvuky sexuálního aktu, a tak si jen vezme bundu a odejde. Když se pak vrátí na pokoj, najde v posteli Katku podřezanou a nad postelí na papíře načmáraný vzkaz "Kdybys rozsvítila, zabil bych tě taky". Jen díky tomu, že zůstala potmě, unikla smrti.

Historka o zavražděné studentce koluje snad po všech kolejí, ale potvrdit ji nikdo nemůže. Samozřejmě na kolejích se odehrálo už leccos, včetně vraždy, ale konkrétně tato historka potvrzena není. (-k-)

Hrají:
Eliška Boušková
Robert Mikluš
Andrea Buršová
Jiří Vyorálek
Katka Jačková

12. Flirt s cizincem

Čtveřice mladých lidí si vyrazila vydělat nějaké peníze na brigádu do Německa. Po brigádě si zašli vyhodit z kopýtka do baru. Jedna z nich, mladá začínající herečka Sylva Helebrandtová už má plné zuby svého přítele Jakuba a oznámí mu, že se s ním rozchází. V baru se pak navíc seznámí s cizincem a nechá se od něj pod záminkou focení vylákat na hřbitov, kde s ním má orální pohlavní styk. Měla štěstí, že se jí podařilo vyváznout živé, z novin se později dozvídá, že onen muž byl sexuální deviant, nekrofil, který své oběti lákal na hřbitov, tam je zabíjel a obcoval s jejich mrtvými těly. Trochu smůly ale Sylva přece jen měla. Druhý den ráno po návratu domů totiž zjistí, že jí podivně otekly rty. Místo na casting se vydává na kožní oddělení, aby tam v novinách zjistila, že jen o vlásek unikla smrti.

Jedná se o poměrně mladou historku, poprvé se objevila v roce 2001 ve státě Georgia v USA, odkud se rozšířila po celém světě. Vypráví se v mnoha obměnách, ale základem je vždy nakažení neznámou chorobou při styku s cizincem, nejlépe cizokrajným. Zda se někdy skutečně odehrála, spolehlivě prokázáno není. (-k-)

Hrají:
Tereza Voříšková (Sylva Helebrandtová)
Jan Sklenář (Jakub)
Andrea Nakládalová
Jiří Černý (Pavel)
Julian Martin
Zdeněk Žák (doktor na kožním)
Lukáš Pečenka (doktor na kožním)

13. Zhulenci a policajti

Tento díl Černé sanitky vypráví hned dva příběhy o setkání zkouřených nebo opilých lidí s policií. V tom prvním si dva mladíci vyjeli sklidit úrodu marihuany na kraj lesa. Neodolají a hned nově natrhaný matroš vyzkoušejí. Když se pak vracejí, zastaví je policejní hlídka a požádá, zda by je neodtáhli, protože jim kleklo auto a policejní servis může přijet nejdřív za půl druhé hodiny. Kluci souhlasí a vezmou policisty na lano. Po cestě dál pokračují v kouření a pod vlivem toho zapomenou, že mají za sebou policisty na laně. Když si policejního auta, které jede za nimi, snaží se jim ujet. To se jim samozřejmě nepodaří a skončí v hnojišti, s nic nechápajícími policisty za zády.

Ve druhém příběhu odjíždí mladý muž po notné konzumaci alkoholu z baru domů autem. Zastaví jej policejní hlídka a nechá dýchnout do balónku. Samozřejmě nadýchá, ale než policisté stačí něco udělat, sjede nedaleko jiné auto do příkopu. Policisté nechají opilce opilcem a jdou na pomoc řidiči havarovaného auta. Ráno probudí onoho mladého muže vytrvalé zvonění. Za dveřmi jsou policisté, kteří jej večer zastavili, a žádají jej, aby jim ukázal své auto. On ochotně otevře garáž ... a v ní stojí policejní auto ještě se zapnutými majáčky.

Jedná se vlastně o dvě z mnoha variací legendy na téma zhulenci, popřípadě opilci versus policisté. Ke krádežím služebních policejních aut však dochází jen výjimečně a rozhodně ne opilými řidiči. Stejně tak zapomenout, že táhnu na laně jiný vůz, je přehnané, i po požití většího množství omamné látky. (-k-)

Hrají:
Zdeněk Trčálek
Miroslav Zavičář
Filip Richtermoc
Martin Kavan
Ondřej Kavan
Simona Babčáková
Václav veselý
Václav Zýval

14. Přicházejí s nocí

Děti Duškovy, Kája, Ivan a Katka vyvolávají na hřbitově duchy. Podaří se jim vyvolat ducha Boženy Němcové a ony poděšeny utíkají domů. Tam už je čeká maminka ošetřující umírající tetu Marii. Té jede dát poslední pomazání kněz Ludvík Rainiš. Po cestě zastaví mladé dívce, která jede také do Duškovic, ke Kroftům. Po cestě se knězi pokazí auto a zatímco jej spravuje, dívka z auta zmizí. Když dojede do Duškovic a dá umírající poslední pomazání, zmíní se o příhodě mamince Duškové. Ta mu ukáže fotografii tety Stáni, sestry umírající Marie, která zemřela před dvaceti lety na tom místě, kde ji kněz nabral. Skutečně to byl duch zemřelé?

Historek o zjevení ducha je bezpočet, ale nikdo zatím přesvědčivě jejich existenci nedokázal. Někdo na duchy zkrátka věří, někdo ne. Ale možnost, že smrt není definitivním koncem, je lákavá. (-k-)

Hrají:
Pavel Šimčík
Andrea Marečková
Jindřiška Křivánková
Zora Valchařová
Kryštof Novák
Damián Vrbický
Helena Tachovská
Petr "Brambor" Narovec
Eva Kovářová

15. Černá sanitka

Pohřešovaná mladá dívka Kristýna byla nalezena mrtvá. Vše nasvědčuje tomu že stala obětí nelegálního obchodu s orgány. A zřejmě to nebyla první oběť. Její kolega Roman (Roman Zach) se rozhodne, že najde vraha. Spolu s kolegyní Dominikou se vypraví do baru, v jehož okolí byly nalezeny oběti. Dominíka se tam seznámí s trojicí mladých lidí, kteří jí do pití nasypou nějaký prášek. Pod jeho vlivem s nimi odejde a je naložena do černého auta. Romana v baru zadrží další muž. Ukáže se, že šlo o policistu, který Romana zadržel, aby jim nezkazil akci. Polici krátce předtím zavolala sama Dominika. Bohužel ani to jí nepomohlo, policie zadržela pachatele až poté, co byla Dominika zavražděna.

Kořeny této legendy sahají až do 30. let 20. století, kdy vznikla v bývalém Sovětském svazu a rozšířila se do okolních zemí. A stále je živá, obchod s lidskými orgány nám nedá spát ani dnes a zřejmě ani do budoucna. (-k-)

Hrají:
Roman Zach (Roman)
Vlastina Svátková
Pavel Nečas
Jan Antonín Duchoslav
Helena Dvořáková
Thomas Zielinski
David Jahn
Martina Šťastná
Hana Sršňová
Pavel Svatoň
Barbora Kroužková
Eva Chaloupecká
Tereza Kolátorová
Martin Kulhánek
Jan Šebek
Jakub Tvrzník
Aktualizováno: 21.1.2009