Čeleď brouků finančníků

Bláznivá televizní komedie o šmelení s valutami.
1989 Česko délka: 53 min
Jiřina Třebická58(Plešnerová)
Vítězslav Jandák41(provozní)
Oldřich Vlach47(Šíša)
Hana Čížková38(číšnice)
Jiří Langmajer23(mladý muž)
Ladislav Županič45(nadporučík Tůma)
Josef Nedorost33(recepční)
Provozní hotelu Praha Leopold Čermák (Vítězslav Jandák) kšeftuje s valutami. S ním v tom jedou recepční (Josef Nedorost) a číšnice Hana (Hana Čížková). Výměnu téměř čtvrt milionu československých korun na marky naruší příchod dvou příslušníků veřejné bezpečnosti. Přišli si jen do recepce hotelu takhle pozdě večer koupit cigarety, ale Šíša (Oldřich Vlach) zpanikaří a tašku s čerstvě vyměněnými markami ukryje do kýblu s odpadem. Nic netušící uklízečka kýbl odnese a vysype do popelnice. Když Šíša zjistí pochopí, že o nic nejde, začne se po penězích shánět. Ty už ale mezitím našla druhá uklízečka Fousová (Jiřina Jirásková). Jako každý poctivý nálezce žádá po provozním nálezné ve výši deset procent. Jenže provozní ji odbude desetikorunou.

A jako za trest dostane provozní na schodech infarkt. První je u něj práv Fousová a má dost času, aby tašku s penězi převzala do své úschovy. Když se však dozví, že provozní pi převozu do nemocnice zemřel, rozhodne si peníze ponechat pro sebe a své dvě kolegyně. Recepční ani číšnice to tak nehodlají nechat. Jenže nemůžou na nebohé uklizečky zavolat bezpečnost, protože v první řadě by byli zatčeni oni za nelegální obchod s valutami. Jenže Šíša chce své peníze a vyhrožuje, že všechno udá. Recepční se nezdráhá uchýlit k tvrdým metodám. Do toho všeho přichází na brigádu mladý muž (Jiří Langmajer), kterého nikdo nezná a místo uklízení se věnuje prošťárávání různých zákoutí. Je to policajt, není to policajt? Když na něj uklízečky uhodí, vysvětluje, že je taxonom a věnuje se taxometrické determinaci (přeloženo do lidské řeči určování brouků). To ovšem recepční neví, takže ho považuje za tajného.

Marky se nakonec podaří recepčnímu získat, jenže to už netrpělivý Šíša zavolal bezpečnost. Následuje rekonstrukce, tentokrát s taškou plnou korun. A stejně jako předtím i teď tašku s penězi odnese nic netušící uklízečka před nosem Šíšovi i vyšetřovatelům, aby je v popelnici opět našla Fousová. (-k-)

Režie: Vít Olmer
Scénář: Milan Ležák
Kamera: Jan Malíř
Hudba: Ondřej Soukup
Země: Československo
Rok výroby: 1989

Hrají:
Jiřina Jirásková (Carmen Fousová)
Jiřina Třebická (Plešnerová)
Anna Ferencová (Mudrá)
Vítězslav Jandák (provozní Leopold Čermák)
Miloslav Kopečný (barman)
Oldřich Vlach (Šíša)
Hana Čížková (číšnice Hana)
Josef Nedorost (recepční)
Jiří Langmajer (mladý muž)
Ladislav Županič (nadporučík Tůma)
Jan Kuželka
Václav Kotva
A. Bubeník
Jiří Krytinář
Aktualizováno: 20.3.2011