Amerika

Martin Dejdar dobývá Ameriku ve filmové adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky.
1994 Česko délka: 86 min
Martin Dejdar29Brief(Karel Rossman)
Jiří Lábus44(otec Rossman / strýc Jakob)
Pavel Landovský57(Robinson)
Oldřich Kaiser39(Delamarche)
Pavel Nový45(Green)
Petr Vacek29(úředník)
Jarka RytychováBrief+(Klára)když vchází do baru, má opravdu hluboký výstřih
Milan Riehs59(Pollunder)
Dvacáté století je teprve na začátku. Mladý, ještě nedostudovaný inženýr Karel Rossman se rozhodne odjet za štěstím do Ameriky. Jeho strýc Dwig Elias Jakob v Americe pohádkově zbohatl a Karel by chtěl být jako on. Na přímluvu Karlova otce se strýc Jakob mladíka ujme i přesto, že se s jeho otcem nemají příliš rádi (otce i strýce si zahrál Jiří Lábus). Jakob Karla zaměstná ve svém výzkumném oddělení v Ramses, které zkoumá možnosti získávání vody z hlubinných vrtů. Karel pilně pracuje a učí se i ve svém volnu. Jenže přísnému a nekompromisnímu strýci je to málo, chce, aby jemu a práci byl Karel oddán čtyřiadvacet hodin denně. A to se Karlovi nelíbí.

Spolupracovník Mack (Tomáš Vorel) seznámil Karla s dcerou strýcova bankéře Pollundera, extravagantní Klárou (Jarka Rytychová). Karel se do ní zamiloval, a když zjistil, že si s ním jen zahrávala, bylo už pozdě. Strýc jej kvůli jeho stykům s Klárou a hlavně návštěvám nočního baru Sahara vyhodil z práce i domu.

Útočiště našel Karel u starého svérázného lodního topiče (Jiří Schmitzer) a později u barmanky Terezy (Kateřina Kozáková), jejímž snem je stát se herečkou v Oklahomském divadle. Karel by se ale nejraději vrátil zpátky domů, Amerika jej zklamala. I topič by rád zemřel na rodné hroudě, jenže na lodní lístek nemá a místo topiče na starém parníku je jeho poslední šance. Jenže na pohovoru místo nedostane a v opilosti v baru obviní Karla, že za to může on. Při potyčce topič upadne a zdá se, že je mrtvý. Vyděšeného Karla se ujme mafián Delamarche (Oldřich Kaiser), k němuž jej z baru zavede jeho pravá ruka Robinson (Pavel Landovský). Slibují si, že jim za ochranu synovce strýc Jakob vyplatí slušnou odměnu, jenže on na ně místo toho poštve psy. Tím dostane Karla do svízelné situace, musí oběma kumpánům a jejich Bruneldě (Liduše Tomanová) sloužit.

Při pokusu o útěk dostane Karel pořádnou nakládačku a probere se až v péči topiče. Snad z vděčnosti mu přenechá svůj lodní lístek, který dostal od strýce, aby se mohl vrátit domů. Sám se vrátí k Tereze a vyrazí s ní do Oklahomy.

Inspirováno románem Franze Kafky Nezvěstný (Amerika).

V roce 1994 získal Jiří Lábus cenu Český lev za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. (-k-)

Režie: Vladimír Michálek,
Scénář: Vladimír Michálek, Martin Duba
Námět: Franz Kafka
Kamera: Martin Duba
HUdba: Michal Dvořák, David Koller
Země: Česká republika
Rok výroby: 1994

Hrají:
Martin Dejdar (Karel Rossman)
Jiří Lábus (otec Rossman / strýc Jakob)
Jarka Rytychová (Klára)
Kateřina Kozáková (Tereza)
Jiří Schmitzer (topič)
Oldřich Kaiser (Delamarche)
Pavel Landovský (Robinson)
Liduše Tomanová (Brunelda)
Tomáš Vorel (Mack)
Pavel Nový (Green)
Milan Riehs (Pollunder)
Jan Schmid (Šubal)
Petr Vacek (úředník)
Ladislav Škrabánek (řidič)
Olga Charvátová (matka Rossmanová)
Václav Marhoul (barman)
Dan Dlouhý
Ctibor Bártek
Martin Opršál
Jan Řihák
Petr Dvořák
Aktualizováno: 23.5.2010