Naďa Urbánková

* 30.6.1939 (81) Česko


Herbert v ringu 2009 (70) (ředitelka Dagmar Urválková)
Dvojčata 1988 (49) (učitelka francouzštiny)
Nemožná 1987 . (48)
Žlutý kvítek 1981 (42) (zpěvačka)
Hodinářova svatební cesta... 1979 (40) (Zpěvačka)
Na samotě u lesa 1976 (37) (Zvonová)
Půjčka 1976 (37)
To byla svatba, strýčku 1976 (37) (zpěvačka)
Romance za korunu 1975 (36)
Lucie a zázraky 1970 (31) (Petra)
Radúz a Mahulena 1970 Lots (31) (sestra Mahuleny) Stojí nahá ve vodě spolu s J. Obermajerovou, kamera ji zabírá z boku/zezadu, takže je jí vidět zadek a z boku ňadro
Skřivánci na niti 1969 (30) (Lenka)
Pension pro svobodné pány 1967 (28) (dáma)
Sedm žen Alfonse Karáska 1967 (28) (Dášenka)
Ostře sledované vlaky 1966 (27) (Viktoria Freie)
Zločin v dívčí škole 1965 (26) (Alena) ve 2. povídce (Jak se koupe žena)

Naďa Urbánková se narodila v Nové Pace v Podkrkonoší jako Naděžda Balabánová. Měla dvě sestry, rodiče pracovali v dělnických profesích. Vystudovala vyšší odbornou zdravotnickou školu v Trutnově. Účinkovala v pardubickém divadle, kde se seznámila se svým prvním manželem, Karlem Urbánkem, s nímž prožila osm let.

Zpěvačkou a herečkou chtěla být už od mládí, což se jí bezesporu podařilo. Účinkovala mj. v divadle Semafor po boku Jiřího Suchého a Jana Šlitra, zahrála si i v několika filmech, z nichž některé skončily v trezoru (např. Skřivánci na niti. Charakteristické pro ni byly obrovské brýle, které jí ovšem slušely a které nosí dodnes (samozřejmě jiné, nové, ale stejně velké:-). Získala pět Zlatých slavíků a její hity se hrají dodnes.

Ač na jevišti úspěšná, oblíbená a milá jak mezi diváky, tak mezi kolegy, v soukromém životě už tolik štěstí neměla. S prvním manželem čekala dítě, které bohužel ještě před porodem zemřelo. To byl zřejmě takový poslední hřebíček do rakve jejich manželství, manžel Karel ránu osudu neunesl, začal pít a domů chodil jen zřídka. Naďa se sice těžce a pozvolna, ale přece jen s tragédií vyrovnala a později úspěšně absolvovala konkurz do Semaforu. Nějakou dobu žila s Josefem Abrhámem, v době kdy již byli oba populární a známí. Dokonce s ním chtěla mít dítě, Josef se na to ale podle jeho slov necítil. Později začal chodit s Libuší Šafránkovou, což znamenalo konec vztahu s Naďou. Ta odjela do Nashvillu a tam, tak trochu z trucu, se vdala za Nemejovského. V tomto manželství se jí narodila její jediná dcera Jana Fabiánová, která je také zpěvačkou. Ani toto manželství se ale neukázalo být trvanlivým a skončilo rozvodem.

Jejím posledním mužem, kterého si vzala v roce 1990, byl (bohatý) dětský lékař Josef Havlík žijící ve Švýcarsku, za nímž odjela i s dcerou a pomáhala mu proniknout na náš trh. Kvůli němu přestala dokonce i zpívat a hrát. Začali spolu podnikat, Naďa uzavírala a podepisovala smlouvy a úvěry, což se jí krutě vymstilo. Podnikání nakonec zkrachovalo, stejně jako manželství, zůstaly jen milionové dluhy. Dnes (2006) žije sama a kvůli svému poslednímu muži splácí dluhy.

To ji ale srazilo na kolena jen na nějaký čas. Odstěhovala se z Prahy do vesnice Želiv, kde našla útočiště i v klášteře řádu Premonstrátů. Snaží se opět zpívat, natáčí nové skladby a neztrácí optimismus.

Podle pořadu České televize "13. komnata Nadi Urbánkové" (2007). (-k-)


Aktualizováno: 6.7.2003