Naďa Urbánková

* 30.6.1939 (82) Česko


Herbert v ringu 2009 (70) (ředitelka Dagmar Urválková)
Dvojčata 1988 (49) (učitelka francouzštiny)
Nemožná 1987 . (48)
Žlutý kvítek 1981 (42) (zpěvačka)
Na samotě u lesa 1976 (37) (Zvonová)
Půjčka 1976 (37)
To byla svatba, strýčku 1976 (37) (zpěvačka)
Romance za korunu 1975 (36)
Lucie a zázraky 1970 (31) (Petra)
Radúz a Mahulena 1970 Lots (31) (Mahulenina sestra) Stojí nahá ve vodě spolu s J. Obermajerovou, kamera ji zabírá z boku/zezadu, takže je jí vidět zadek a z boku ňadro
Skřivánci na niti 1969 (30) (Lenka)
Pension pro svobodné pány 1967 (28) (dáma)
Sedm žen Alfonse Karáska 1967 (28) (Dášenka)
Ostře sledované vlaky 1966 (27) (Viktoria Freie)
Magnetické vlny léčí 1965 (26) (dáma v Salonu)
Zločin v dívčí škole 1965 (26) (Alena) ve 2. povídce (Jak se koupe žena)

Naďa Urbánková se narodila v Nové Pace v Podkrkonoší jako Naděžda Balabánová. Měla dvě sestry, rodiče pracovali v dělnických profesích. Vystudovala vyšší odbornou zdravotnickou školu v Trutnově. Účinkovala v pardubickém divadle, kde se seznámila se svým prvním manželem, Karlem Urbánkem, s nímž prožila osm let.

Zpěvačkou a herečkou chtěla být už od mládí, což se jí bezesporu podařilo. Účinkovala mj. v divadle Semafor po boku Jiřího Suchého a Jana Šlitra, zahrála si i v několika filmech, z nichž některé skončily v trezoru (např. Skřivánci na niti. Charakteristické pro ni byly obrovské brýle, které jí ovšem slušely a které nosí dodnes (samozřejmě jiné, nové, ale stejně velké:-). Získala pět Zlatých slavíků a její hity se hrají dodnes.

Ač na jevišti úspěšná, oblíbená a milá jak mezi diváky, tak mezi kolegy, v soukromém životě už tolik štěstí neměla. S prvním manželem čekala dítě, které bohužel ještě před porodem zemřelo. To byl zřejmě takový poslední hřebíček do rakve jejich manželství, manžel Karel ránu osudu neunesl, začal pít a domů chodil jen zřídka. Naďa se sice těžce a pozvolna, ale přece jen s tragédií vyrovnala a později úspěšně absolvovala konkurz do Semaforu. Nějakou dobu žila s Josefem Abrhámem, v době kdy již byli oba populární a známí. Dokonce s ním chtěla mít dítě, Josef se na to ale podle jeho slov necítil. Později začal chodit s Libuší Šafránkovou, což znamenalo konec vztahu s Naďou. Ta odjela do Nashvillu a tam, tak trochu z trucu, se vdala za Nemejovského. V tomto manželství se jí narodila její jediná dcera Jana Fabiánová, která je také zpěvačkou. Ani toto manželství se ale neukázalo být trvanlivým a skončilo rozvodem.

Jejím posledním mužem, kterého si vzala v roce 1990, byl (bohatý) dětský lékař Josef Havlík žijící ve Švýcarsku, za nímž odjela i s dcerou a pomáhala mu proniknout na náš trh. Kvůli němu přestala dokonce i zpívat a hrát. Začali spolu podnikat, Naďa uzavírala a podepisovala smlouvy a úvěry, což se jí krutě vymstilo. Podnikání nakonec zkrachovalo, stejně jako manželství, zůstaly jen milionové dluhy. Dnes (2006) žije sama a kvůli svému poslednímu muži splácí dluhy.

To ji ale srazilo na kolena jen na nějaký čas. Odstěhovala se z Prahy do vesnice Želiv, kde našla útočiště i v klášteře řádu Premonstrátů. Snaží se opět zpívat, natáčí nové skladby a neztrácí optimismus.

Podle pořadu České televize "13. komnata Nadi Urbánkové" (2007). (-k-)


Aktualizováno: 6.7.2003