Naďa Urbánková

Populární zpěvačka a sex symbol 60. a 70. let
* 30.6.1939 - † 3.2.2023 (83) Česko
Herbert v ringu200970(ředitelka Dagmar Urválková)
Dvojčata198849(učitelka francouzštiny)
Nemožná198748
Žlutý kvítek198142(zpěvačka)
Půjčka197637
To byla svatba, strýčku197637(zpěvačka)
Na samotě u lesa197637(Zvonová)
Lucie a zázraky197031(Petra)
Radúz a Mahulena1970Lots31(Mahulenina sestra)Stojí nahá ve vodě spolu s J. Obermajerovou, kamera ji zabírá z boku/zezadu, takže je jí vidět zadek a z boku ňadro
Skřivánci na niti196930(Lenka)
Ostře sledované vlaky196627(Viktoria Freie)
Magnetické vlny léčí196526(dáma v Salonu)
Zločin v dívčí škole196526(Alena)ve 2. povídce (Jak se koupe žena)

Naďa Urbánková se narodila v Nové Pace v Podkrkonoší jako Naděžda Balabánová. Měla dvě sestry, rodiče pracovali v dělnických profesích. Vystudovala vyšší odbornou zdravotnickou školu v Trutnově. Účinkovala v pardubickém divadle, kde se seznámila se svým prvním manželem, Karlem Urbánkem, s nímž prožila osm let.

Zpěvačkou a herečkou chtěla být už od mládí, což se jí bezesporu podařilo. Účinkovala mj. v divadle Semafor po boku Jiřího Suchého a Jana Šlitra, zahrála si i v několika filmech, z nichž některé skončily v trezoru (např. Skřivánci na niti. Charakteristické pro ni byly obrovské brýle, které jí ovšem slušely a které nosí dodnes (samozřejmě jiné, nové, ale stejně velké:-). Získala pět Zlatých slavíků a její hity se hrají dodnes.

Ač na jevišti úspěšná, oblíbená a milá jak mezi diváky, tak mezi kolegy, v soukromém životě už tolik štěstí neměla. S prvním manželem čekala dítě, které bohužel ještě před porodem zemřelo. To byl zřejmě takový poslední hřebíček do rakve jejich manželství, manžel Karel ránu osudu neunesl, začal pít a domů chodil jen zřídka. Naďa se sice těžce a pozvolna, ale přece jen s tragédií vyrovnala a později úspěšně absolvovala konkurz do Semaforu. Nějakou dobu žila s Josefem Abrhámem, v době kdy již byli oba populární a známí. Dokonce s ním chtěla mít dítě, Josef se na to ale podle jeho slov necítil. Později začal chodit s Libuší Šafránkovou, což znamenalo konec vztahu s Naďou. Ta odjela do Nashvillu a tam, tak trochu z trucu, se vdala za Nemejovského. V tomto manželství se jí narodila její jediná dcera Jana Fabiánová, která je také zpěvačkou. Ani toto manželství se ale neukázalo být trvanlivým a skončilo rozvodem.

Jejím posledním mužem, kterého si vzala v roce 1990, byl (bohatý) dětský lékař Josef Havlík žijící ve Švýcarsku, za nímž odjela i s dcerou a pomáhala mu proniknout na náš trh. Kvůli němu přestala dokonce i zpívat a hrát. Začali spolu podnikat, Naďa uzavírala a podepisovala smlouvy a úvěry, což se jí krutě vymstilo. Podnikání nakonec zkrachovalo, stejně jako manželství, zůstaly jen milionové dluhy.

To ji ale srazilo na kolena jen na nějaký čas. Odstěhovala se z Prahy do vesnice Želiv, kde našla útočiště i v klášteře řádu Premonstrátů. Snažila se opět zpívat, natáčet nové skladby a neztrácet optimismus.

Na konci ledna 2023 byla v těžkém stavu s covidem hospitalizována v nemocnici. 3. února 2023 svému zdravotnímu stavu podlehla. (-k-)
 

Aktualizováno: 4.2.2023