Zralé víno

Úsměvný příběh z jihomoravské vesnice, v níž se poctiví družstevníci musejí potýkat s úplatky, bez nichž se na jednu stranu neobejdou, ale na druhou stranu chtějí zůstat čestní.
1981 Česko délka: 95 min
Vladimír Menšík51(Michal Janák)
Božidara Turzonovová39(Kateřina Janáková)
Iva Janžurová40(Růžena Šmejkalová)
Jiří Sovák60(Čestmír Semerád)
Josef Větrovec59(Chovanec)
František Němec37(ing. Urban)
Josef Somr47(Bedřich Ovečka)
Jan Kraus27(Zezulák)
Jiří Lábus31(účetní Kokoška)
Lubomír Kostelka54(Řezníček)
Miroslav Zounar49(Peterka)
Otto Šimánek56(Kyselý)
David Schneider22(Karlík)
Renáta Doleželová31(Dr. Martincová)
Zralé víno Ve volném pokračování Bouřlivého vína se setkáváme opět s hlavním hrdinou Michalem Janákem (Vladimír Menšík). Michal je místopředsedou JZD a jeho hlavní starostí je postavit sušičku na kukuřici, kterou chce zásobovat celou republiku, aby se nemusela dovážet ze zahraničí.

Předseda družstva, inženýr Urban (František Němec), dává zelenou přidružené výrobě, truhlářské dílně na nábytkové stěny. V tom se zásadně neshodne s Michalem, který zastává názor, že družstvo má vyrábět potraviny, ne nábytek. Urbanovi se ale v představenstvu podaří truhlářskou dílnu prosadit a výroba nábytkových stěn se úspěšně rozjíždí. Jenže potřebuje víc dřeva, a tak se Urban rozhoduje koupit kamión a pilu, aby si družstvo mohlo zpracovávat dřevo samo.

Michal se snaží zajistit materiál a stavaře pro stavbu sušičky. Musí kvůli tomu sáhnout i k úplatkům pro zástupce dodavatelské firmy Webera (Miloš Kopecký). A aby na úplatky měl, musí se na radu Webera uchýlit i k černým duším, z jejichž fiktivních výplat jsou úplatky hrazeny. Michal je ale čestný člověk a přemýšlí, jak na Webera vyzrát. V tom mu zdatně pomáhají jeho blízcí, družstevník Chovanec, Šmejkalová, manželka Katka a chtě nechtě i syn, toho času v zeleném. A v neposlední řadě se do spiknutí zapojí Čestmír Semerád (Jiří Sovák), plukovník ve výslužbě, s nímž se na inzerát seznámí Šmejkalová. Čestmír až nezdravě lpí na předpisech, ale dá se přesvědčit, že je třeba se dostat na kobylku vychytralému podvodníkovi. Příslibem prodeje lovecké chaty získají od Webera úplatky zpět a při slavnostním otevírání sušičky na Webera spadne klec.

Růžena Šmejkalová se konečně provdá za Čestmíra a Michal se usmíří s Urbanem. Zda to znamená zrušení slibně se rozvíjející výroby nábytku, si musí divák domyslet sám. (-k-)

Režie: Václav Vorlíček
Produkce: Jiří Krejčík
Scénář: Jan Kozák, Miloš Macourek, Svatopluk Novotný
Kamera: Emil Sirotek
Hudba: Karel Svoboda

Hrají:
Vladimír Menšík (Michal Janák)
Božidara Turzonovová (Kateřina Janáková)
Iva Janžurová (Růžena Šmejkalová)
Jiří Sovák (Čestmír Semerád)
Miloš Kopecký (Weber)
Josef Větrovec (Chovanec)
František Němec (Ing. Urban)
Josef Somr (Ovečka)
František Filipovský (Maruštík)
Otto Šimánek (Kyselý)
Miroslav Zounar (Peterka)
Renáta Doleželová (Dr. Martincová)
Václav Sloup (Kuna)
Jan Kraus (Zezulák)
Vítězslav Jandák (Zavřel)
David Schneider (Karlík)
Jiří Lábus (Kokoška)
František Hanuš (Náměstek Plocek)
Judita Ďurdiaková
Marie Mottlová
Libuše Jiskrová
Lubomír Kostelka
Ivana Andrlová Lenka
Josef Stehlík
Mnislav Hofman
Jožka Stoklasa
Antonín Lebeda
Zdeněk Kutil
Aktualizováno: 18.8.2018