Znamení koně

Rodinný seriál České televize z prostředí koňské farmy a dostihů.
2011 Česko
Richard Krajčo34(David Hora)
Vilma Cibulková48(Dáša Horová)
Igor Bareš45(Marcel Kalina)
Tereza Ramba21(Klára Kalinová)
Jiří Mádl24(Lukáš Hora)
Boleslav Polívka61(František Schwarz)
Valerie Zawadská52(Marča Havránková)
Oldřich Navrátil58(Jarin Havránek)
Jan Novotný57(Jan Hora)
Karel Dobrý42(Karel Dejmek)
Vanda Károlyi(Alžběta Dominiková)
Petr Franěk49(Zdeněk Endrš)
Lenka Ouhrabková(Markéta Pelcová)
Miroslav Vladyka51(Josef Hart)v 10. díle přichází jako žokej na Slunečnou horu
Petra DomžalováBrief+(Věra Nová)v 11. díle má milostnou scénu, ale zakrývá se téměr dokonale
Dvě sousedící koňské farmy, dva znesváření majitelé. Slunečná hora Jana Hory se pyšní tím, že trénuje špičkové dostihové koně. Jan ji vypiplal od nuly a ještě pořád si jen tak tak vydělá na chod. Stará se i o Richmonda patřícího hraběti Schwarzovi (Boleslav Polívka). Jan Hora by ale rád rozšířil chov.

Marcel Kalina (Igor Bareš) je bohatý, má velký chov na farmě Svatého Huberta, ale už ne takové trenérské zkušenosti. I když i on trénuje koně bohatému Dejmkovi. Jan Hora žije s druhou ženou Dášou, z prvního manželství má syna Davida (Richard Krajčo), ze druhého Lukáše (Jiří Mádl). Udržuje ale vztah s veterinářkou Alžbětou (Vanda Károlyi). Kalina je sám, má dceru Klára (Tereza Voříšková), která jezdí dostihy.

Rozdíl mezi oběma farmami a farmáři je vidět na první pohled. Horovi jezdí starým Opelem, Kalina má nový Nissan. (-k-)

Režie: Milan Cieslar
Scénář: Roman Kopřivník, Marcela Kopecká
Námět: Zdeněk Skauni
Kamera: Ervín Sanders
Hudba: David Solař
Země: Česká republika
Rok výroby: 2011

Hrají:
Vilma Cibulková (Dáša Horová)
Richard Krajčo (David Hora)
Jiří Mádl (Lukáš Hora)
Igor Bareš (Marcel Kalina)
Tereza Voříšková (Klára Kalinová)
Bolek Polívka (František Schwarz)
Vanda Károlyi (Bety Dominikvá)
Jan Novotný (Jan Hora)
Karel Dobrý (Karel Dejmek)
Valéri Zawadská (Marča Havránková)
Oldřich Navrátil (Jarin Havránek)
Kara Němečková (Adéla Horová)
Petr Franěk (Zdeněk Endrš)
Lenka Ouhrabková (Markéta Pelcová)
Vojtěch Štulc (Michal Hrnčíř)
Jan Demele
František Pavelka
Petra Domžalová (Věra Nová)
Pavel Leicman
Tomáš Štěpánek
Jan Říha
Ivan Řehák
Zuzana Dubová
Filip Sanders
Josef Koller
Milan Němec
Petr Světlík
Lenka Chadimová (Marcela Brůžková)
Radim Koráb
Pavel Vacek
Helena Čermáková
Jana Baletková
Karel Hegner
Kateřina Rakovčíková
Dušan Sitek
Jan Ptáčník
Rostislav Marek
Kateřina Sedláčková
Martin Sláma (poručík Ludvík Vaněk)
Tomáš Šulaj (podporučík Josef Bouora)
Jan Komínek
Kristína Svarinská (Lucie Franková)
Dalimil Klapka
Pavel Majkus
František Musil
Miloslav Maršálek
Jonáš Hloušek
Miroslav Vladyka (Josef Hart)
Lukáš Hejlík (Adam Soukup)
Ferdinand Minařík
Jiří Gazda
Petr Červený
Jiřina Eisenhamerová
Martin Piruch

Rebel

První letošní dostih rozjede nejlépe Rebel Karla Dejmka, který trénuje u Kaliny a v jehož sedle je Kalinova dcera Klára. Jenže uprostřed závodu Klára rebela zpomalí a nechá ho dojít do cíle. Ukáže se, že má nataženou šlachu. Dejmek zuří a hledá viníka. Buď byla na dráze nerovnost, do které Rebel šlápnul, nebo byl špatně připraven. Reálnější je ta druhá možnost, Kalinův trenér Rebela zřejmě před závodem přetížil, Kalina to ale Dejmkovi není ochoten přiznat. Domluví se i s veterinářkou Alžbětou, jen aby pochybení jeho stáje nevyšlo najevo.

Dostih tak vyhrál Richmond patřící hraběti Schwarzovi trénovaný Horou. Po závodě se Hora slovně chytne s Kalinou, ale ostatním se podaří je uklidnit a odvést Horu pryč. Sotva přijedou domů, Hora se sebere a odjíždí prý někam na svaz. Ve skutečnosti jede ke své milence, veterinářce Alžbětě. Ta na něj naléhá, ať už o nich manželce Dáše konečně řekne a rozvede. Hora slibuje, že dnes večer to manželce řekne.

Svého otce přijíždí navštívit syn David. Chce po ně půjčit peníze, dva miliony. Údajně na výhodnou investici, spíš ho ale tlačí rusky mluvící věřitel. Otec Hora synovi peníze půjčit odmítne a v hospodě na něj zvýší hlas, takže i ostatní mohou slyšet, proč David přijel. David se urazí a odjede. Pro opilého Horu si do hospody přichází manželka, aby jej odvedla. Dobře ví, že její muž si s alkoholem rozumí až moc dobře. A taky tuší, že ji podvádí, i když on to popírá.

V noci Horovi vzbudí Jarin, který zjistil, že s Richmondem ve stáji není něco v pořádku. Hora, ač sám vyčerpaný a nadopovaný prášky na vysoký tlak, trvá na tom, že bude u Richmonda celou noc sám. Alžběta přijíždí, aby Richmonda prohlédla a dala mu injekci. Při té příležitosti Horovi sdělí, že už mu nevěří a že s ním končí. Jejich vypjatou debatu sleduje skrytě trenér Andy. Dáša ještě přináší manželovi do stáje kafe, ani od ní se však nenechá odradit od svého úmyslu být s Richmondem do rána sám. Ráno Dáša nachází Jana Horu ve stáji mrtvého s drobným zraněním na hlavě. Přivolaný lékař konstatuje jako nejpravděpodobnější příčinu smrti infarkt. Zranění na hlavě si způsobil zřejmě sám pádem. Stoprocentně to potvrdí až pitva. (-k-)

Délka: 52 min

Koňské království

Davidů byt v Praze navštívili vymahači. Asi chtěl najít ukryté peníze, ale nepochodili. Celá vyděšená za závěsem ve sprše na Davida čekala jeho dcera Adéla (Kara Němečková). Měla odletět s matkou a jejím druhem do Švýcarska, ale raději utekla k tátovi. Ten se v tomto okamžiku dozvídá, že mu zemřel otec. Rozhodne se přijet na Slunečnou horu i s Adélou a na pár dní se tam schovat. Davidovi práce na farmě nevadí, ale Adéla je rozmazlená městská puberťačka a raději se válí u televize a poslouchá muzika. Není divu, že ostatní na ni pohlížejí nevraživě.

Na pohřbu se objevila i Alžběta, přinesla zesnulému velkou kytici bílých růží. To Dášu rozčililo a dala svůj názor Alžbětě najevo. Druhý den našla ve stáji prázdný plastikový obal od prášků. Zašla s ním za doktorem, aby zjistila, o jaké léky jde. Překvapivě se jednalo o prášky na zvýšení tlaku, které by doktor Janovi rozhodně nepředepsal. Dáša je čím dál víc přesvědčena, že Janovi někdo na onen svět pomohl.

Kalina v minulosti už několikrát chtěl Slunečnou horu koupit, ale Jan Hora o tom pochopitelně nechtěl ani slyšet. Teď se však Kalinovi otevírá příležitost a Dejmek už se vidí jako spolupodílník. Starý Hora totiž koupil Richmonda na dluh a splácet jej se mu dařilo jen tak tak díky tréninkům. Po jeho smrti však nemá kdo trénovat a splátky jsou ohroženy. Dáša v bance zjišťuje, že už dokonce dvě dluží. I přesto odmítá Kalinovu nabídku na koupi. To synové David i Lukáš jsou ochotnější. Ani jeden nespatřuje svou budoucnost v tvrdé dřině na farmě, proto se za Dášinými zády scházejí s Kalinou. On však chce koupit všechno, ne jen poloviční podíl. Bude tedy třeba přemluvit Dášu. (-k-)

Délka: 53 min

Podezření

Vymahači na Davida tlačí a on by rád prodal svůj podíl ve Slunečné hoře co nejdřív. Jenže Kalina chce buď všechno, nebo nic. Davidovi se alespoň podaří dohodnout odklad splátky dluhu. Jenže Dáša už jej na Slunečné hoře nechce. Odjíždí na dostihy do Itálie a až se vrátí, nechce už Davida na Slunečné hoře vidět, a to i přesto, že jí David řekne pravdu a svěří se jí, že nemá kam jít.

Kalina chce o Davidovi zjistit co nejvíc a přemluví proto Alžbětu, aby se s ním sblížila. Té se podaří vytáhnout ho na večeři, jenže Davidovi se víc líbí Kalinova dcera Klára. Ani on jí není zcela lhostejný, i když by to za nic na světě nepřiznala, zvlášť před jejím trenérem, který jí nadbíhá. A i přesto, že ji otec přesvědčuje, že to nebude dlouho trvat a koupí Slunečnou horu i s Richmondem. Kláře se otcovy plány moc nezamlouvají, i když je tvrdá po něm, ale není tak podlá.

Richmond v Itálii uspěl, skončil v dostihu druhý a v televizi se objevil krátký rozhovor s Dášou. Díky tomu získala Slunečná hora další zájemce na trénování svého koně. Dáša vzala Davida na milost, mj. i díky přímluvě Marči. I David se po neúspěchu jednání s Kalinou rozhoduje zůstat a Dáše pomoct. Dokonce i Adélka se převlékla do pracovního a jala se pomáhat Marči za to, že se jí s manželem ujali, když David do rána flámoval s Alžbětou a nechal ji samotnou. (-k-)

Délka: 52 min

Podraz

Kalina začíná v boji o Slunečnou horu vyloženě intrikovat. Od účetní Sluneční hory (která chodí s Dejmkem) se dozvídá, že Sluneční hora dluží staré splátky a nikdo (kromě účetní) o tom neví. Kalina doufá, že se mu podaří dostat slunečnou horu do exekuce. Ani Kalinovi se ale smůla nevyhýbá. Při porodu zemře Dejmkova klisna a kafilérka Kalinovi tvrdí, že jí nezaplatil za některé předchozí služby. Zadostiučiněním mu může být, že tentokrát i něj o prodej svého podílu žádá druhý z bratrů Horových Lukáš.

David je rozhodnut zůstat ve Slunečné hoře natrvalo. Když to zjistí jeho dcera Adéla, naštve se a ve vzteku vypustí z ohrad všechny koně. Naštěstí se podaří všechny sehnat zpátky. Jen nejdražšího Montyho přivede až druhý den, lehce zraněného, Kalinova dcera Klára. S Davidem se na sebe culí, ale David stráví noc s Alžbětou. Ta se pokusí získat dopisy, které psala svému otci. Jenže David se probudí a tak se dozví, že Alžběta byla milenkou jeho otce. To nedokáže unést a s Alžbětou se rozchází. Ona mu zase uraženě vmete do tváře, že a svého otce skutečně nemá, hlavně v posteli.

Dáša se dozvídá, že Slunečná hora dluží bance poměrně velkou sumu. David sice chce prodat svůj pražský byt a z výtěžku dát něco Lukášovi, aby si v Brně mohl otevřít veterinární ordinaci, a zbytek investovat, je ale otázkou zda se podaří sehnat peníze včas. Kalina s Dejmkem zatím Davidovi nabízí čtyřiceti osmi procentní podíl ve společném podniku vzniklým spojením jejich farem. (-k-)

Prohra

Dáša Horová přece jen podá trestní oznámení ve věci smrti jejího manžela. Stále je přesvědčena, že ho někdo zabil. Policie proto zahájí vyšetřování a přijíždí na Slunečnou horu. Nejvíc je z jejich příjezdu nervózní Endrš, kterého Havránek viděl, když se tu noc pohádal ve stáji s Horou. Vyšetřovatelé se však zatím spíše kloní k přirozené smrti. Obal od prášků na nízký tlak mohl ve stáji zahodit Havránek a nemusí mít s Horovou smrtí nic společného.

Kalina se snaží získat Davida pro společný podnik obří farmy. David však jeho nabídku odmítá, a to i přesto, že jím prosazený kůň Daphné v dostihu skončil poslední. Nebo možná právě proto? Na Slunečnou horu ale přichází exekutoři a zabavují Montyho, který bude vydražen. Dáša už sice vyhodila účetní, protože zjistila, že donáší Dejmkovi a Horovi, zatajené splátka ale ještě neodhalila.

David se rozhodl, že zajede do banky. Po cestě jej však zastavili vymahači a zmlátili. Přilepili se na něj, už když vezl dceru Adélu do školy. Peníze za pražský byt už David slíbil bratrovi, aby si za ně mohl otevřít veterinární ordinaci. Finanční situace Davida i Slunečné hory je tragická. (-k-)

Dražba

Přichází zima a Vánoce. Davidovi už se utržené šrámy skoro zahojily a dál se zvolna sbližuje s Klárou Kalinovou, k nelibosti jejího otce a ještě větší nelibosti mladého trenéra Michala. Veterinářka Alžběta se pohádala s Dášou a odmítla dál ošetřovat koně na Slunečné hoře. Dáše tak nezbývá nic jiného, než přemluvit syna Lukáše, aby se o zvířata na statku staral dočasně on. Dáša sama si převzala účetnictví, aby ušetřila náklady na účetní. I tak má jen na poloviční výplaty pro zaměstnance.

Kalina pořádá dražbu a jedním z dražených koní je i exekučně zabavený Monty. Hrabě Schwarz Dáše nabídl, že se Montyho pokusí vydražit, jenže částka se dostala nad jeho finanční možnosti. Montyho tak získal Dejmek, takže Monty i nadále zůstává ustájený u Kaliny a teď ho může jezdit Klára. Ta je sice ráda, ale mrzí ji, že se k Montymu dostala takovým způsobem.

David prodává svůj pražský byt. Neprozřetelně ale pohrozí svému společníkovi Richardovi, že ho udá na policii, jestli mu nedomluví ještě další odklad splátky. Když pak přijede na polici podat svědectví ohledně otcovy smrti, jeho mafiánští věřitelé si to vyloží jako zradu, ukradnou mu auto, odvezou na Slunečnou horu a tam zapálí. Takto ho u shořelého auta nachází Klára projíždějící Montyho. Soucítí s ním a její náklonnost k němu dále roste. (-k-)

Požár

Spálení auta ještě není tou poslední ranou, co Davida a Slunečnou hrou potká. Shoří také zásoby sena na celou zimu a pro nově ustájeného koně si přijedou jeho majitelé, protože jej nechtějí nechávat ve stáji, která krachuje. Policie uzavírá vyšetřování smrti Jana Hory jako nešťastnou náhodu. A ke všemu má Salome, nadějná klisna problémy s očima. Potřebnou operaci by mohla podstoupit až v Mnichově, ovšem Slunečná hora si ji finančně nemůže dovolit.

Pomalu se ale začíná blýskat na lepší časy. David se uchýlí na zámek k hraběti Schwarzovi a z peněz za prodaný byt vyplatil své věřitele. Lukáš zase navštívil profesora na brněnské klinice, specialistu na operace očí a požádal ho, zda by mohl Salome operovat. Profesor to bere jako výzvu, a i když si nechá čas na rozmyšlenou, vypadá to že výzvu přijme.

Prohlubuje se i náklonnost mezi Davidem a Klárou. K nelibosti Klářina otce, trenéra Michala, který je do Kláry zamilovaný, i Davidovy dcery Adély (ta je prostě v pubertě). Kalina, aby Kláru potrestal, rozhodl, že dostih ve Švýcarsku s Montym nepojede ona, ale "externí" žokej Pěnička. Ze Slunečné hory se Kalina snaží získat trenéra Endrše. Tak dobrý, jako Honza Hora sice není, ale Michala strčí do kapsy. Endrš sice poslední dobou na Slunečné hoře moc spokojený není, ubývají koně i peníze, Kalinovu nabídku však nepřijímá. Je však jen otázkou času, kdy se nechá zlomit. (-k-)

Salomé

Profesor skutečně přijede Salomé operovat. Zákrok není náročný, ale zvěrolékaři jej neprovádějí prostě proto, že se očním vadám u zvířat tolik nevěnují. Problémy Slunečné hory ale pořád přetrvávají. Stále se topí v dluzích a dodavatel krmiva hrozí podáním soudní žaloby. I v tom má prsty Kalina, který na dodavatele tlačí. Ovšem i se senem se na Slunečnou horu maličko usměje štěstí, Endrš najde zatoulaný balík sena pod shořelou stodolou. Alespoň na chvíli je krmení zajištěno. To zaměstnanci se budou muset spokojit s polovičním platem.

Za Davidem přijíždí z Curychu matka Adélky Marcela. Chce se Adélky zbavit a nechat ji v péči Davidovi. Ten proti tomu nic nemá, jen se obává Adélčiny reakce. Adélka má samozřejmě pocit, že ji nikdo nechce. Ještě že je tu chápavá Marča, u které se Adélka může vyplakat.

David už zcela otevřeně chodí s Klárkou. To se nelíbí jejímu otci ani Michalovi, který je Klárkou úplně uhranutý a v návalu vzteku se ji pokusí znásilnit. Klárka uteče na Slunečnou horu a vezme s sebou Montyho. Kalina to nehodlá nechat jen tak, na pomoc si pozve Bety Dominikovou. Ta jede na Slunečno horu raději s ním, protože Kalina je notně opilý. Ze Slunečné hory odjede s nepořízenou, ale rozhodně se nehodlá vzdát. Spíš se nehodlá vzdát Montyho než Klárky.

Dáša Horová slaví narozeniny. U slavnostního stolu se sešla celá rodina i zaměstnanci. Zas tak moc lidí to zase není, i když Lukáš přijel z Brna se svojí přítelkyní Lucií a k Davidovi přibyla Klára. Chybí jen hrabě Schwarz, s nímž Dáša tráví čím dál víc času, protože musel odjet do zahraničí za sestrou. Narozeninová oslava je korunována zjištěním, že Salome vidí a bude moct zase závodit. Operace se podařila a Dáša tak k narozeninám dostala neplánovaně ten nejkrásnější dárek. (-k-)

Výpověď

Nalezený balík sena byl zřejmě nahnilý, protože koně z něj dostali průjem. Včetně Montyho, pro kterého si přijel Kalina. A jak už je jeho dobrým zvykem, využil této nehody a poslal na Slunečnou horu veterinární inspekci. Ta zjistila jen drobné nedostatky a uložila pokutu. Odstraňování koňského průjmu mělo za následek i to, že Lukášova Lucka odjela uražená do Brna a s Lukášem se rozešla. Lukáš se rozhodl, že na Slunečné hoře zůstane a dokonce se přihlásil do trenérského kurzu. Snaží se sehnat i peníze z dotací.

Marča se rozhodla půjčit své a Jarinovy úspory Dáše. Ta díky tomu mohla zaplatit dodavateli sena, který se jí omluvil za nátlak a prořekl se, že to po něm chtěl Kalina. Rozezlená Dáša jede rovnou ke Kalinovi a vmete mu do tváře, že by se měl starat spíš o vlastní záležitosti, než se hrabat v cizím pískovišti. Kalina se tak dozvěděl o incidentu mezi Klárou a Michalem. Michala okamžitě vyhodil a Kláře se pokusil omluvit. Ona však jeho omluvu odmítla s tím, ať přestane intrikovat proti Slunečné hoře.

David chce na Slunečné hoře založit chov. Lukáš se mu snaží oponovat tím, že vydělat se dá hlavně na trénování koní, chov je drahá záležitost. Davidův záměr podporuje hrabě Schwarz. Od Kaliny koupí kdysi skvělého plnokrevníka Hectora, dnes už starého a zřejmě i neplodného. David zase přichází s nápadem oslovit otcovy známé a požádat je o připuštění jejich hřebců na dluh. Zdá se, že na Slunečné hoře se konečně začíná blýskat na lepší časy. Ranou pod pás je Endršův odchod, přetáhl ho Kalina, protože po vyhození Michala potřebuje trenéra. A Endrš býval hodně dobrý a známý. Jde jen o to, jestli se ještě dokáže na výsluní vrátit. (-k-)

Legenda

Lukáš by rád pokračoval v otcově tradici špičkových tréninků. Peníze z grantu by mu na to stačily, ale potřebuje dva miliony do začátku. Celkem snadno se mu podařilo přesvědčit hraběte Schwarze, aby se jimi podílel na společném podniku. Jenže Dáša Horová je zásadně proti, nepřeje si, aby je hrabě zahrnoval milodary, a hrabě na její přání ustoupí. Ovšem kde vezme Lukáš peníze, to Dáša neví.

Lukášovi se daří i jako veterináři. Jeden z Kalinových klientů, Adam Soukup, nebyl spokojen s diagnózou doktorky Dominikové, která navrhovala operaci, a zavolal si na posouzení jiného veterináře, Lukáše Horu. Ten určil původce jako problémů s dechem jeho koně Flamenga cystu v hrtanu. Odstranění bude poměrně jednoduché a nebude vyžadovat operaci. Doktorka Dominiková se k Lukášově diagnóze stavěla povýšeně a to přimělo Adama Soukupa, aby svého Flamenga převezl k ustájení na Slunečnou horu. K nelibosti Kaliny, který to natvrdo vyčetl doktorce Dominikové.

Pro nedělní závod potřebuje Slunečná hora žokeje, který by zajel Richmonda. Lukášovi známí Larry a Pěnkava jsou podplaceni od Kaliny, aby Richmonda odmítli. Sám se mu ale nabídne Josef Hart (Miroslav Vladyka), kdysi slavný žokej, teď už ale nejezdí, takže Lukáš má pochybnosti, zda to zvládne. Jinou možnost ale nemá a Hart začíná poctivě trénovat, aby nabral ztracenou fyzičku. Při jednom běžeckém tréninku se setkal s hrabětem Schwarzem a ten jej pozval k sobě na kafe a rozhovor. Lukáš si od Harta slibuje, že by kromě ježdění mohl přispět svými zkušenostmi ke zvýšení úrovně tréninků na Slunečné hoře.

Štěstí se usmálo i na Davida a jeho plán na vytvoření chovu. Otcovi kamarádi sice připuštění na dluh odmítli, ale Daphné zabřezla, Hektorovi se i přes jeho vysoký věk podařil úspěšný skok. Starosti však Davidovi i nadále dělá Adéla. Naprosto odmítá Klárčiny pokusy o sblížení, dokonce odmítne i darované jezdecké boty. Její vzdor se podaří trochu otupit až Dáše a David nechá Adélu s Klárou vyjet na projížďku na koni. Jenže Adéla spadne a zlomí si ruku. Obviňuje z toho Kláru a její míra averze vůči ní je znovu na starém.

Opuštěný Kalina jeví zájem o svoji zaměstnankyni Věru Novou. Ta je sice vdaná a má syna, ale její manželství je před rozpadem. A právě tak trochu přes syna se Kalina snaží nalézt k Věře cestu. Ani jí není Kalinův zájem proti mysli, dokud je ale vdaná, odmítá s ním jet i na pouť, kam se ji i se synem snažil Kalina pozvat. Vyhlídky do budoucna jsou však povzbuzující. (-k-)

Merlin

Zatímco Slunečné hoře se začíná dařit, Kalinovi se lepí smůla na paty. Lékaři mu zjistili vážnou nemoc, která se mu po pěti letech znovu vrací. Kalinovi se ztrácí smysl života a přestává mít zájem o okolí. Snad se ho podaří rozptýlit Věře, které jediné se se svým stavem svěřil.

Štěstí se usmálo na hraběte Schwarze. V Irsku zemřel jeho bratranec Edward. To samo o sobě je smutné, ale Edward svému českému příbuznému odkázal vynikajícího koně, Merlina, který vyhrál všechny dostihy, jichž se zúčastnil. A hrabě chce Merlina ustájit na Slunečné hoře. Už to je pro Slunečnou horu obrovská reklama, která přitáhne další zájemce o ustájení a trénink. A to ještě svému známému doporučil ustájení tří plnokrevníků Soukup, kterému se Lukáš tak dobře postaral o Flamenca.

Adéla se rozhodla, že už na Slunečné hoře nechce dál být a domluvila se s matkou, že za ní odjede do Belgie. David se zpočátku rozzlobil, nakonec ale uznal, že nemá cenu dceři v jejím rozhodnutím bránit. Ani odjezd Adély však nezažehnal rostoucí rozkol mezi Davidem a Klárou. Klára chce odjet do Rakouska vydělat peníze. Jenže David má svoji touhu rozjet na Slunečné hoře chov a ani vědomí, že jedno hříbě zdaleka nestačí, jej nepřiměje, aby Slunečnou horu opustil. Zdá se, že rozchod je nevyhnutelný.

Endrš se při ošetření Dejmkova Fluida, který se při tréninku zranil, sblížil s doktorkou Dominikovou. Nesměle ji pozval na večeři a ona neodmítla. Hart stále trénuje na derby a na hloupé kecy zhrzeného Michala Hrnčíře nic nedá. Teď má dalšího koně do týmu, Merlina, kterého hrabě přivezl z letiště z Frankfurtu, kam s ním jela Dáša Horová. I Dáša s hrabětem se pomaličku sbližují. Hrabě nabídl Dáše partnerství ve společném podniku a pokusil se jí nabídnout partnerství i v osobním životě. To první Dáša přijala, to druhé zatím zamluvila. (-k-)

Důvěra

Kalina se přece jen svěřil Kláře se svou recidivou nádoru. Odebírá se na léčení do nemocnice a chce, aby Klára co nejlépe zajela derby v Chuchli s Montym, to by mu mohlo dodat optimismu. Doktorka Dominiková začala chodit s Endym. Kalina ji osočuje, že snižuje své nároky, ona je však spokojená.

Na derby trénuje i Hart pod vedením Lukáše. Hartova fyzička jde sice nahoru, ale Lukáš ani David si nejsou moc jistí jestli Hart derby zvládne. Soukup, který má na Slunečné hoře ustájeného Flamenca, instruuje svého žokeje, aby Flamenca přidržel a nesnažil dosáhnout předních pozic. Lukáš od dealera koupil pro Richmonda povzbuzující krmivo. Všechno údajně na přírodní bázi. Jenže po tom přestal žrát. Zdá se, že krátce před derby je tu problém.

Horovi se chystají založit s hrabětem společné eseróčko. Smlouva je připravena, jenže do hry vstupuje Dejmek. Má zájem o některé pozemky hraběte, přes které povede plánovaný dálniční přivaděč, čímž pádem jejich cena několikanásobně vzroste. To hrabě ovšem netuší, ale ani tak nehodlá podnikat spolu s Dejmkem, za společníky si už dávno vybral zesnulého Jana Hora a o jiném spojení než se Slunečnou horou neuvažuje. Jenže Dejmek se nevzdává, využije náhodné setkání s Dášou při odjezdu z neúspěšného jednání od hraběte a namluví jí, že s hrabětem připravují společný podnik. Neváhá zajít dokonce až tak daleko, že vytiskne smlouvu a prostřednictvím své přítelkyně Markéty Pelcové ji ukáže Dáše. Ta jeho intrikám uvěří a odloží podpis smlouvy s hrabětem.

Hrabě cítí, že něco není v pořádku, Dáša mu ale nevěří a naznačí mu, že ví o jeho paktování s Dejmkem. O tom ovšem neví nic hrabě a Dášinou nedůvěru je dotčen. Přesto odjíždí s tím, že je stále ochoten společný podnik založit, hned jak si to Dáša rozmyslí. Naštěstí je tu dobrá Marča, která promluví Dáši do duše. Je nad slunce jasnější, že v posledním díle se Dáša s hrabětem udobří. Ale kdo vyhraje derby? Klára s Montym, nebo Hart s Richmondem? Zasloužili by si to oba. Nebo se bude radovat někdo třetí? (-k-)

Chuchle

Richmond se naštěstí do dostihu stačil vykurýrovat, pomohly mu k tomu pampelišky, takže si Lukáš nemusí nic vyčítat. Hrabě přihlásil do dostihu i Merlina, který se rázem stal favoritem. Hart hraběti pro Merlina sehnal mladičkého, ale nadějného žokeje. Klára doufá, že vyhraje derby pro svého nemocného otce. Kalina už se s nemocí smířil, po chemoterapii je bez vousů a vlasů. Dokonce to vypadá, že by se mohl usmířit i s Horovými, Dáša mu upřímně popřála hodně síly a brzké uzdravení.

Průběh napjatě očekávaného dostihu v Chuchli je napínavý, do čela se brzy dostává Klára na Montym, jenže faózně se před ni dostane Merlin se svým mladým žokejem a toho ještě v cílové rovince předstihne Hart na Richmondovi. Slunečná hora je opět na špici, její koně získali první dvě místa. Kláře, která dojela na třetím místě, se udělalo špatně. Nic vážného, jen trochu rozhozený krevní tlak. V jejím stavu je to ovšem normální.

A to ještě není všemu štěstí konec. David s Klárou se dali znovu dohromady a berou se. I proto, že Klára je těhotná. Horovi a Kalinovi se tak stávají rodinou. A Dáša se snaží usmířit i Lukáše s Davidem, každému řekne, že to vypadá, že zlé období přestáli a že je to hlavně díky němu a že i ten druhý si to myslí také. Na Slunečnou horu čekají už jen samá pozitiva a úspěchy. (-k-)
Aktualizováno: 10.4.2011