Velkofilm

Příběh o tom, jak během druhé světové válkÿ nebyl natočen první český animovaný film
2009, Česko, délka: 67 min
Období druhé světové války jsme si zvykli posuzovat optikou bojů, utrpení a smrti. Kromě toho se však udály i děje, u nichž stačí pozměnit málo a jsou komické. Náš film je o pionýrských dobách reklamy, o rozhýbávání kreseb na plátně. Je to film, který si dovolí popsat dobu německé okupace trochu s nadhledem - v době protektorátu nežili jen samí hrdinové, partyzáni a kolaboranti, ale také lidi s normálními plány, sny a jejichž osudům vytvořila válka pouze prapodivný kolorit.

Tvůrci Velkofilmu se nechali zlákat právě touto optikou. Vyprávějí příběh člověka, který se s velkým nadšením a nedostatkem profese pustil do natáčení animovaného velkofilmu. Je však válka, a tak se do děje zaplete i německý důstojník - majitel drogerie, jemuž se nechce na frontu. Ale svět filmu je i v těžkých časech trochu lehkomyslný a má schopnost hledat netradiční řešení tradičních situací.

Tento film je poctou lidem, kteří se z ničeho pokoušeli budovat velkou tradici českého animovaného filmu. Třebaže je příběh inspirován skutečnými osudy, je mnohé změněno, takže film není obrazem žádného konkrétního člověka. (-ČT-)

Režie P. Jandourek
Země: Česká republika
Rok výroby: 2009
+

Hrají:
Ondřej Pavelka
Luboš Veselý
Michaela Badinková
L. Košťáková
V. Skála
Matěj Hádek
Jana Hlaváčová
Arnošt Goldflam
Aktualizováno: 9.5.2009