Velké sedlo

Devítidílný televizní seriál o velké přehradě, vodohospodářích, ale hlavně osudech lidí kolem ní.
1986 Česko
Pavel Nový37(hrázný Palyza)
Jana Krausová32(Ivana Opatová)
Vítězslav Jandák38(Jožin Uherčík)
Jitka Smutná34(Květa Uherčíková)
Jana Janěková31(Palyzová)
Ivan Vyskočil40Brief(Jiří Sikyta)
Karel Vochoč56(náměstek Vocárek)
Svatopluk Matyáš56(ředitel Rudyšara)
Jiří Holý63(starý Šperl)
Marie Logojdová(Šperlova snacha Olga)
Jan Kraus32(Vilda)
Stanislav Tříska53(Otíček Ryšánek)
Petr Vaněk7(mladý Šperl Štěpán)
Jiří Čapka37(inženýr Remza)

Útěk

Na přehradu Velké sedlo přiváží svého syna Michala bývalý učitel hrázného Palizy (Pavel Nový) a prosí jej, aby Michala (Tomáš Jirman) zaměstnal. Paliza není proti, ale když se dozvídá, že Michal byl dvakrát trestaný pro rvačky, odmítá. Během rozhovoru jej vyruší jeho žena (Jana Janěková), která odjíždí za synem do Ostravy. Ovšem ne na tři dny, ale napořád, po patnácti letech už má dost malé vesničky u přehrady a touží po městském životě. Paliza ale miluje přehradu a do města ho nic netáhne, chce zůstat tam, kde je šťastný. Odjezd jeho ženy tedy znamená konec jejich manželství. Pod vlivem této události Paliza obrací a Michala přijímá.

Po nástupu se Michal seznamuje s ostatním osazenstvem přehrady. Elektrikář Jožin Uherčík, bodrý, přátelský, milující manžel, ovšem nenapravitelně záletný. Údržbář starý Šperl je na přehradě od samého počátku a stejně jako pro Palizu je pro něj vším. Nemá ale rád lidi, nejen cizí, ale neoblíbil si ani snachu, která žije s jeho synem v jeho domě. Květa Uherčíková je žena v domácnosti a tím v podstatě výčet nejbližších zaměstnanců končí. Hrázný se kromě přehrady věnuje i chovu ryb a zvěře, v zimě nosí do krmelce seno, pomáhá ha sádkách při tření ryb.

Palizova žena podává návrh na rozvod, Paliza souhlasí a jejich manželství je rozvedeno bez problémů hned na prvním stání. Paliza využiej cesty do městy a staví se na ředitelství povodí. Tam se v kanceláři ředitelel Rudyšara seznámí s Ivanou Opatovou, kterou chce Rudyšar získat jako novou posilu pro povodí. Oba si padnou do oka a Paliza ji i s dcerou Lucinkou zve na Velké sedlo. Ivana je svobodná matka a na Velkém sedle se jí moc líbí, už se těší, až tady začne pracovat. (-k-)

Lov

Ivana se i s Lucinkou stěhuje na Velké sedlo. Paliza jim poskytl přístřeší ve svém bytě a sám si pro sebe nechal jen jeden pokoj. Plánuje si z něj prorazit dveře na chodbu, aby Ivanu s Lucinkou nerušil. Jožin mu doporučuje, aby se s ní raději dal dohromady, což by Paliza rád, ale je nesmělý něco takového Ivaně navrhnout, i když i ona jemu projevuje náklonnost. Společná práce Palizu s Ivanou pomalu, ale stále těsněji sbližuje. Paliza dostává příkaz zastavit vypouštění vody z přehrady, protože je sucho. Pro ryby a vodní živočichy pod přehradou to znamená smrt. Paliza v noci tajně upouští vodu, aby přírodu zachránil. Ivaně to neujde a společné tajemství je dále semkne. Všimne si toho ale i starý Šperl a Michal. Jožin na to reaguje tím, že v noci pršelo a že se to takto má podávat dál.

Jožin má nový objev, železničářku Libušku Kostrhůnovou. A průběh je jako vždy stejný, vzplanutí, postupné zjišťování, že nemá čas, když by si představovala, až nakonec těhotenství. Jožin je postaven před nelehký úkol. Michal si našel podnájem ve vesnici (v Ratajích) u paní Pakostové, která žije v domku sama s dcerou Marcelou. Marcela sice chodí s Radimem, ale pokukuje i po Michalovi. Radimovi se pranic nelíbí, že mají Pakostovi podnájemníka a v hospodě dává Michalovi svou nelibost k cizákovi znát. Michal zůstvá klidný, i když mu Radim vytrhne z ruky pivo a trochu ho pocáká. A Marcelin zájem Michal docela suše zpraží.

Na lov sluk přijíždí na přehradu náměstek ředitele mlékárny Nocárek a doktor Remza. Lovu se účastní i Paliza, ale nestřílí, jen se s Ivanou kochá zapadajícím sluncem. Nocárek toho taky moc netrefil, ale aspoň si může spravit náladu na večírku po lovu. Tam se dvoří jak Květě Uherčíkové, tak Ivaně. Napřed Jožin a potom Paliza ho nervózně sledují, a když vyzve Ivanu k tanci, odchází Paliza raději do sklepa pro pivo. Ivana to zaregistruje a odchází za ním. Na schodech se poprvé políbí. (-k-)

Štola

jeden z Radimových kamarádů poznal v Michalovi bývalého vězně a Radim to hned zatepla předal paní Pakostové. Ta dala Michalovi jasně najevo, že kriminálníka v domě nechce, a tak se Michal přestěhoval zpět na ubikaci k přehradě. Na Palizu někdo poslal anonymní dopis, že v noci potají upouští z přehrady vodu pro ryby. Ředitel povodí se tím nehodlá zabývat, i když je mu jasné, že Paliza takto skutečně chrání vodní život pod přehradou, i když je dlouhodobé sucho a lidé i podniky jsou nabádány, aby šetřili vodou. Libuška navštěvuje Uherčíkovi. Původně chtěla Jožinově manželce všechno prozradit, ale zželelo se jí jí. Jožinovi pak řekne, že si jeho dítě nechá.

Na přehradu přijíždí skupina potápěčů, aby provedli zevrubnou kontrolu tlakové štoly, která nebyla kontrolovaná už patnáct let a Paliza na to už několik let upozorňuje. Vypadá to, že vedoucí potápěčů Jirka Sikyta (Ivan Vyskočil) se zná s Ivanou. Při uvolňování zaseklé tabule uzávěru štoly se Sikyta zachytí do starého lana. Když to Ivana uslyší ve vysílačce, spěchá k místu nehody. Tam si jí všimne i Sikyta. (-k-)

Kroužkování

Náměstek Nocar vyráží na ryby právě v okamžiku, kdy do mlékáren přijíždí na kontrolu inspektor Vorlíček. Ten odhalí únik vody z poškozeného potrubí. Ředitel mlékárny požaduje okamžitý návrat svého náměstka, kterého naštve, že jej někdo z podniku nabonzoval, protože ředitel ho najisto sháněl na přehradě, kam odjel na ryby, i když v podniku řekl, že jede na pobočku. Díky jeho návštěvě se ale taky Květa dozví o poměru svého manžela Jožina s Libuškou. Jožin odjede na nádraží vyzvednout novou ložnici, zapomene si ale dodací list doma. Nocárek poskytne Květě svůj vůz i s řidičem, aby ji na nádraží zavezl. Tak Květa spatří, jak se Jožin má k Libušce. A postupně z něj dostane i to, co mělo zůstat utajeno, totiž že s Jožinem čeká dítě. Květa je uražená a nechce Jožina ani vidět.

Ani Ivanin vztah se neobejde bez komplikací. Kontrola tlakové štoly sice proběhla rychle a dopadla dobře, Sikyta však pochopil, že Lucinka je jeho a vrací se právě v den, kdy je Lucinka na zápise do školy. Snaží se přesvědčit Ivanu, že ona i Lucinka patří k němu. Ivana se o tom odmítá bavit a rozhoduje se přistoupit na Palizova nabídku k sňatku. Ten jí to nabízel den předtím, když vzal Ivanu s Lucinkou na kroužkování ptáků. A do třetice všeho zlého od svého muže odchází Olga Šperlová, nechce už dál žít pod jednou střechou s nesnášenlivým tchánem. (-k-)

Kalná voda

Na přehradě se zakalila voda. Doslova i obrazně. Deště zakalili vodu v přehradě, což by ještě nebyl takový problém, ale voda prosáklá ze siláže málem zahubila ryby v líhni. Jen díky Sikytově pomoci se hráznému podařilo přenést větší část ryb do vedlejší čisté nádrže.

Od starého Šperla odešel za ženou i jeho syn. Starý Šperl v návalu hněvu obviní Michala z krádeže nářadí. Hrázný si však vzpomene, že hasáky zůstaly po včerejší opravě u čerpadla. Šperl se odmítá Michalovi omluvit, rozzlobený odchází a vyhrožuje výpovědí a odchodem do důchodu. Paliza je ochoten jeho výpověď přijmout. Po uklidnění se přece jen starý Šperl rozhodne na přehradě zůstat.

Květa se sice s Jožinem udobřila, zvlášť když ji přesvědčil, že žádné dítě s Libuškou nikdy nečekal. Ale když vzal Jožin Květu koupit nový kostýmek do Ostravy, dostal málem šok. Do obchodu přišla Libuška a zamířila do oddělení pro mladé maminky. Květa byla naštěstí ve zkušební kabince, takže neviděla ani Libušku, ani to, jak se Jožin pokouší balit prodavačku.

Jirka Sikyta si vzal dovolenou a přijel do nedalekého rekreačního zařízení, aby si mohl promluvit s Ivanou. V Ratajích se setká s Palizou, který ho pozve na návštěvu. Po záchraně ryb se nechá Sikyta přemluvit k večeři a sklence vína. Poznává, že Ivana je s Palizou šťastná a rozhodne se odjet. Naposledy se s ní schází, když Paliza odjíždí na několik dní na seminář o hospodaření s vodou, a slibuje, že už se jí nebude plést do života, protože pochopil, že to tak bude pro všechny nejlepší. (-k-)

Prsteny

Na Ivanu setkání s Jirkou Sikyto zapůsobilo. Ještě ten večer žádá Michala, aby ji odvezl do hotelu na Rabíňák, kde Jirka bydlí. Michal před ním pozná Sikytovo auto a dojde mu, za kým tam Ivana jela a taky zaslechne, když se vrací na Velké sedlo, kam ji Sikyta přivezl. Tím by vztah mezi Ivanou a Sikytou mohl definitivně skončit, jenže nic netušící Paliza zve Sikytu s potápěči v létě na kontrolu na přehradu. S Ivanou plánují svatbu a odjíždí koupit snubní prsteny. Jenže Ivana už není do svatby tak nadšená a plánovaná letní akce, při níž se s Jirkou bude znovu potkávat, jí na jistotě nepřidává.

K Uherčíkům přijíždí na návštěvu Jožinova tchyně. Jožin se všemožně snaží vyvléknout z toho, aby musel jet pro tchýni na nádraží. Možná to nebyl nejlepší nápad, protože Květa, která tam jela sama autobusem, tam zahlédne Libušku a všimne si, že je v jiném stavu. Pochopí, že jí Jožin lhal a rozhodne se mu to oplatit. Využije příjezdu náměstka Nocárka, který je co se žen týče stejný jako Jožin, koketuje s ním a nechá se jím svádět. Vyjede si s ním na loďce na přehradu, což Jožina silně rozčílí. Má to pro něj ale i jeden přínos, tchýně raději odjede, aby nemusela poslouchat jejich hádky.

Ukazuje se, že Radimovi kamarádi jsou pěkná kvítka. Zejména Vilda, který je zřejmě původcem informace o Michalově kriminální minulosti. Když si vyrazí jako pytláci zastřílet na kance, nachytá je při tom starý Šperl a pohrozí, že je nahlásí. Mladí sígři to ale nenechají jen tak. Počkají si na Špela doma a pohrozí mu, že jestli je udá, zapálí mu dům. Když se ujistí, že pohrůžka zabrala, pokračují ve vydírání osamoceného Šperla dál. Tentokrát po něm chtějí peníze. Starý Šperl raději žádá Palizu, ať mu v účtárně zařídí poslání peněz na sporožiro. (-k-)

Ponor

Květa se rozhodla, že zjistí, jak to je s Libuškou a jejím těhotenstvím. Vyrazí proto do Ratají na nádraží. Libuška na Květino vyzvídání reaguje podrážděně, což Květu utvrdí v jejím přesvědčení. Po návratu oznámí Jožinovi, že od něj sice neodejde, ale že s ním nebude spát. Rozčilený Jožin vyhrožuje rozvodem kvůli neplnění manželských povinností. Na Kvěu ale výhružka nezabere, klidně Jožinovi přitaká, že jestli chce, tak se s ním rozvede.

Starý Šperl se synovi svěří s tím, že Vilda, Švestka a Radim po něm chtějí peníze a vyhrožují mu zapálením chalupy, pokud jim je nedá nebo by je snad udal. Syn se do otcova domku vrátit nechce, ale přijede aspoň v den, kdy si grázlíci mají přijít pro peníze. Pohříchu otci moc nepomůže, naopak sám přijde k poranění ruky a odejde lehčí o tři stovky. Jelikož starý Šperl stále odmítá věc nahlásit na esenbé, syn odchází s tím, že v tom případě nemůže otci pomoct. Odmítá se k němu přestěhovat i s manželkou, která je těhotná. Michal v Ratajích u obchodu potkává bývalou bytnou Pakostovou. Cestou z obchodu ji sveze na motorce. Paní Pakostová se mu omlouvá za to, že musel odejít. A zmíní se mu, že Marcelčina Radima stahují kamarádi. Michal začíná tušit, že by to mohlo mít něco společného se starým Šperlem.

Ředitel vodohospodářského závodu Rudyšar bere Palizu na vyhlídkový let nad okolními přehradami. Rudyšar během letu popisuje historii přehrad a má to zřejmě být taková chvála vodohospodářských budovatelů. Na obhlídku technického stavu Velkého sedla mají přijet konstruktéři. Budou potřebovat potápěče, který s kamerou zaznamená stav technických součástí pod vodou. Paliza na Ivanino doporučení volá Sikytovi. Příjezd konstruktérů se o den posune, Sikyta tak přijíždí na Velké sedlo o den dřív. Paliza vyráží s Jožinem Uherčíkem a hajným na srnce. Sikyta se z účasti na lovu omluví a může díky zůstat s Ivanou sám a pomoct jí uspat Lucinku. Když se druhý den chystá Sikyta pod vodu, všimne si Paliza, že na sebe s Ivanou nějak zasněně hledí. (-k-)

Nebezpečí

Michal přesvědčí Ivanu, že by neměla jet se vzorky do laboratoře sama, protože tuší, že se tam chce setkat se Sikytou. Do laboratoře tak jede Paliza a využije toho, aby na šachtě navštívil Sikytu pod záminkou přípravy prohlídky. Nemá ale odvahu se ho zeptat na to, co se mu honí hlavou. Se svou situací se Ivaně svěří Květa. Nápodobně Jožin požádá Palizu, aby si promluvil s Květou a přesvědčil ji, aby mu odpustila. Jožin navštíví Libušku a dozví se, že si ji i s dítětem chce vzít jeden vdovec,který o ni už dlouho stojí.

Starý Šperl znovu žádá Palizu, tentokrát, aby mu zrušil zasílání výplaty na účet. Paliza pak Šperlovi vzkazuje po Michalovi, že mu přivezl peníze z výplaty. Michalovi to vrtá hlavou a vydá se proto k domu starého Šperla, aby zjistil, co se děje. Tam uvidí, že Vilda s kumpány bere Šperlovi peníze z výplaty.

Přehrada je v ohrožení, blíží se k ní bílé naftové svinstvo. Veškeré osazenstvo Velkého sedla vyráží instalovat norné stěny. Na pomoc přijíždějí i hasiči a potápěči. Naštěstí se ukáže, že šlo jen o speciální švédské lepidlo, které je povolené v potravinářském průmyslu.

Na Velké sedlo přijíždí parta potápěčů v čele se Sikytou, aby vyměnili šoupátka. Sikyta se potápí, aby šoupátka odmontoval a navařil nová. Po vytažení starého šoupátka se Sikyta přestane ozývat, porouchal se přívod kyslíku. Paliza si to uvědomí, a tak ho parťáci rychle vytáhnou. Naštěstí se nic vážného nestalo, Sikyta přesto přichází Palizovi poděkovat za záchranu života. Paliza odjíždí se s Rudyšarem podívat na připravovanou Slezskou hartu a Ivaně řekne, že tam zůstane přes noc, i když ví, že se pozdě v noci vrátí. Sikyta s Ivanou toho využívají a schází se spolu. To neujde Michalovi, který si umínil Sikytu hlídat, a pokusí se schůzku pod mírně průhlednou záminkou překazit. To se mu sice podařilo, jenže pozdě, Paliza při návratu domů zaslechl, jak se Ivana loučí se Sikytou. Domů ale přišel až ráno. Jen náhodou se Ivana od Rudyšara dozvěděl, že na Slzské hartě přes noc nezůstali. Ivana pochopí, že z tušení se teď stala jistota a rozhodne se mu všechno říct. (-k-)

Povodeň

Nadešlo deštivé období. Voda v přehradě stoupá, začíná zaplavovat níže položená místa. Paliza musí zvyšovat odtok vody z přehrady a neustále kontrolovat situaci. Celé Velké sedlo je v pohotovosti. Ivana chce Palizovi říct o Sikytovi, ten ale odmítá, nemá čas. V dispečinku ale najde Ivaninu fotku se Sikytou z před několika let a všechno mu do sebe zapadne. Po odeznění povodní Ivaně řekne, že ví, že Lucka je Sikytova a že by ji měla přihlásit do školy v Ostravě, svatbu zruší Paliza sám. To Květa se rozhodla, že to s Jožinem ještě jednou zkusí. A začne tím, že mu připraví pořádnou oslavu jeho čtyřicátých narozenin.

Přišel čas další výplaty. Michal otevřeně říká Šperlovi, že ví, že ho Vilda s kumpány vydírá. Šperl mu odsekne, že mu do toho nic není. Pokusí se grázlům odporovat, ti mu však v pokoji zapálí noviny. Naštěstí je i teď poblíž Michal a tentokrát se jen nedívá, ale zasáhne a podaří se mu je zahnat, i když při tom sám utrpí pár šrámů. Šperl jde vydírání ohlásit. Švestka s Radimem jsou zatčeni, Vilda stihne utéct. Michal raději zůstane u Šperla přes noc. Ráno mu Šperl nabízí, aby se k němu nastěhoval.

Náměstek Nocárek doufá, že brzy přestane pršet a bude ideální ideální čas na lov kachen. vyrazí proto na přehradu. Jenže jeho vůz dostane na mokré cestě smyk a převrátí se do zvednuté vody. I tady je shodou náhod Michal projíždějící kolem na motorce na hráz. Z potápějícího auta vytáhne Nocárka i řidiče, při pokusu o záchranu posledního cestujícího však zůstane pod vodou pod převráceným autem. Řidič spěchá přivolat na pomoc lidi z hráze a sanitku. Pomoc ale přichází pozdě.

Ředitel Rudyšar nabízí Palizovi místo hrázného na Slezské hartě, s jejíž výstavbou se už brzy začne. Pod tíhou dojmu z prožitých zvratů nad nabídkou Paliza nejásá, stahuje se do ústraní, aby mohl být se svými myšlenkami sám. Ivana se zatím stěhuje za Sikytou do Otravy. (-k-)
Seriál byl natáčen ve spolupráci s povodím Odry. Přehradu Velké sedlo ztvárnila Kružberská přehrada.

Díly:
1. Útěk
2. Lov
3. Štola
4. Kroužkování
5. Kalná voda
6. Prsteny
7. Ponor
8. Nebezpečí
9. Povodeň

Režie: František Mudra
Scénář: Jaroslav Dietl
Námět: Jaroslav Dietl, František Mudra
Kamera: Jaromír Zaoral
Hudba: Jan Cron

Hrají:
Pavel Nový (hrázný Palyza)
Jana Janěková (Palyzova žena)
Marek Zahradníček (Honza Palyza)
Tomáš Jirman (Michal Stanko)
Vítězslav Jandák (Jožin Uherčík)
Jitka Smutná (Květa Uherčíková)
Jiří Holý (starý Šperl)
Ivan Vyskočil (Jiří Sikyta)
Petr Vaněk (mladý Šperl Štěpán)
Marie Logojdová (Šperlova snacha Olga)
Jana Krausová (Ivana Opatová)
Lucie Bulavová (Lucinka Opatová)
Miroslav Horák (otec Michala Stanka)
Svatopluk Matyáš (ředitel Rudyšara)
Karel Vochoč (náměstek Vocárek)
Jaroslav Vašíček (listonoš Bursík)
Emil Wolf (advokát)
Eva Jelínková (předsedkyně senátu)
René Konečný (Dušan Uherčík)
Jiří Čapka (inženýr Remza)
Jana Postlerová (matka Pakostová)
Magda Šputová (Marcela Pakostová)
Jan Fišar (Radim)
Jan Kraus (Vilda)
Přemysl Matoušek (primář)
Zdeněk Šmikmátor (hajný Olexa)
Jiří Zach (ředitel polesí)
Miroslav Hruška (hajný)
Stanislav Tříska (Otíček Ryšánek)
Ladislav Brückner (potápěč)
potápěči ZO Svazarmu klubu Alvin Ostrava (ve 3. díle Štola)
Milan Šulc (inspektor Vorlíček) ve 4. díle Kroužkování
Miloslav Holub (ředitel mlékárny) ve 4. díle Kroužkování
Ivan Dědeček (předseda MNV Smolík)
Jiřina Froňková (Uherčíkova tchyně Gazdová) v 6. a 9. díle
Kostas Zerdaloglu (Švestka)
Aktualizováno: 3.6.2008