V tomhle zámku straší, šéfe

Šéf partičky podvodníčků se nevzdává a jde si za uskutečněním svého plánu - šikovně vykrást zámek.
1989 Česko délka: 74 min
Petr Nárožný51(Pepan Mareček)
Jiří Sovák68(kastelán)
Jan Kanyza41(restaurátor Malina)
Uršula Kluková47(návštěvnice zámku a zlodějka)
František Husák53(návštěvník zámku)
Pavel Nový40(frajer)
Ladislav Trojan56(major Manďák)

Z minulé akce Na dvoře je kůň, šéfe vytěžili naši hrdinové koně, tak stačilo jen pořídit bryčku a vozit (hlavně děti) kolem zámku. A taky prodávat obrázky památkychtivým návštěvníkům zámku. Pepan se brzy spřátelí s kastelánem (Jiří Sovák) i restaurátorem Malinou (Jan Kanyza), který na zámku ošetřuje staré obrazy. Malina je nejen šikovný restaurátor, ale taky malíř, umí přesvědčivě napodobit staré mistry. Pepan jeho falzifikát Brožíka prodá zazobanému kupci z Prahy, Jára jej spolu s jinými bezcennými obrazy vydává za dědictví po otci a hraje si při tom na ještě většího burana a tupce, než jakým skutečně je. Kupec se nechá napálit, ale musí uznat, že stylově. Žalovat Pepana ani Járu nemůže, protože při koupi nepadlo o Brožíkovi ani slovo, Jára prodával deset obrazů údajně zděděných. Jenže díky téhle akci se o Pepanovi dozvídá Barbara a okamžitě začne větřit peníze.

Další nečekaný zvrat Pepanova plánu přichází v podobě kapitána, teď už povýšeného na majora Manďáka (Ladislav Trojan), který zatknul Barbařin nevěstinec v díle Šéfe, jdeme na to (tam byl ovšem teprve kapitán a jmenoval Samek). Tomu je jasné, že Pepan se nemotá kolem zámku jen tak pro nic za nic a pohrozí mu, že jestli se ze zámku něco ztratí, půjde si najisto pro Pepana. Plán na vykradení zámku se rázem obrací ve starost, jak zajistit, aby ze zámku nic nezmizelo. Zvlášť když na zámek přijíždí Barabara a vydává se za profesorku literatury, která má studovat knihy v zámecké knihovně. Podezření roste tím víc, že restaurátor najednou nemá čas malovat další Brožíky.

Jára dostane za úkol v noci hlídat zámek. Zámky ve dveřích totiž nestojí za nic a poplašné zařízení nefunguje. I ve své prostotě vymyslí Jára perfektní alarm, pověsí na kliku vstupních dveří několik prázdných plechovek, a když se frajer (Pavel Nový) pokusí do zámku dostat, vzbudí rámusící plechovky celý zámek. Pepanovi se podaří naštvat a vystrnadit jedinou průvodkyni a ujme se provádění návštěvníků zámkem sám. Vykládá jim při tom sice spoustu smyšlených informací, ale návštěvníkům se jeho historky líbí, až na ojedinělé znalce historie (např. František Husák s plnovousem). A podaří se mu přistihnout zlodějku (Uršula Kluková), která si během prohlídky strčí do kabelky sošku hraběnky. Pepan ji pochopitelně neudá, ale využije příležitosti k tomu, aby ji zkasíroval o všechny peníze a šperky.

Barbara se ale nevzdává. Druhou noc Járu vystraší bezhlavý rytíř. V brnění se ovšem skrýval restaurátor, jenže to netušil ani frajer, a tak k smti vyděšený utekl i on, když mu bezhlavý rytíř přišel otevřít, teď už nehlídaný, vchod od zámku. Ani pokus vylákat Pepana ze zámku na falešnou zprávu o kufru plném zlata v nádražní úschovně, kterou Pepan našel ve ztracené peněžence, se nezdaří. Pepan sice na fintu naletěl, ale kastelán už nějaký čas věděl od majora Manďáka s kým má tu čest. A tak když Marcelka odjela se zákazníkem do Prahy, Jára nebyl k nalezení a Pepan žádal kastelána o zapůjčení auta, aby mohl zajet na otočku do Prahy, kastelán rázně odmítl a přiměl Pepana projít zámek a zjistit, co se ztratilo. Neztratilo se samozřejmě nic, to ale kastelána zcela neuklidnilo.

V noci se strhla bouřka, aby po ní nadešlo krásné ráno. Objevila se i Marcelka s Járou, oba byli v Praze, Jára napsal Pepanovi vzkaz, ale nechal si ho v kapse. Při návratu si v noci Jára všiml Barbařina auta, a jak je jeho dobrým zvykem, podíval se dovnitř. Našel tam dva obrazy vyňaté z rámu a "přemístil" je do kumbálu k dědovi (Lubomír Lipský), u něhož s Pepanem bydlí. Barbara to považuje za promyšlený plán a přichází nabídnou Pepanovi podíl. Pepan sice nechápe, o co Barbaře jde, ale vytáhne z ní dvě třetiny. Až v kumbále zjistí, že jde o dva nejcennější obrazy z celého zámku. S Járou je spěchají vrátit na zámek, kde zjistí, že obrazy visí na svém místě. Pochopitelně ne pravé, ale falzifikáty vytvořené Malinou. Pepan s Járou obrazy vymění a Barbaře přinesou falzifikáty. Ta sice není padlá na hlavu a nechá je zkontrolovat Malinou. Ten sice své falzifikáty na první pohled pozná, dělá ale, že je zkoumá a prohlásí o nich, že jsou to originály. Od Pepana pak zkasíruje polovinu jeho zisku. Další peníze dostane od Barbary a nejlepší na tom je, že ze zámku se nic neztratilo. Pepanova parta ze zámku ale raději odchází. (-k-)

Další díly "šéfa":
Šéfe, to je věc (1982)
Šéfe, vrať se (1984)
Šéfe, jdeme na to (1984)
Na dvoře je kůň, šéfe (1989)
V tomhle zámku straší, šéfe (1989)

Režie: Hynek Bočan
Scénář: Ivan Gariš
Kamera: Petr Čepický, Václav Malý, Zdeněk Uher
Hudba: Vadim Petrov

Aktualizováno: 5.10.2018