Usmívej se, lásko má

Romantický letní příběh na motivy povídky Vladislava Vančury Usmívající se děvče.
1995 Česko délka: 52 min
Tereza Brodská27Brief-(slečna Alžběta)opaluje se v poměrně velkých jednodílných plavkách
Jana Paulová40Brief-kropí venku prádlo, v předklonu je vidět hluboko do výstřihu, až tak, že je vidět skoro celá podprsenka
Vladimír Javorský33(Jindřich Koza)
Petr Nárožný57(Koza)Jindřichův otec
Viktor Maurer63(písař)
Petr Pelzer54(Ferdinand Houra)
Ladislav Trojan62(strážník)
Jana Štěpánková60(Hermína Drbohlavová)
Do malého městečka přijíždí na prázdniny student práv Jindřich Koza (Vladimír Javorský). Ke svému otci, majiteli malého železářského krámku Josefu Kozovi (Petr Nárožný). Otec by měl Jindru nejraději pod kontrolou a taky aby si správně vybral budoucí povolání. Domluví mu proto schůzku se sousedem, doktorem práv Anatolem Drbohlavem (Petr Kostka). Jindra se zamiluje do jeho dcery, půvabné Alžběty (Tereza Brodská), která se zpočátku tváří chladně odmítavě.

Jindra se líbí i sousedce Andule Hálkové (Jana Paulová), vdově, která si myslela a stále myslí na Kozu staršího. Vše se seběhne jedné vlahé noci, kdy se Andulka rozhodne udělat hezký večer na zahradě a doufá, že za ní přijde i Jindra. Koza starší se jako obvykle vypraví do hospody na mariáš a flašinetář Houra (Petr Pelzer) přemluví Jindru, aby jej nechal přespat u nich v kůlně. Rád by od hokynáře koupil starý orchestrion. Ten se jej ale nechce zbavit, i když orchestrion je pokažený.

Koza starší se nečekaně vrátí z hospody domů dřív a najde dům zamčený. Jindra musí nenápadně proklouznout od Alžběty domů a Houra naopak vyklouznout pryč. Do všeobecného zmatku se zapojí i doktor Drbohlav dvěma výstřely do vzduchu a Koza starší nechtěně spustí Hourou opravený orchestrion. Nakonec se ale vše uklidní, Jindra se vrátí k Alžbětě a jeho otec zůstane na skleničku u paní Andulky. Ráno pak otec Koza nakáže synovi, aby ten zpropadený orchestrion odvezl někam pryč, vždyť z něj měl včera večer málem smrt. (-k-)

Režie: Jaroslav Dudek
Scénář: František Pavlíček
Námět: Vladislav Vančura
Kamera: Alois Nožička
Hudba: Jaroslav Uhlíř
Aktualizováno: 21.7.2010