Trapasy (Lazar, Šifra, Zubaři / Koláč)

Tři příběhy na motivy diváckých příběhů.
2009 Česko
Miroslav Táborský50(Petiška)v povídce Lazar
Zdeněk Žák57(instalatér Líbezný)v povídkách Lazar a Zubaři
Otakar ml. Brousek52(lékař Josef)v povídkách Lazar a Šifra
Diana Šoltýsová(zdravotní sestra Alena)v povídkách Lazar a Šifra
Naďa Konvalinková58(Líbezná)v povídkách Lazar a Zubaři
Václav Knop59(ředitel polikliniky Zdeněk Hofman)ve všech třech povídkách
Květa Fialová79(Trnková)v povídkách Lazar a Šifra
Roman Vojtek37(zubař Karel Vágner)v povídkách Šifra a Zubaři
Lucie Benešová34(Vágnerová)v povídkách Šifra a Zubaři
Ivo Šmoldas(lékárník)v povídce Šifra
Igor Bareš43(zubař Bohouš)v povídce Zubaři
Tři příběhy na motivy diváckých příběhů, tentokrát na téma doktoři. Uvádí Josef Dvořák a jeho hosty jsou Naďa Konvalinková, Lucie Benešová, Zdeněk Žák a Otakar Brousek ml.

Tento triptych je zajímavý tím, že ač různé povídky, mají některé společné postavy, jak herce, tak role, v nichž vystupují. (-k-)

Režie pořadu i povídek: David Sís
Scénář povídek: Petr Hudský
Kamera povídek: David Ployhar
Kamera pořadu: Martin Schinabek

Lazar

Pan Petiška (Miroslav Táborský) má pořádnou chřipku a do toho mu v koupelně kape kohoutek. Co kape, přímo protéká. Zeslaben nemocí musí přivolat instalatéra. Ještě před tím si zajde na polikliniku k lékaři, nevydrží však v čekárně plné pacientů a raději odejde. Po cestě domů potká tetičku, paní Trnkovou (Květa Fialová) a ta mu slíbí, že k němu pošle svého známého lékaře.

Jen se pan Petiška vrátí domů, zvoní u jeho branky instalatér (Zdeněk Žák). Protože se pan Petiška necítí dvakrát nejlépe, nechá instalatéra samotného a povolí mu vzít si v kuchyni cokoliv k snědku. Milý instalatér nelení a pustí se do prohlídky ledničky a přilehlého okolí. Právě kdy si zvědavě prohlíží jakési bonbony, vejde si do kuchyně pro novou dávku čaje pan Petiška a vrazí do instalatéra dveřmi. Ten se lekne a bonbon mu zapadne do nosu. Ukáže se, že to není bonbon, ale prášek proti chřipce. Pan Petiška se pokouší instalatérovi vytáhnout zapadlý prášek z nosu, leč neúspěšně, ještě jej navíc poraní.

Naštěstí právě přichází lékař vyslaný tetičkou. Ošetří instalatéra a nakáže mu zůstat dvě hodiny v klidu. Na pana Petišku se už jaksi ošetření nedostane. I ten kohoutek si musí, za přispění vzdálené rady instalatéra ležícího v ložnici, vyměnit sám. A ještě za to zaplatí, penězi i slepicí na paprice. A kohoutek? Kape dál. (-k-)

Hrají:
Miroslav Táborský (Petiška)
Zdeněk Žák (instalatér Líbezný)
Otakar Brousek ml. (lékař Josef)
Diana Šoltýsová (zdravotní sestra Alena)
Naďa Konvalinková (Líbezná)
Václav Knop (ředitel polikliniky Zdeněk Hofman)
Květa Fialová (Trnková)
Jan Köhler (Trnka)

Šifra

Lékaři Josef (Otakar Brousek ml.) a Karel Vágner (Roman Vojtek) jsou kamarádi. A protože je zima, chystají se spolu a se svými rodinami na hory. Chatu má zajistit Karlův kamarád Belzebub. Jenomže kde to bude, se má Karel dozvědět až v pátek. Pepovi slíbil zavolat, hned jak se to dozví.

Je pátek a Karel nikde, Pepa je nervózní, Karlova manželka (Lucie Benešová), kterou Pepa potkal na ulici taky. Jediné, co Pepa má, je vzkaz od Karla, ovšem napsaný naprosto nečitelně. V krasopise si oba přátelé nezadají. Jenže Pepa teď potřebuje rozluštit Karlův vzkaz. Zkouší lékárníka, ti přece dokážou přečíst nečitelné lékařské předpisy. Jenže ani lékárník si s Karlovým vzkazem neví rady. Pomůže až babička jedné z dívek, která k Pepovi do ordinace doprovázela svého přítele s vývrtkou zamotanou ve rtu. Paní Trnková (Květa Fialová), shodou okolností manželka Pepova pacienta, pracuje ve státním archivu a dokáže přečíst každou šifru. Vzkaz zní: "Pepiku, hory jsou v prdeli, zlomil jsem si nohu. Karel." (-k-)

Hrají:
Otakar Brousek ml. (lékař Josef)
Roman Vojtek (zubař Karel Vágner)
Lucie Benešová (Vágnerová)
Květa Fialová (Trnková)
Jiří Schmiedt
Diana Šoltýsová (zdravotní sestra Alena)
Václav Knop (ředitel polikliniky Zdeněk Hofman)
Tereza Sísová
Hana Hrubá
Prokop Rímský
Ivo Šmoldas (lékárník)

Zubaři (Koláč)

Zubaři Karel (Roman Vojtek) a Bohouš (Igor Bareš) pracují ve stejné poliklinice a kamarádí spolu. Oba mají jedno společné, nemají rádi ředitele (Václav Knop) a bojí se zubaře. To se ukáže, když jim manželka jednoho Karlova pacienta, paní Líbezná (Naďa Konvalinková) přinese domácí koláč. Protože už špatně vidí a s manželem si půjčují brýle, nasype do koláče omylem místo koření hřebíky. Karel s Bohoušem si při konzumaci koláče poškodí chrup a musejí se, ač neradi, navzájem ošetřit.

Když jim pak paní Líbezná přinese další kousek koláče, pošlou ji za ředitelem. Ten je její pozorností potěšen, ovšem jen do chvíle, než se do koláče zakousne. I sám pan ředitel tak musí do křesla.

Povídka měla pracovní název Koláč a byla tak uvedena v programu i v pořadu Josefem Dvořákem. V titulcích však byla pod názvem Zubaři. Nebo že by to bylo opačně? (-k-)

Hrají:
Roman Vojtek (zubař Karel Vágner)
Igor Bareš (zubař Bohouš)
Lucie Benešová (Vágnerová)
Václav Knop (ředitel polikliniky Zdeněk Hofman)
Naďa Konvalinková (Líbezná)
Zdeněk Žák (Líbezný)
Lucie Hrubá
Aktualizováno: 1.7.2009