Svatba jako řemen

Komedie o ošemetné situaci, do níž se dostali tři mladíci zapíjející svobodu jednoho z nich, která se ale, naštěstí pro ně, nestala.
1967, Česko, délka: 93 min
Svatba jako řemenTři rozjaření mladíci se večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení - a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a policisté to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojení za ženichovy kamarády.

Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od policistů přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru. (-ČT-)

Režie: Jiří Krejčík
Produkce: Lukáš Rákos
Scénář: Zdeněk Mahler
Kamera: Josef Střecha
Hudba: Zdeněk Liška

Hrají:
Iva Janžurová
Vladimír Pucholt
Jan Vostrčil
Jiří Hrzán
Pavel Landovský
Jan Schánilec
V. Walterová
Jan Libíček
František Filipovský
Stella Zázvorková
Aktualizováno: 14.1.2011