Stříbrná pila

Šestidílný seriál z prostředí velké dřevařské rodiny.
1978 Česko
Vlastimil Brodský57(Vojta Dubiňák starší)
Pavla Maršálková60(matka Dubiňáková)
Luděk Munzar45(Vojta Dubiňák)
Jana Hlaváčová40(Márinka Dubiňáková)
Ladislav Mrkvička39(Láďa Dubiňák)
Jaroslava Obermaierová32(Helena Dubiňáková)
Karel Heřmánek30(Vlastik Dubiňák)
Ivan Luťanský25(Stáňa Dubiňák)
Čestmír Řanda54(bezpečnostní referent Josef Švejda)
Libuše Švormová42(Švejdová)
Stella Zázvorková56(Rousková)
Karel Vochoč48(polesný)
Jan Kraus24(Fero)
Karel Augusta43(Vaňas)
Jan Hartl25(Martin bratr)ve 3. díle
Ota Sklenčka57(Martin strýc Honza)ve 3. díle
Nataša Gollová66(Martina babička)ve 3. díle
František Husák42(muzikant)ve 3., 5. a 6. díle
Jiří Lír55(fotograf)v 5. díle

1. Návrat

Ústředními hrdiny seriálu Stříbrná pila je rodina Dubiňákových, skoro by se až dalo říct klan. Nejstarší, otec Vojta Dubiňák (Vlastimil Brodský) je dřevař tělem i duší, srostlý s beskydskými horami a jen s nevolí se dívá na vymoženosti dnešní doby, včetně života ve městě. Vypomáhá při svážení dřeva s koňmi a rád si rýpne do svých synů. Všichni jeho čtyři synové jsou také dřevaři, a až na nejmladšího pracují spolu v lese. Na rozdíl od otce už ale používají motorové pily a speciální traktor. Nejstarší Vojta (Luděk Munzar) je ženatý, jeho žena Márinka (Jana Hlaváčová) toho času pracuje v jeho partě a čile se ohání motorovou pilou. Druhý nejstarší Láďa (Ladislav Mrkvička) je také ženatý, ve Vojtově partě stahuje dřevo speciálním traktorem a jeho žena (Jaroslava Obermaierová) pracuje s ženskými v lese. Třetí v pořadí, Vlastik (Karel Heřmánek), je zatím svobodný, do ženění se mu moc nechce a spolu s Vojtou dělá dřevorubce.

Nejmladší Stáňa (Ivan Luťanský) se právě vrací z vojny. Celá rodina ho jede přivítat na nádraží. A taky polesný Švejda, s jehož dcerou Věrkou (Olga Machoninová) Stáňa chodí. Což je ovšem Švejdovi proti mysli, chce Věrku provdat za snoba z města a Stáňovi to chce za čerstva říct, aby jí dal pokoj. Jenže Stáňa se z vojny vrací s kamarádem Ferem (Jan Kraus), který má v plánu stát se číšníkem a bez velké práce vydělat fůru peněz. Stáňa se vidinou snadno vydělaných peněz nenechá zlákat, těší se do na přírodu do lesa, i tam se dají vydělat pěkné peníze, když člověk umí vzít za práci. Staví se ale s Ferem v nóbl restauraci a utratí tam všechny peníze. Domů jedou stopem na korbě náklaďáku, Stáňa ale nechce, aby se to dozvěděla rodina, zejména přísný otec by u to neodpustil. Na nádraží se proto snaží přijít zezadu, jako že přijel vlakem, zadrží ho ale železničáři. A než se všechno vysvětlí, odjíždí Stáňa rychlíkem do další stanice. Domů tak dorazí až v noci, ale hlavně, že je doma.

Druhý den ráno jde Stáňa za Věrkou, její otec ho ale vyžene, a tak zklamaný Stáňa odjíždí do města ze Ferem a přijímá místo číšníka. (-k-)

2. Náhradník

Vojta slaví čtyřicátiny a trochu se ho dotknou dárky, které dostal, má pocit, že mu připomínají, že stárne. Stáňa měl ve Vojtově partě nahradit Márinku, které se mezi ženské moc nechce, ale není zbytí. A i když Stáňa nakonec do bratrovy party nenastoupil, nahrazuje polesný (Karel Vochoč) Márinku novým dřevorubcem Lojzou Mikulkou (Vítězslav Jandák). Zpočátku ho parta moc nebere a jemu se taky zrovna nedaří, shodí strom do průrvy. Vojta chce ostatním dokázat, že má ještě pořád sílu a předvádí, jak zvedne těžký špalek nad hlavu. Lojza to po něm zopakuje, a to vyprovokuje Vojtu k závodu na kopec do hotelu Portáš. Vojta má radost, že tam doběhl dřív, ale po dvou lahvinkách vína se při placení ukáže, že Lojza na Vojtu čekal v kuchyni, aby ho jako nechal vyhrát. Tím si konečně Vojtu i jeho partu získá. Vlastikovi se do závodění moc nechce, raději cestou pomůže unavené lyžařce Martě (Eliška Balzerová). Poslední roku tráví celá rodina Dubiňákova společně, až na Stáňu. Vlastik přivede i Martu, která se ovšem otci Dubiňákovi moc nezamlouvá.

Stáňovi se jako číšníkovi moc nedaří, vrchní ho ani Fera kasírovat nenechá, takže místo spropitného má Stáňa jen srážky za nepříjemnosti s hosty. (-k-)

3. Nevěsta

Probíhá střelecká soutěž, kterou pravidelně vyhrává Vlastik Dubiňák. Letos skončil až druhý, ale zato má velkou novinu, bude se ženit. V Praze si vezme Martu. Rodině se to moc nelíbí, zvlášť otci, který je přesvědčen, že Marta nebude chtít žít natrvalo na horách a Vlastika brzy nechá. Ani Vlastik není vřele přijat Martinou rodinou, zejména mArti bratr si z Vlasitka dělá legraci a s kamarády se domluví, že unesou nevěstu. S hledáním naštěstí pomůže Vlastikovi Martin strýc (Ota Sklenčka), a tak Vlastik Martu i s bratrem a jeho kamarády najde. V hodině dvanácté, protože nemají na zaplacení a vrchní už přivolal vedoucí, aby to s nimi vyřídila. Vlastik za ně zaplatí a přidá ještě na několik dalších rund.

4. Prázdniny

Přichází léto a s nimi prázdniny. Všichni Dubiňákovi odvážejí své ratolesti k babičce. Proto, že nemají dost času se o ně přes prázdniny postarat, byť každý z trochu jiného důvodu. U rodičů Dubiňákových to vypadá jako na dětském táboře, ale babička má radost a dědeček ji bude mít také.

Věrka využila prázdnin a utekla za Stáňou. Už je sice plnoletá, ovšem její otec to nehodlá jen tak nechat. Vyčítá starému Dubiňákovi, že za to může on. Oba, Švejda s Dubiňákem, se rozjedou Stáňu s Věrkou hledat. Podaří se jim najít restauraci, kde by měl Stáňa pracovat, ten už tam ale není. Z Fera starý Dubiňák vyrazí Stáňovu adresu. Ani tam už Stáňa není. Odjel a nikdo neví kam. Divák se ale dozví, že spolu s Věrkou zamířili na Šumavu, kde chce Stáňa pracovat jak lesní dělník a pro Věrku by se našlo místo v kuchyni. I díky věhlasu Stáňova bratra Vojty, který pravidelně vyhrává soutěž v těžbě dřeva, dostane Stáňa i Věrka na Šumavě místo i ubytování. (-k-)

5. Dámská jízda

Jako každý rok i letos se chystá celostátní soutěž v těžbě dřeva v Brodcích. Vojta už několik let po sobě soutěž vyhrál, jenže v historii se ještě nikomu nepodařilo obhájit titul ve čtyřiceti. Vojta s Láďou a Vlastikem vyrážejí do místa konání už ráno, aby si v klidu prohlédli trať. Ostatní chlapi z Perletína jedou později autobusem. Ženy Dubiňákovi se těší, že si jednou za rok někam vyrazí, chlapi je však s sebou nechtějí, Vojta se bojí, že by byl ještě víc nervózní. Chtějí si tedy alespoň udělat doma dámskou jízdu, jenže prostořeká Rousková (Stella Zázvorková) jim nasadí brouka do hlavy, když tvrdí, že v Brodcích je dívčí učiliště a chlapi si tam jezdí dokazovat, že jsou ještě při síle. Márinka s Láďovou ženou proot sednou do Žigula vyrazí do Brodců za manžely. Jenže cestou píchnou a na benzince si zabouchnou klíče v autě. Do Brodců tak dorazí až v noci vozem VB, příslušníci jim pomohli odtáhnout auto a odvezli je do Brodců. Vojta s Láďou z toho sice radost nemají, ale pomůžou jim najít poslední volnou postel v tělocvičně, kde jsou ubytování účastníci.

Do Brodců přijíždí i Stáňa s Věrkou. Věrka je ubytovaná v hotelu, na přistýlce by tam mohl zůstat i Stáňa, ten však raději odjíždí na ubytovnu, aby se před závodem nerozptyloval. Dává si při tom pozor, aby ho nezahlédli bratři. Shodou okolností se je ta poslední volná postel, na kterou se snaží uložit Márinka se švagrovou vedle Stáni. Stáňa jim nabídne svou postel a prosí je, ať bratrům nic neříkají.

Soutěž chce využít i hostinský, který zaměstnává Fera. Přijíždí do Brodců se stánkem s občerstvením. (-k-)

6. Vítězové

Martě se podařilo přesvědčit dědu Dubiňáka, aby se s dětmi jeli podívat na soutěž "Stříbrná pila" do Brodců a fandit svým. Starý Dubiňák se dokonce zapojil do vedlejší soutěže ve štípání na přesnost a k údivu všech mladých hejsků vyhrál. Márinka pečlivě sledovala a měřila hlavní kategorii, v níž dlouho před Vojtou vedl právě Stáňa. Až v poslední disciplíně, řezání na přesnost, se Vojta dostal na první místo a Stáňa skončil druhý. Otec Dubiňák roztál a vzal Stáňu na milost.

Se svým otcem se na soutěži setkala i Věrka. Otec Švejda nechtěl o sňatku se Stáňou ani slyšet, ale nakonec i on povolil. Jenom Fero pohořel, šéf na něj hodil odpovědnost při kontrole jejich stánku s občerstvením. (-k-)
Režie: Stanislav Strnad
Produkce: Jan Balzer
Scénář: Viktor Dusil
Kamera: Saša Rašilov
Hudba: Karel Mareš

Hrají:
Vlastimil Brodský (Vojta Dubiňák starší)
Pavla Maršálková (matka Dubiňáková)
Luděk Munzar (Vojta Dubiňák)
Jana Hlaváčová (Márinka Dubiňáková)
Ladislav Mrkvička (Láďa Dubiňák)
Jaroslava Obermaierová ( Helena Dubiňáková)
Karel Heřmánek (Vlastik Dubiňák)
Eliška Balzerová (Marta)
Ivan Luťanský (Stáňa Dubiňák)
Olga Machoninová (Věrka Švejdová)
Čestmír Řanda (bezpečnostní referent Josef Švejda)
Václav Švorc
Vítězslav Jandák
Ladislav Trojan
Libuše Švormová (Švejdová)
Stella Zázvorková (Rousková)
Danuše Klichová (Julča?) 1., 3.
Karel Vochoč (polesný)
Jiří Bruder
Jan Kraus (Fero)
Karel Augusta (Vaňas)
Mirko Musil
Jiří Knot
Karel Fořt
Jana Viščaková 2., 5., 6
Miroslav Holub 2.
Vlastimil Hašek 2.
Vítězslav Černý 2.
Blažena Holišová 3.
Jan Hartl (Martin bratr) 3.
Ota Sklenčka (Martin strýc Honza) 3.
Nataša Gollová (Martina babička) 3.
Karolína Slunéčková 3.
Miloš Hlavica 3.
Jaroslava Tichá 3.
Vladimír Bičík 3.
Jan Kuželka 3.
Marcel Vašinka 3.
Pavel Hekela 3.
Dana Homolová 3.
Václav Kotva 3.
Viktor Maurer 3.
Libuše Štědrá 3.
Jan Patočka 4.
Karel Bělohradský 4.
Miriam Hynková 4.
Ludmila Roubíková 4.
Lubomír Kostelka 4.
Marie Vlková 4.
Marie Logojdová 4.
František Husák (muzikant) 3., 5., 6.
Jiří Pick 5., 6.
Milan Jedlička 3., 5., 6.
Karel Hovorka 5., 6.
Zdeněk Dušek 5., 6.
Jiří Lír (fotograf) 5.
Lubomír Bryg 5.
Helena Růžičková 5.
Jiří Hálek 5.
Karel Hábl 5.
Václav Trégl 5.
Jan Cmíral 5.
Petr Skarke 5.
Ivo Niederle 5., 6.
Jaroslav Wagner - Klenka 5., 6.
Gustav Heverle 6.
František Hanus 6.
Miloš Schwarz 6.
orchestry Lesanka a Tatrovanka
děti ze ZDŠ Křižná ve Valašském Meziříčí
Aktualizováno: 5.8.2018