Stříbrná paruka

Romantický příběh kočovných herců ze sklonku 19. století v pětidílném českém seriálu podle románu Adolfa Branalda.
2001 Česko
Boris Rösner50(Ondřej Matyáš)
Petra Jungmanová29(Magda Brožová)
Dagmar Bláhová52(Eleonora Masopustová)
Oldřich Vlach59(Petýrek)
Marek Vašut41(Karbus)
Hana Gregorová48(Karbusová)
Klára Jandová21(Adéla Karbusová)
Pavel Vondruška75(Štandera)
Veronika Jeníková37(hejtmanka Sabina Synková)
Bohumil Klepl43(hejtman Synek)
Josef Abrhám61(hrabě z Kettelbachu)
Pavel Rimský52(Rozmarýn)
Jan Potměšil35(magistr)
Václav Vydra45(knihkupec)
Eva Holubová42Brief-(Fousková)v 1. díle se vyklání z okna s docela hlubokým výstřihem
Gabriela Wilhelmová59(Půlpánová)
Ondřej Havelka46(farář)
Bronislav Poloczek61(direktor Kroužek)
Yvetta Kornová39(kartářka)v 5. díle
Pavel Řezníček34(Petr Karmazín)
Václav Chalupa26(student František)
Zdeněk Dušek58(hostinský Barnabáš)
Jana Altmanová56(Sosnová)
Václav Helšus54(papírník)
Ivo Niederle71(cukrář)
Milan Riehs66(suplent)
Dramatický příběh herců z druhé poloviny devatenáctého století na motivy stejnojmenného románu Adolfa Branalda je především holdem oněm bezejmenným průkopníkům, kteří v kočovných společnostech -? od města k městu a od vesnice k vesnici ? šířili slávu divadelního umění. Televizní seriál se soustředil zejména na ústřední motiv životní lásky stárnoucího ředitele společnosti Matyáše k mladé subretě Magdě. Je to příběh lásky k ženě, ale i k umění, je to příběh hledání nových cest, ale i příběh boje o přežití a uchování kontinuity. A tak se s ním vraťme do světa petrolejových lamp a dávno zapomenutých divadelních štací? (-ČT-)

Natáčení probíhalo v Holašovicích, Telči, Všenorech a na zámku v Ploskovicích.

Režie: Jan Schmidt
Scénář: Ondřej Vogeltanz, Jan Schmidt
Kamera: Andrej Barla
Hudba: Zdeněk John
Země: Česká republika
Rok výroby: 2001

Hrají:
Boris Rösner (Ondřej Matyáš)
Petra Jungmanová (Magda Brožová)
Dagmar Bláhová (Eleonora Masopustová)
Bohumil Vávra (Florian Oulehla-Doubravský)
Pavel Řezníček (Petr Karmazín)
Oliver McGillick (Poldík)
Lubomír Kostelka (Megrle)
Oldřich Vlach (Petýrek)
Marek Vašut (Karbus)
Hana Gregorová (Karbusová)
Klára Jandová (Adéla Karbusová)
Jakub Hais (Jiránek)
Tomáš Racek (Piskoř)
Pavel Vondruška (Štandera)
Klára Issová (Zuzka)
Václav Chalupa (student František)
Jana Altmanová (Sosnová)
Veronika Jeníková (hejtmanka Sabina Synková)
Bohumil Klepl (hejtman Synek)
Zbyněk Fryc (lajtnant od dragounů)
Josef Abrhám (hrabě z Kettelbachu)
Pavel Rimský (Rozmarýn)
Ladislav Potměšil (magistr)
Václav Vydra (knihkupec Vendelín)
Oldřich Navrátil (Fousek)
Eva Holubová (Fousková)
Gabriela Wilhelmová (Půlpánová)
Ondřej Havelka (farář)
Petr Dorzda (kočí)
Bronislav Poloczek (direktor Kroužek)
Magda Kratochvílová (komtesa)
Zdeněk Dušek (hostinský Barnabáš)
Dana Klichová (učitelka Josefína Kánská)
Ivo Niederle (cukrář)
Václav Helšus (papírník)
Milan Riehs (suplent)
František Řehák (doktor)
Yveta Kornová (kartářka)
Josef Ježek (ředitel Ziegler)
Jan Hraběta
Jiří Jehlička

1. Primadona

Uživit kočovnou hereckou společnost není žádný med. Obzvlášť když první milovník nedá pokoj ani paničkám mimo jeviště. To pak je někdy nutné hledat novou štaci dřív, než opadne zájem diváků. Při jednom takovém hledání se direktor společnosti Matyáš (Boris Rösner) setkává ve Strakonicích se kolegou Kroužkem (Bronislav Poloczek). Zůstane i na jejich představení, při němž dojde k tragické události. Kroužek v roli Othela při škrcení Desdemony zemře na zástavu srdce. Smrt kamaráda tak uvolnila štaci pro Matyášovu společnost.

Koncesi po Kroužkovi nemá kdo zdědit a herci z Kroužkovy společnosti by rádi přešli k Matyášovi. Ten má ale zájem jen o primadonu Magdu (Petra Jungmanová). Ona ale odjíždí na zkoušku do divadla do Plzně. Tam ji však nevezmou, a tak se k Matyášovi přece jen přidá. Většina herců a hereček ji přijme přátelsky, jen Adéla Karbusová (Klára Jandová) na ni žárlí a bojí se, že ji připraví o role prvních milovnic. Ani první milovník Karmazín (Petr Řezníček) nemá z Magdina příchodu radost. Zřejmě za tím bude zhrzená láska. kDyž se koupala v řece, sebral jí šaty a pověsil je na fontánu na náměstí. Magdin pochod městem v plavkách (na tehdejší dobu zahalujících vše až po kotníky) získal Magdě popularitu. Jen hejtmanovi se "pohoršující chování" nelíbilo a málem vypověděl spolek z města. Hejtmanova žena je ale naštěstí Magdina dobrá přítelkyně a problém zažehnala.

Magda se ale s vedlejší rolí nehodlá smířit. Využije toho, že Adéla jezdí na koni s dragounem a dá mu pod sedlo připínáček vytažený z plakátu. Kůň se v lese splaší a uteče. Adéla se nestihne vrátit a představení je vyprodané. Jedinou možností, jak ho zachránit, je obsadit do hlavní role Magdu, ačkoliv ji se souborem nenazkoušela. Ta direktorovu nabídku s vítězným úsměvem přijímá.

2. Subreta

Představení Zkrocení zlé ženy mělo i díky vystoupení Magdy obrovský úspěch. Role Petrucia se zhostil sám principál Matyáš, který v ní zastoupil Karmazína. Oslava úspěchu se protáhla až do rána a nechyběl ani hejtman s chotí. Ta se zhlédla v Karmazínovi a na další den si s ním smluvila schůzku. O ctitele nemá nouzi ani Magda. Zájem o ni projevil samotný hrabě z Kettelbachu.

Magda se snaží direktora přemluvit, aby vystoupili s operetou Morila. Direktor se lehké múze brání, nakonec ale podlehne a s operetou svolí. Dokonce nakoupí kostýmy a soubor začne se zkoušením. Namísto u hraběte skončí Magda v posteli direktora. A není to jen avantýra na jednu noc, vypadá to na lásku.

Karmazín odmítá v operetě účinkovat a od souboru odchází. Na druhé straně se Matyášova neteř přimlouvá za svého milého a prosí strýčka, aby jej vzal do souboru.

Premiéra operety je vyprodaná a zdá se, že úspěch ji nemine. V hledišti nechybí ani farář, v jehož kostel si Matyáš nechal přehrát ústřední melodii. (-k-)

3. Milovník

Opereta Morila měla velký úspěch. Představení bylo vyprodáno, herci a především Magda sklidili obrovský aplaus. Hrabě z Kettelbachu už zcela otevřeně projevuje svůj zájem o Magdu a Matyášovo odmítnutí jeho nabídky, aby přemluvil Magdu k vystupování v Praze nebo dokonce Paříži, jej přiměje odjet z představení ještě před jeho koncem.

Karmazín se stále schází s hejtmanovou ženou Sabinou, čehož využije tajemník hraběte Rozmarýn, také bývalý herec a hejtmana na zálety jeho ženy anonymně upozorní. Když hejtman při dalším představení zjistí, že v roli milovníka za Karmazína zaskakuje Matyáš, přičemž jeho žena odjela "k tetě do Písku", je anonymní udání potvrzeno. Matyášově společnosti hejtman vypoví smlouvu s odvoláním na výsadní přednost jiné společnosti a Karmazína nechá zmlátit.

Rozmarýn dosáhl přesně toho, co chtěl. Matyášova společnost musí narychlo sehnat jiné angažmá, čehož využije hrabě a nabídne jim možnost hrát na jeho zámku. Hru, kterou napsal sám hrabě, s pomocí Rozmarýna. Při představení dojde k drobnému faux paux ve scéně, v níž má být hlavní hrdinka upálena. štiplavý kouř přiměl herce tuto scénu ukončit dřív a Magda dokonce musela utéct i s kůlem, k němuž byla přivázána. Hra měla přesto, nebo možná i proto, u publika úspěch. Na rautu po představení seznámil hrabě Magdu se svou sestřenkou komtesou Viktorií Alžbětou z Lenznmoretti. Té se zájem hraběte o obyčejnou herečku moc nezamlouvá a při rozhovoru s Magdou je cítit, že se ji snaží ponížit. Magda se ale s grácií sobě vlastní komtesiným jízlivostem ubrání.

Pozdě večer pak vezme hrabě Matyáše do svého pokoje. Na zdi tam visí Magdin portrét. Není to ale Magda, je to Claire Devrian, snoubenka hraběte, která zemřela těsně před svatbou. Proto je tedy hraběte ve svém zájmu o Magdu tak vytrvalý a nešetří prostředky. (-k-)

Koncese

Na soubor dolehly těžké časy, zájem o představení je nevalný a většina herců Matyáše opustila, zůstali jen ti nejvěrnější. i Magda navrhuje Matyášovi, aby to zabalili a šli do angažmá. Matyáš je ale tvrdohlavý, chce hrát sám za sebe. Trochu lepší je to v Třebíči, ale i tady dojde na Karmazínovy zálety. Tentokrát je v tom ovšem nevině. Učitelka hudby Josefína si ho vyhlédla sama a i když k ničemu nedošlo, Karmazín je vypovězen z města. Přemlouvá Magdu, ať odejde s ním, ona ale nechce opustit Matyáše.

Po odchodu od Matyáše se z Karmazína stává slavný herec. Opět se setkává s Magdou a ta na radu Lóri s Karmazínem odchází, dítě ponechává u Matyáše, kde se o něj stará Lóri. Při shánění štace se Karmazín setkává s Karbusem. Ten mu nabídne spolupráci a Matyášovi nezbývá nic jiného, než ji přijmout. Na jeho krále Leara se přijíždí podívat i Magda. Matyáš ji žádá, aby si jej vzala. Ne kvůli němu, ale kvůli dítěti, aby měl kdo po Matyášovi převzít koncesi a pokračovat v jeho díle. Matyáš má nemocné srdce a ví, že už dlouho nevydrží. Magda si jej vezme a Matyáš krátce nato umírá. Jeho soubor a odkaz však pokračuje dál. (-k-)
Aktualizováno: 11.3.2009