Špunti na cestě

Třináctidílný seriál
2022, Česko,

David Novotný (53) (David)
Anna Polívková (43) (Alice)
Tatiana Vilhelmová (43) (Nela)
Jiří Langmajer (56) (Igor)
Pavel Liška (51) (Ondra)
Filip Antonio (18) (Davidův syn Kuba)
Viktor Antonio (13) (Davidův syn Mates)
Arnošt Goldflam (75) (děda Arnošt)
Dana Syslová (76) (babička Eliška)
Miroslav Donutil (71) (Ondrův otec Karel)
Libuše Švormová (86) (Petráková)
Tomáš Dastlík (46) (Medvídek)
Tereza Volánková (34) (Veveřice)
Eva Leinweberová (49) (prodavačka Ivana) ve 2. díle
Ernesto Čekan (taťka Ruda) ve 3 díle

1. Poslední prázdniny

Skončil školní rok a dvě příbuzné rodiny Veselých se chystají do Chorvatska k Jadranu. Automechanik David (David Novotný) chce ještě dokončit opravu jednoho auta, aby rodině trochu přilepšil na cestu. Současně však kupuje starou tatru 603 v ne úplně nejlepším stavu, jenže to je jeho srdcovka. Igor (Jiří Langmajer) už potřetí neudělal řidičák, takže zatím musí řídit jeho těhotná žena Nela (Tatiana Dyková). Jejich nejstarší dcera Bára se těší na turné se svým přítelem Kendym.

Jenže už první prázdninový den začíná jejich plány nabourávat. David musí jít do školy brousit lavice, aby se odvděčil učitelce Petráková za to, že nenechala propadnout jeho nejstaršího syna Kubu. Ten půjde na učňák a potom bude pomáhat otci v dílně, protož auta ho baví. Igor, ač naprosto nešikovný, i když neskutečně čestný, musí na broušení lavic taky, ne však kvůli prospěchu některé ze svých dvou dcer, ale protože včera jeho zesilovač vyhodil pojistky a učitelka Petráková, která bydlí ve stejném domě, se pořezala. Lavice brousí i další rodiče a díky tomu Igor s Davidem dostanou nabídku na dětský indiánský tábor “Na konci světa” od “Medvíka” (Tomáš Dastlík).

To nejhorší ale přijde až odpoledne. Igor nešikovně šoupne jednu lavici pod opravované auto tak, že vyhodí hydraulickou hadici, takže auto po několika minutách ze zvedáku spadne a poškodí si několik dílů na podvozku. Vidina dovolené u moře se pomalu rozplývá. Do toho přijíždí bratranec Ondra (Pavel Liška) se svou přítelkyní Zlaticou. Zlatica pochází z široké bohaté rodiny a za pár týdnů se budou brát. Místo k moři tak Veselí pojdou do krásné slovenské přírody a děti na tábor. Ani Kubovi se na tábor moc nechce, to se ale změní hned na začátku, když se zakouká do dcery vedoucího Terezy. Na vytoužené turné neodjede ani Bára, která se namol opila. (-k-)


2. Smlouva

Dětem Veselým se na táboře moc nelíbí, kromě Kuby, který se zakoukal do Terezy. Nezbývá jim ale nic jiného, než vydržet. Dospělí Veselí s Bárou a Kačenkou zatím odjeli k dědovi Arnoštovi a babičce Elišce do rodné vesnice. Všichni tři (David, Igor i Ondra) vyrazí na ryby, i když nemají rybářský lístek. Porybným je naštěstí jejich kamarád z dětství Venca Maliňák a ten za pár stovek přimhouří oči. Manželky mezitím připravují večerní grilovačku. Babička Eliška se snaží potěšit zklamanou Báru a vypráví jí, jak zamlada utekla z domu, když musela o prázdninách pomáhat rodičům s domovnictvím.

Ondra nemluví se svým otcem Karlem (Miroslav Donutil), vyčítá mu zejména, že odešel od matky. Kluci si na ryby vyjedou na loďce, přehlídnou ovšem jez a pořádně se vykopou. Doplavou až k místu, kde rybaří Ondrův otec a přijmou jeho nabídku se u něj v chalupě usušit. Ondra sice nerad, ale nic jiného mu nezbývá. U Karla se potkají s Ondrovou bývalou přítelkyní Jitkou, která u něj bydlí. Ondra se přizná, že se ženit nechce, děsí ho, jak mu Zlatica organizuje život. A není to Ondrova první opuštěná nevěsta, Jitka by mohla vyprávět. K chuti přijde slivovice a všichni chlapi se svorně opijí, s Karlem i dědou Arnoštem, který pro ně přijel. Ještě předtím se Davidovi zalíbí starý východoněmecký mikrobus Robur, který má Karel “zaparkovaný” na zahradě.

Ráno najdou ženy na babiččině zahradě spoušť a v plotku zaparkovaný Robur. Uvnitř spí David, Igor a Ondra. David totiž vyměnil jejich rodinné auto za Robura. Výměnu zrušit nejde, smlouvu totiž dělal Igor. Arnošt s Karlem vyrazili novým autem na výlet a narazí Báru, která si vzala příklad ze své babičky. (-k-)


3. Velký vůz

Rodiče veselí vyrážejí hledat Báru a Karla s Arnoštem v Roburu. Robur ale po cestě začne zlobit a Veselí musí přenocovat v kempu, zatímco David se snaží motoru Robura domluvit. V kempu se seznámí s napohled pohodovým manželským párem, který je skoro až donutí strávit večer u ohně s nimi. Nudnou session zakončí rozepře mezi nimi a Veselými a následně se z chatky pohodového páru ozev ostrá hádka. Ondra to nevydrží a jede taťkovi Rudovi domluvit. Ráno má Ruda monokla a Veselí pokračují na cestě za Bárou.

Karel před ostatními tají vážné zdravotní problémy. Ví o nich jen Jitka a Arnošt. Cestou na první koncert Bářiny vysněné šňůry se proto zastaví na oběd v restauraci v blízkém městě. Karel tím nenápadně zajde na vyšetření do nemocnice. Jenže tam musí zůstat na pozorování do rána, a tak zajistí Báře a Arnoštovi ubytování v blízkém penzionu. Před Bárou se Karel tváří, jako že jde k nějaké ženě.

Kuba se na táboře snaží dát Tereze najevo, že se mu líbí. Klára mu poradí, že Tereza má ráda básničky. Kuba ale moc básnit neumí a výtvor jeho mladšího bratra Vojty mu přijde moc vyumělkovaný. Vyřeže proto Báře z kůry srdíčko. Když se jí ho snaží dát nenápadně pod polštář do stanu, přistihne ho Šorty a obviní ho, že je zloděj. Kuba za nic nechce přiznat, co ve stanu dělal a za trest musí do konce tábora umývat nádobí v kuchyni. Až před spaním Tereza najde srdíčko na své posteli a pochopí, o co šlo. Ještě v noci si s Kubou vyjdou na procházku a na louce pozorují hvězdy. Ty Kuba moc nezná, nedokáže najít ani velký vůz. Terezin otec Medvídek zahlédne Kubus Terezou, jak se kradou z tábora a plížením je sleduje. Díky tomu i on pochopí, že Kuba není zloděj, jen nechtěl veřejně říct, co k Tereze cítí. Druhý den ráno Kubu pochválí za splnění úkolu uchovat tajemství za každou cenu. A na večer vyhlásí pozorování hvězd, aby se naučili najít aspoň Velký vůz. (-k-)


Režie: Jiří Chlumský
Produkce: Ludvík Mareček, Monika Effenbergerová, Šárka Ch. Oujezdská, Martina Stránská, Josef Viewegh
Scénář: Marcel Bystroň, Petr Hudský
Kamera: Asen Šopov
Hudba: Ondřej Brousek

Hrají:
David Novotný (David)
Anna Polívková (Alice)
Tatiana Dyková (Nela)
Jiří Langmajer (Igor)
Pavel Liška (Ondra)
Filip Antonio (Davidův syn Kuba)
Antonín Holoubek (Davidův syn Vojta)
Viktor Antonio (Davidův syn Mates)
Veronika Divišová (Igorova dcera Bára)
Ella Dvořáková (Igorova dcera Klára)
Jolana Jirotková (Davidova nejmladší dcera Kačenka)
Arnošt Goldflam (děda Arnošt)
Dana Syslová (babička Eliška)
Jana Kvantiková (Zlatica) v 1 díle
Pavla Gajdošíková (Jitka) od 2. dílu
Miroslav Donutil (Ondrův otec Karel) od 2. dílu
Libuše Švormová (Petráková) v 1. díle
Tomáš Dastlík (Medvídek)
Amélie Pokorná (Tereza) od 2. dílu
Petr Uhlík (Šorty) od 2. dílu
Tereza Volánková (Veveřice) od 2. dílu
Pavlína Kindlová (sestra na pohotovosti) v 1. díle
Leonard Hädler (Kendy)
Milan Enčev (porybný Venca Maliňák) ve 2. díle
Pavla Gajdošíková (Jitka) ve 2. díle
Petr Uhlík (Šorty) ve 2. díle
Eva Leinweberová (prodavačka Ivana) ve 2. díle
Alice Bransten (Šarlota) ve 2. díle
Dita Hořínková (mamka) ve 3. díle
Ernesto Čekan (taťka Ruda) ve 3. díle
Nela Štefanová (zdravotní sestra) ve 3. díle
Jan Kahovec (puberťák na pláži v kempu) ve 3. díle
Karel Kahovec (puberťák na pláži v kempu) ve 3. díleAktualizováno: 23.1.2022