Snowboarďáci

Teenagerovská zimní komedie o dvou kamarádech, kteří vyrážejí s prknem na hory dobývat dívčí srdce. Motto: Mrtvej sněhulák, dobrej sněhulák.
2004 Česko
Jiří Mádl17(Jáchym)
Ester Kadlecová-Geislerová20(Marta)sestra jednoho z hlavních hrdinů
Lucie Vondráčková24Lots-(Klára)vyběhne s kamarádkami nahá ze sauny, lehce zakrytá prostěradlem
Barbora Seidlová23Lots-(Tereza)vyběhne s kamarádkami nahá ze sauny, lehce zakrytá prostěradlem
Marta Klírová19Lots(Lucie)v milostné scéně je hezky nahoře bez
Pavla Tomicová42Brief-(Gábina)snaží se svést oba mladíky, ale neúspěšně
Veronika Freimanová48(matka Rendyho)
Valerie Zawadská45(kuchařka)
Pavel Nový55(taxikář)
Bohumil Klepl46(otec Jáchyma)
Michal Novotný25(německý turista)
Martin Písařík24(člen Černých panterů)
Otakar ml. Brousek47(Rendyho otec)
Snowboarďáci Rok co rok trávili vánoce s rodiči a jejich otravnými rituály. A den za dnem snili o svých vlastních nabušených vánocích. Ten den právě nastal. Rendymu a Jáchymovi je konečně šestnáct a můžou vyrazit na svou první skutečnou pánskou jízdu. Čeká je týden na horách, kde si budou užívat jak se dá. Naučí se jezdit na snowboardu, pořádně pařit a samozřejmě balit ženský. Zažijí prostě týden na který se do smrti nezapomíná. No - to asi skutečně zažijí, ale ne zrovna tak, jak si představovali.

Když Snowboarďáci vznikali, jejich tvůrci tušili, že by se mladým mohli trefit do noty, ale že filmem vyvolají celorepublikovou snowboarďáckou horečku, o tom nikdo nesnil. A přece se tak stalo. Po desetiletích vznikl film, který přijali teenageři za svůj. Dokonce tak, že byli ochotni stát fronty na různých autogramiádách. Obchody se snowboardy náhle měly vyprodáno. Filmová písnička vítězila měsíce ve všech hitparádách. Teenageři se vraceli do kina, aby si znovu a znovu vychutnávali dnes už legendární hlášky svých vrstevníků. A český film hravě předběhl všechny zámořské trháky a lámal rekordy v návštěvnosti.

A právě po tomto veleúspěšném teenagerovském filmu o Rendym a Jáchymovi, kteří zažijí na horách týden plný kiksů, pádů i splněných snů, přichází Česká televize s jeho rozšířenou třídílnou verzí. Vojta Kotek a Jirka Mádl v této ztřeštěné komedii o první "pánské jízdě" šestnáctiletých opět dobývají na prknech zasněžené svahy i dívčí srdce.

S třídílným seriálem Česká televize počítala už při vzniku scénáře a realizaci filmu.

Počítalo se i s různými kiksy během natáčení, ale skutečnost předčila nejbujnější fantazii. Představitel Rendyho Vojta Kotek zažil při natáčení ve Špindlerově Mlýně situaci jako vystřiženou z filmu - při pádu na zledovatělé cestě utrpěl lehký otřes mozku, tři dny ležel v nemocnici a hrozilo, že vyděšení producenti utrpí hromadný infarkt. Naštěstí všechno dobře dopadlo a diváci se těší z neuvěřitelných eskapád Rendyho a Jáchyma při jejich první skutečné pánské jízdě.

Nehody se nevyhnuly ani dívčím hrdinkám. Všechny byly podrápané od ledového sněhu a Martina Klírová dokonce film dotáčela s rukou v sádře, což bylo třeba důmyslně maskovat, zvláště v milostných scénách. (Schválně si dejte pozor na to, kterou ruku při těchto scénách má schovanou.)

Kdo byl v čase natáčení ve Špindlerově Mlýně a stavěl sněhuláky, možná se divil jejich záhadným ztrátám. V době, kdy sněhuláci "hráli", bylo sněhu pramálo. Sněhuláčí "úmrtnost" byla veliká a štáb je pro opakované záběry sháněl, kde se dalo. Pak zase bylo sněhu tolik, že se do Špindlu nedalo dostat.

Režie: Karel Janák
Produkce: Vít Charous, Eva Hladíková
Scénář: Karel Janák
Hudba: Miroslav Chyška
Kamera: Martin Šácha

Hrají:
Vojtěch Kotek (Rendy)
Jiří Mádl (Jáchym)
Michael Beran (Jirka)
Otakar Brousek (Rendyho otec)
Martina Klírová (Lucie)
Jiří Langmajer (Milan)
Michal Novotný (Helmut)
Bohumil Klepl (Jáchymův otec)
Ester Geislerová (Marta)
Barbora Seidlová (Tereza)
Pavla Tomicová (Gábina)
Lucie Vondráčková (Klára)
Vojtěch Zajíc (Víťa)
Veronika Freimanová (Rendyho matka)
Hana Frejková (uklízečka)
Dan Drahota (panter)
Tomáš Šimůnek (panter)
Pavel Nový (taxikář)
Martin Písařík (Roberto)
Braňo Polák (Marko)
Valerie Zawadská (kuchařka)
Aktualizováno: 16.12.2018