Sama uprostřed noci

Nenechávejte svou dceru samotnou v bytě, až pojedete na abiturientský večírek.
1989 Česko délka: 68 min
David Matásek26(zloděj)
Dana Batulková31Brief(Anna)Při převlékání je zešikma zezadu zabrána nahoře bez, něco málo je vidět v zrcadlových dveřích
Karel Roden27(Karel)spolužák na večírku
Jiří Ornest42(zlodějův komplic)
Eva Svobodová82(stařena)
Terezka (Běla Franclová) přijíždí se svou maminkou Tamarou do Prahy. Přespí u tety Anny (Dana Batulková), maminčiny bývalé spolužačky. Obě ženy jdou večer na sraz po 15 letech a Terezka zůstává sama v cizím bytě. Právě na tuto noc si naplánovala krádež cenných Anniných obrazů parta překupníků neštítících se ničeho. Vlastní vloupání má provést zkušený, několikrát trestaný zloděj (David Matásek), kterého na místo činu doveze komplic (Jiří Ornest). Podle jejich informací by měl být prázdný, což se také zdá. Krádež dvou obrazů probíhá v poklidu, protože Terezka je zalezlá pod peřinou a a ni nedutá. Teprve až s lupem v autě si oba grázlové všimnou, že v bytě se rozsvítilo světlo. Komplicův pokyn je neúprosný, musíš ji zabít, nebo oni zabijí tebe.

Terezčina maminka je na večírku jako na trní, spolužáci a spolužačky ji ale přemlouvají, ať ještě zůstane. Zejména Karel (Karel Roden), který byl do Tamary zamilovaný a stále je jí přitahován. Až těsně před půlnocí, jak Terezce slíbila, se jí podaří z restaurace odejít a chytit taxíka. Do děje v bytě, ale už zasáhnout nestihne.

Zloděj se tedy vrací na místo činu a snaží se dostat dovnitř. Jenže Terezka již mezitím stačila zamknout patentní zámek, se kterým zloděj neví rady. Snaží se proto předstírat, že je Annin známý. Terezka mu to už téměř uvěří, ale pak ji napadne se podívat kukátkem. V něm pozná zloděje, kterého zpod peřiny viděla. I zloděj si všimne, že si jej Terezka v kukátku prohlédne a rozhodne se jednat. Pokouší se do bytu dostat jinudy, spustit se z prázdného bytu nad ním. Terezka zoufale vytáčí náhodná čísla, pomoci se ale od nikoho nedočká. Zloděj vyrazí okno a dostane se do bytu. Chvíli se s Terezkou po bytě honí a té se pal podaří vyběhnout z bytu na ulici. Zloděj se žene za ní, jenže ve vchodových dveřích potká svého komplice s nožem, kterému se zdála akce příliš dlouhá. Přesně jak řekl, tak i udělá a jednou ranou zloděje probodne. (-k-)


Režie: Zdeněk Potužil, Lucie Bělohradská
Scénář: Lucie Bělohradská
Kamera: Josef Špelda
Hudba: Miki Jelínek

Dále hrají:
Běla Franclová (Terezka)
Lucie Domesová (Tamara)
Aktualizováno: 21.7.2007