Případ mrtvých spolužáků

Kriminálně-špionážní příběh, údajně inspirovaný motivy skutečných případů.
1976 Česko délka: 85 min
Alena Procházková30(Gardavská)
Svatopluk Matyáš46(Sucháň)
Vilém Besser45(Čermák)
Jiří Hálek45(Gardavský)
Marcela Martínková43(Koryntová)
Adolf Filip45(Malvazínek)
Milan Riehs41(Fridrich Schmidt / Bedřich Šmíd)
Eduard Cupák44(chemik Dr. Jiří Landkamer)
Karolína Slunéčková42(spolužačka Zdena Polanová)
Václav Mareš35(kapitán VB Erba)
Eva Hudečková26(sekretářka Gerstlová, příslušnice VB)
Karel Augusta41(spolužák Pergl)
Jaroslav Satoranský36(poručík VB Tesař)
Jan Schánilec34(podporučík VB Klimeš)
Miroslav Moravec37(poručík VB Konrád)
Antonín Brtoun42(inženýr Jindřich Průcha)
V roce 1963 přijíždí do Československa jako obchodní zástupce Fridrich Schmidt, původním jménem Bedřich Šmíd. Syn německých rodičů narozený v Československu, který vystudoval gymnázium v Kostelci a krátce po maturitě v roce 1942 odjel s rodiči do Německa. Nyní che své obchodní cesty využít k setkání s bývalými spolužáky. Což s emu také podaří a jeho příjezd je náležitě oslaven.

Na nevinnou obchodní cestu však padá stín smrti bývalého spolužáka Čermáka. Ten byl před měsícem propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za udání spolužáka gestapu, právě v roce 1942, krátce před maturitou. Zatčen byl tehdy i Šmíd, ale po pár dnech byl, i díky německému původu svých rodičů propuštěn. Někteří si ale myslí, že Šmídovo zatčení bylo jen na oko, a že v udání má prsty i Šmíd. Ten skutečně spolužáka večer před zatčením navštívil, aby ho varoval.

Jenže hned druhý den po propuštění Čermák zahynul, opilý spadl z ochozu. Během svého pobytu ve vězení se dal na víru a uvedl, že těm dalším dvěma odpustil. A krátce před propuštěním dostal výhrůžný dopis. Policisté proto Šmída bedlivě střeží a snaží se zjistit, co v Československu skutečně dělá a jaká byla jeho role v tehdejším udání. A kdo byl tím třetím spolužákem? Pravděpodobně mu hrozí také nebezpečí. (-k-)
Režie: Dušan Klein
Scénář: Karel Cop, Jindřich Kühnel
Kamera: Jiří Stöhr
Hudba: Svatopluk Havelka
Aktualizováno: 17.2.2018