Poste restante

Humorný seriál České televize o pošťácích, duchovi a lásce.
2009 Česko
Ondřej Pšenička23(Jaroušek Vidím)
Libuše Šafránková56(Jarouškova matka)
Oldřich Navrátil56(František Purkrábek)
Klára Sedláčková-Oltová33(Soukenická)jako Klára Sedláčková-Ottová
Taťjána Medvecká55(ředitelka pošty Sadková)
Dana Syslová63(Bojanová)
Simona Babčáková36(Morávková)
Veronika Petrová(Verunka Sadková)
Jana Pidrmanová24(Lída Rantlová)
Svatopluk Skopal58(zahradník Burda)
Arnošt Goldflam62(Jarouškův otec)v 6. díle
Lenka Vlasáková37(Jarouškova teta Táňa / Kerclova manželka)v 6. resp. 7. díle
Jan Hartl56(farář)
Jaromír Nosek31Brief+(Berka)ve 3. díle dělá pro svou přítelkyni striptýz
Anna Kulovaná27Brief-(Berkova přítelkyně)ve 3. díle
Miluše Bittnerová31ve 4. díle
Jan Hraběta69(velitel hasičů)ve 4. díle
Matěj Hádek33(lupič)v 5. díle
Michal Novotný30(výpravčí)v 6. díle
Pavel Nečas43(přítel Kerclovy ženy)v 7. díle
Predrag Bjelac47v 5. díle
Poste restante Hlavním hrdinou je mladík Jaroušek, který utekl z domu před svou matkou a pracuje jako listonoš na malé poště. Při jedné z prvních pochůzek jej přepadne bezdomovec Kercl a při honičce s policí ho přejede tramvaj. Jeho duch pak Jarouška bude provázet do té doby, než najde vysvobození z prostoru mezi bytím a nebytím.

Seriálem provází hudba a rekapitulace Marka Ebena.

Režie: Karel Smyczek
Scénář: Marek Epstein, Jan Gogola
Kamera: Antonín Chundela
Hudba: Marek Eben
Země: Česká republika
Rok výroby: 2010

Hrají:
Ondřej Pšenička (Jaroušek)
Vladimír Javorský (Kercl)
Libuše Šafránková (Jarouškova matka)
Oldřich Navrátil (František Purkrábek)
Klára Sedláčková-Ottová (Soukenická)
Taťána Medvecká (ředitelka)
Naďa Konvalinková (Turková)
Dana Syslová (Bojanová)
Simona Babčáková (Morávková)
Veronika Petrová (Verunka Sadková)
Zdeněk Žák (psycholog)
Jana Pidrmanová (Lída Rantlová)
Svatopluk Skopal (zahradník Burda)
Valentina Thielová
Matýsek Valíček
Lucie Březovská
Arnošt Goldflam (Jarouškův otec v 6. díle)
Lenka Vlasáková (Jarouškova teta Táňa v 6. díle, Kercova manželka v 7. díle)
Jan Hartl (farář)
Marcela Augustová (ve 2. díle)
Bohumil Klepetko (ve 2. díle)
Jaromír Nosek (Berka ve 3. díle)
Anna Kulovaná (ve 3. díle Berkova přítelkyně)
Jana Altmanová
Olga Schmidtová
Jan Maléř
Milan Enčev
Miluše Bittnerová (ve 4. díle)
Jan Hraběta (velitel hasičů ve 4. díle)
Josef Kubíček
Miloš Koníček
Jana Částková
Jan Jakub Ryba
Martin Stránský
Dana Marková
Matěj Hádek (lupič v 5. díle)
Jindřich Klaus
David Matoušek
Predrag Bjelac (v 5. díle)
Petr Smyczek
Ludmila Molínová
Peter Varga
Martin Sochor
Vlastimil Přáda
Lucie Březovská
Michal Pátek
Michal Novotný (výpravčí v 6. díle)
Jiří Wohanka
Michal Čeliš
Josef Pospíšil
Jiří Renč
Pavel Nečas (přítel Kerclovy ženy v 7. díle)
Johana Krtičková
Pavel Trojan
Václav Helšus
Ivan Tříska
Milo Opatrný

1. Velkoměsto

V prvním díle se seznamujeme s postavami příběhu. Hlavním hrdinou je mladý vysokoškolák Jaroušek (Ondřej Pšenička), který se rozhodl, že ho už nebaví studium ekonomie a taky by se rád odpoutal od své příliš pečující matky (Libuše Šafránková). Najde si proto zaměstnání jako listonoš ve městě. S útěkem od žen si moc nepomohl, protože na poště jsou samé ženské, úřednice za přepážkou i ředitelka a její dcera Veronika, která se Jarouškovi moc líbí (jenže má bohatého frajera s kabrioletem). Naopak Jaroušek se líbí mladé úřednici. Jediným chlapem na poště je Jarouškův kolega Purkrábek (Oldřich Navrátil), před kterým si, alespoň podle jeho vyprávění, nemůže být žádná sukně jistá.

Maminky se ale Jaroušek nezbavil. Ta rozhodná žena neváhala a vypravila se za svým, jistě tak opuštěným synem. A nekompromisně trvá na tom, že Jaroušek na poště skončí a v pátek se s ní vrátí domů. Nepomůže ani kolega Purkrábek, kterému se Jarouškova maminka moc líbí. Dostane od ní rázně košem, ovšem ani to jej neodradí od spřádání dalších plánů.

Při první samostatné pochůzce stihne Jarouška nepříjemná příhoda. Přepadne jej bezdomovec, notorický zloděj Kercl (Vladimír Javorský). Jaroušek se při tom lehce poraní a přijde o brašnu. Celkem banální případ, jenže Kerclovi se ukradená brašna stane osudnou. Při útěku před policisty skočí přímo před projíždějící tramvaj a skončí na onom světě... Ale ne, neskončí, tělo je mrtvé, ale duše zůstala tady. A Jaroušek Kerclova ducha vidí, když je dostatečná tma. (-k-)

2. Pan Kercl

Jarouška zpočátku Kerclovo zjevení děsí, a tak se s ním jeho hodná maminka vypraví k psychiatrovi, svému bývalému spolužákovi (Zdeněk Žák). Kerclův duch se sice nemůže dotýkat hmotných předmětů, což mu mj. umožňuje procházet zdmi, disponuje však telekinetickými a telepatickými schopnostmi. Nevěřícího psychiatra zdeptá lepicí páskou a propiskami. A Jaroušek pochopí, že to není halucinace, ale duch, který potřebuje jeho pomoc, aby jeho duše našla klid. Ale něco za něco. Jaroušek Kerclovi pomůže na onen svět, když mu on pomůže zbavit se matky.

Jaroušek proto navštíví kartářku, která mu řekne jen to, že "co je ohnuté, se musí narovnat". Ani další návštěva, u kolegyně Soukenické se Jarouškovi moc nevydaří. Místo aby si všímal roztoužené dívky, se snaží opravit kapající splachovadlo, byť byl pod touto průhlednou záminkou do bytu pozván. Mezitím se Kercl snaží vystrašit Jarouškovu matku tak, aby odjela, Jaroušek, neJaroušek. Jenže levitující hrnec v ní pouze vyvolá pocit, že už i ona má halucinace a nad výhružnými slovy moderátora televizních zpráv jen kroutí nechápavě hlavou, aniž by tušila, že jsou určeny právě jen jí. Nakonec ale Kercl dostane geniální nápad - myš. A účinný, protože Jarouškova maminka se myší panicky bojí, a tak Jaroušek s myší v ruce od ní získá slib, že odjede domů sama.

Jaroušek může být rád tím spíš, že se v zahradnictví seznámil se sympatickou mladou maminkou paní Rantlovou žijící se svým trochu cholerickým a despotickým otcem Burdou. Že by to byla ta pravá pro Jarouška? (-k-)

3. Zloději a loupežníci

Jaroušek se snažil hledat radu, co s panem Kerclem, u pana faráře (Jan Hartl), ale i díky své neobratnosti neuspěl, naopak pana faráře rozčilil. Pan Kercl však zjistil, že když mu Jaroušek drží jídlo, může jíst, pít a dokonce i kouřit, a to všechno panu Kerclovi v nehmotné podobě chybí.

Jaroušek se snaží sbalit exkluzivní dceru paní ředitelky Verunku, která chodí s rozmazleným synáčkem bohatého tatíčka. Sice si Jarouškovi sama řekne, aby ji pozval na kafe, ale jen proto, že nechce stát před poštou a čekat na Tea. Jaroušek ji pozve do své oblíbené restaurace nižší cenové skupiny, čímž si ji rozhodně nezíská. Naopak sympatie k němu stále projevuje kolegyně i mladá paní Lída Rantlová. A kolegyně Soukenická pochopila, že do ní se Jaroušek nezamiluje a přijala ho za bratra.

Ještě hůř dopadne pan Purkrábek. Toho v pojišťovně obviní, že jim kradl notebooky. Jeden mu totiž najdou v brašně. Jaroušek je samozřejmě přesvědčen, že pan Purkrábek je nevinný a díky panu Kerclovi se mu to podaří i prokázat. Pan Kercl zjistí, že pravým zlodějem je jeden ze zaměstnanců pošty, jistý Berka, a vystraší jej natolik, že se sám udá. Pan Purkrábek je díky tomu očištěn. (-k-)

4. Láska na dobírku

Jaroušek je stále naivně zamilovaný do Verunky a věří, že ji získá. Verunka se totiž momentálně nepohodla s Teem a prostřednictvím Jardy se pokouší Tea provokovat. Nechá se od Jardy pozvat na squash a na večeři. Jarda sice squash hrát neumí, ale aspoň se má Verunka čemu zasmát. Horší už je to v luxusní restauraci, kde se Jarda opije, lísá se k Verunce a nakonec nemá na zaplacení. Musí zavolat o pomoc panu Purkrábkovi a ani to by mu nestačilo, kdyby mu pan Kercl nepřihrál zpátky tisícikorunu z peněženky nepříjemného vrchního. Všechno by dobře dopadlo, kdyby Jarda neprovokoval žárlícího Tea. Domníval se totiž, že když vyláká tea do tmavého parku, může se spolehnout na pana Kercla. Ten se ale nedostavil, a tak Jarda dostal od Tea pěstí, i když ten se dlouho zdráhal udeřit slabšího protivníka.

Pan Kercl byl zatím v kostele. Panu faráři se přece jen Jarouškovo přísné pokárání rozleželo a byl ochoten mu věřit, jen chtěl nějaký důkaz. Padající obrazy mu jako důkaz nestačily, a tak musel pan Kercl sáhnout k levitaci samotného pana faráře. Toho přijeli zachraňovat hasiči a jedna z farnic z toho měla smrt. Bohužel ani farářovo rozhřešení nepomohlo panu Kerclovi na onen svět. Pes bude zakopán někde jinde. (-k-)

5. Přepadení

Poštu přepadli lupiči. Žádají peníze a volný odchod, jinak zabijí zaměstnance pošty, které drží jako rukojmí. Krveprolití zabránil pan Kercl, který svými telepatickými schopnostmi omráčil dva ze tří lupičů. Třetího přišpendlil pan Purkrábek kuší, kterou koupil jako dárek svému švagrovi k narozeninám. Zneškodnění lupičů je připisováno Jardovi, z něhož se stala mediální hvězda. A konečně si všiml zájmu Lídy, která jej za hrdinský čin vroucně políbila.

Pan Kercl se pořád snaží dostat na onen svět, ale nepomáhá mu v tom ani meditace pod vedením východního guru. Na oplátku za návštěvu meditace pomohl pan Kercl Jardovi přesvědčit mladého doktora, s nímž má Lída dítě, aby na něj platil alimenty. Lída má radost a přitom ani netuší, že za to vděčí právě Jardovi. (-k-)

6. Zase doma!

Jarda pozval Lídu na oslavu narozenin svého otce (Arnošt Goldflam), malíře, který se vrátil z Paříže. Lídu představil rodičům jako svou dívku, i když zatím si na to, že spolu chodí, spíš jen hrají. Otci se Lída líbí a vůbec mu nevadí, že má dítě. Zato Jarouškova matka se na Lídu dívá skrz prsty, tím víc, když se zjistí, že Lída má dítě. Když se však dozví, že Lída pracovala na ARU, rázem změní názor. Vždyť kdo jiný by se o jejího Jarouška postaral lépe než zdravotní sestra.

Pan Kercl pomůže Jardovu otci dosáhnout oslavy podle jeho představ, malou rodinnou, nikoliv pojatou jako výstavu jeho obrazů pro smetánku, jak to chtěla Jardova matka. Spolu s tetou Táňou totiž v předvečer oslavy schovají obrazy a veřejná oslava musí být zrušena. Navíc se panu Kerclovi podaří tetu, která truchlí po smrti svého muže, rozveselit. Vydává se za ducha jejího muže a klade jí na srdce, ať se jeho smrtí netrápí. Není to zase tak od věci, teta je totiž k nerozeznání podobná Kerclově manželce, kterou kdysi dávno opustil. Na své si přijdou i policisté, kteří přijeli vyšetřovat údajně ukradené obrazy. Dostanou bohatou výslužku z narozeninové hostiny. I Lídě se nakonec podaří nesmělého Jardu sbalit. (-k-)

7. Poste restante

Pošta se ruší, bude se slučovat s poštou na sídlišti, kam se přesunou i všichni zaměstnanci, s výjimkou paní Bojanové, ta bude propuštěna. Do nového působiště se nechce ani panu Purkrábkovi, raději si našel místo plavčíka.

Jarda se musí přestěhovat do menšího bytu, a tak se rozhodl věnovat vláčky po panu Wurmovi Lídině otci. Tím si nerudného otce získal a kromě Lídy se stal jeho zaměstnancem. A protože pan Burda plánuje expanzi, najde se i místo účetní pro paní Bojanovou.

Láska se zřejmě dočká i slečna Soukenická, do níž se zakoukal mladý policista, který přinesl Jardovi jeho ukradenou brašnu poté, co bylo vyšetřování uzavřeno.

Klid našel i pan Kercl. Jarda vyhledal jeho ženu a dceru, na něž pan Kercl už zapomněl. Teprve jejich odpuštění mu vystavilo propustku do nebe. (-k-)
Aktualizováno: 6.3.2010