Pěsti ve tmě

Dramatický příběh sportovní kariéry a lásky českého boxera na počátku fašistické okupace.
1986 Česko délka: 98 min
Marek Vašut26Brief(Vilda Jakub)
Josef Vinklář55(Krakowski)
Eliška Balzerová37(Ema Gabrielová)
Pavel Nový37(Tommy)
Jana Krausová32(Blanka)
Zdeněk Ornest57(ředitel)
Jiří Samek54(policejní inspektor)
Jiří Tomek55(Adler)
Josef Nedorost30(Kurt Schaller)
Robert Vrchota66(vrchní)
Jaroslav Tomsa56(trenér)
Pěsti ve tmě Vilda Jakub (Marek Vašut) je nadějný boxer, právě má v berlínském ringu našlápnuto k vítězství nad německým mistrem a vicemistrem Evropy Kurtem Schallerem (Josef Nedorost). Jenže se píše rok 1936 a fašisté mají prsty všude. Vildův trenér na důrazný pokyn manažera Krakowského (Josef Vinklář) hodí do ringu ručník v okamžiku, kdy Vilda zasypává Kurta údery a ten je blízko knockoutu. Další ránu zasadí Vildovi jeho dívka, zdravotní sestra Blanka, která se s ním rozejde kvůli ženatému doktorovi. Vilda zanevře na celý svět, přestane trénovat a po večerech obráží bary.

Jenže světové boxerské asociaci se Kutrova výhra nepozdává, a tak vyzývá Vildu k opakovanému souboji, který by se měl uskutečnit v Lucerně v Praze. To Vildu nakopne a vrátí ho zpět do tréninkového ringu. Němci si chtějí vítězství svého boxera posychrovat, a tak Vildovi nabízí nejprve čtyřicet tisíc, den před zápasem dokonce až sto tisíc, pokud bude boxovat tak, aby Kurt vyhrál. Bolavé srdce by mohla Vildovi vyléčit slavná herečka Ema Gabrielová (Eliška Balzerová), bývalá Kurtova přítelkyně. I za ní přichází gestapo, jako za Němkou (po matce je Němka, i když žije v Praze), a naléhá na ni, aby Vildu přesvědčila a on nechal Kurta vyhrát. Vilda jakékoliv nabídky a prosby odmítá, je odhodlán boxovat naplno a dokázat, že na Kurta má.

Lucerna je vyprodaná, zápas přišlo sledovat tři a půl tisíce lidí. Kurtovým manažerem je nyní Krakowski a to Vildu ještě víc motivuje. Jenže i Kurt tvrdě trénoval a má zřejmou, i když ne drtivou, převahu. V osmém kole se ale Vildovi podaří husarský kousek, povedenou ranou Kurta knockoutuje a vyhraje už téměř ztracený zápas. Při odchodu z Lucerny na Vildu čeká Krakowski a až teď se Vilda dozvídá, jak to bylo ve skutečnosti s prvním zápasem. Nacisti odvezli Krakowskiho bratra do koncentračního tábora a den před zápasem nabídli jeho propuštění a odchod do Francie, pokud Krakowski zařídí Kurtovo vítězství. Namísto oslav s přáteli odjíždí Vilda za Emou. Jenže u ní doma je tma a Vilda ji nachází ve vaně s podřezanými žílami. Nechce se mu věřit, že to byla sebevražda, jak tvrdí policie. Pravdu se ale už nikdy nedozví. (-k-)

Režie: Jaroslav Soukup
Produkce: Milan Futera, Vladimír Vojta
Scénář: Jaroslav Soukup, Jaroslav Vokřál
Námět: Jaroslav Vokřál
Kamera: Richard Valenta
Hudba: Zdenek Barták

Hrají:
Marek Vašut (Vilda Jakub)
Josef Vinklář (Krakowski)
Ladislav Lakomý
Eliška Balzerová (Ema Gabrielová)
Karel Heřmánek (Fous)
František Kovář (Emissar)
Wladyslaw Kowalski (doktor Vícha)
Jana Krausová (Blanka)
Ferdinand Kruk (dědek)
Josef Nedorost (Kurt Schaller)
Pavel Nový (Tommy)
Zdeněk Ornest (ředitel)
Rostislav Osička
Čestmír Řanda Jr. (Fiedler)
Jiří Samek (policejní inspektor)
Oldřich Slavík (Schulz)
Josef Štefl (doktor Herrmann)
Evelyna Steimarová (zrzka)
Jiří Tomek (Adler)
Jaroslav Tomsa (trenér)
Robert Vrchota (vrchní)
Aktualizováno: 6.3.2018