Osada 2

Druhá řada pohodového seriálu z prostředí malé chatové oblasti u rybníka Záhoří.
2023 Česko
Martin Myšička53(David Srovnal)
Pavla Beretová39(Ivana Srovnalová)
Radek Holub54(Milan Rubal)
Petra Nesvačilová37(Helena Rubalová)
Igor Bareš57(Petr Južan)
Eva Leinweberová50(Radka Južanová)
Ivana Chýlková59(Lucie Rybáková)
Šárka Vaculíková36(Jana Rybáková)
Josef Polášek57(Šimon Kraus)
Jana Plodková41(Dagmar Krausová)
Stanislav Majer45(Michal Franěk)
Ivana Uhlířová42(Blanka Kociánová)
Marek Daniel51(František Kocián)
Karolína Lea Nováková(Arnoštka Krausová)
Ondřej Malý57(Helenin přítel Pavel Janák)ve 4. díle

1. díl

Nastává nová chatařská sezona a osadníci se sjíždějí do Záhoří na první letošní víkend. Srovnalovi přijíždějí s jednoletou dcerkou, o niž se Ivana úzkostlivě bojí, aby se jí něco nestalo, a proto doprostřed rybníka umístí bazénový alarm, který reaguje na vlnění hladiny. Spouští se samozřejmě z mnoha jiných důvodů a není to po chuti ani Davidovi ani ostatním osadníkům.

Južanovi jsou rádi že už nemusí předstírat, že jsou bohatí. Manželka Radka nadšeně vypráví, jak strávili zimu v Karibiku a že bude večer pro všechny grilovat humry. Manžel Petr se snaží její nadšení krotit a srážet, protože tuší, že ostatní jim závidí, i když to nedávají najevo.

Lucie Rybáková přijíždí sama a dotazy na Michala Fraňka odbývá s tím, že už ji nezajímá. Což ale není pravda a Michal je mezitím na Slovensku, kde balí studentky psychologické fakulty.

Do osady i letos přijíždějí noví osadníci, rodina Kociánova. Blanka Kociánová zdědila chatu po svém strýci Stýblová, dřívějším náčelníkovi osady. V dětech ani manželovi osada moc nadšení nevyvolává. Manžel František je taxikář a zajímá ho hlavně, jak přijít k penězům. Jediný jeho zájem o chatu je ten, za kolik ji prodat. Prohlídka chaty ho ovšem zklamala, k luxusu má na míle daleko.

Rubalovi se snaží o harmonizaci vztahu. Tu narušuje Milanovo podezření, že mu Helena byla nevěrná. Myslí si, že přes zimu byla s někým na chatě a po telefonu žádá Michala, jestli by u jako kriminalista (teď už bývalý) nepomohl najít nějaký důkaz. To se mu nakonec podaří i bez Michala, v kůlně najde v plechovém hrnku zbytek doutníku. Helena mu na to řekne, že v zimě byla v chatě s bohatým mužem, který kouří doutníky a jedli spolu humra, a odjede z osady. Milan se pokusí utopit v rybníku, čímž opět spustí alarm, takže ho David snadno zachrání, mj. i proto, že na kraji rybníka je vody po kolena. Zachráněný Milan se kaje a předá načelnictví osady Davidovi. (-k-)

2. díl (Apríl)

Druhý víkend je aprílový a jen málokdo si odpustí aspoň malý aprílový žertík. Nejvíc vyvede z míry Milan Davida, když předstírá, že se chtěl podřezat a uříznul si ruku. David si přijel na chatu odpočinout, sám bez Ivana a dcery a rád by se prospal. Odpočinout si přijela i Dáš Krausová, která se vrátila na místo manažerky v bance a má plnou hlavu čísel. Na doporučení svého nadřízeného odpočívá s mocnou pomocí alkoholu. A snaží se tak pomoct i Milanovi, aby zapomněl na Helenu, která ho před týdnem opustila a kterou on nemůže dostat z hlavy.

Do osady přijíždí i Michal Franěk a snaží se udobřit Lucii, které se před měsíc neozval. Lucie ho vyhodí a Michal nachází útočiště u Davida, který se snaží spát a nemá sílu se postavit na odpor. K dovršení všeho přijíždí za Michalem Slovenka Gabika, s níž se seznámil na psychologickém kurzu a ona se do něj zamilovala. Michal chce získat zpět Lucii a současně si udržet Gabiku. Využije zdrceného Milanova odchodu, k němuž dopomohl i on svým pokusem o psychoterapii, a přesvědčí Gabiku, že je jejich povinností, jako psychologů, Milanovi pomoct. Aby to bylo možné, musí však předstírat, že jsou jen kolegové a Gabika se má pokusit sbalit Milana. To se jí podaří a Michal Milanovi vysvětlí, že se s Gabikou nesmí vyspat, protože když odolá, tak to bude víc, než kdyby využil nabízené příležitosti. Intriky Michalovi zatím vycházejí. (-k-)

3. díl (Velikonoce)

Tento víkend je velikonoční. Ženy a dívky si proto přivezly vajíčka a chystají se je barvit. Šimon Kraus se sice jako Žid proti křesťanské tradici vymezuje, ale jeho žena i dcera si pomlázku a vajíčka nechat vzít nechtějí. Petr Južan se zase chová divně. Objednal si kraslice, jejichž výtěžek jde na pomoc dětem, za pětaosmdesát tisíc, jenže s sebou nemá hotovost a kurýr zase platební terminál. Krabice s kraslicemi proto končí uložena na odběrném místě v nedalekém městě. Petr si chce půjčit peníze, ale nikdo pochopitelně takovou částku u sebe nemá.

Za Lucií opět přijíždí Michal Franěk. Sebejistý až na půdu, nechal se přivézt ženou, kterou údajně stopnul, cestou jí dal malou psychologickou lekci, za což mu zaplatila. Alespoň tak to bez mrknutí oka vysvětlil. Marcela Kociánová ze srandy prohlásila o svém bratrovi Reném, že je gay. Otce Kociána to rozběsní a vyhrožuje, že Reného zabije. Marcela sice později přizná, že si dělala legraci, ale otec jí nechce věřit.

V noci z neděle na pondělí zmizeli Petr Južan i Fanda Kocián. Obě znepokojené manželky přišly s prosbou o pomoc za Michalem. Ten naštěstí nic řešit nemusel, protože oba pánové se v dobré náladičce podpořené alkoholem záhy objevili. Fanda zavezl v noci Petra do města k bankomatu a čekání na otevření odběrného místa si zkrátili v hospodě. Při barvení vajíček se opila i Dáša Krausová a vyrazila najít zlaté prasátko, které se blýskalo za rybníkem. Ráno pak s Arnoštkou zjistily, že vajíčka jsou fuč. Dáša proto koledníkům namluví, že Židi mají jinou tradici, koledníci musejí napřed najít vajíčka ukrytá někde na druhé straně rybníka. Při tom najdou v křoví ukrytý dalekohled, kterým René šmíroval Arnoštku. Takže se ukáže, že není gay a Dáša nachází vajíčka, která tam včera v opilosti odložila. (-k-)

4. díl (Polyamorie)

Michal využije Lucčiny zmínky o moderních vztazích a začne mluvit o polyamorii. Z psychologického hlediska podle něj jde o moderní přístup k partnerským vztahům, který odbourává nevěru. Lucie použije námět polyamorie ve svém románu a je nadšena, jak jí jde psaní od ruky. Když však přijede za Michalem Gabika a on se holkám snaží vysvětlit, že by si měli vyzkoušet polyamorii v praxi, pochopitelně narazí a musí přespat u Srovnalových. Všechny tři holky se pak ale domluví, že se Michalovi pomstí a dohrají jeho polyamorii až do konce  a přiberou do své společnosti dalšího muže. Tím má být Gabičin kamarád Ďuro. Michal je sice návrhem trochu překvapený, ale souhlasí a je nadšený z toho, jak se mu to podařilo. To holky ovšem nečekaly, a Michala čeká další vyhazov z Lucčiny chatky.

Ivana Srovnalová si přijela na chatu odpočinout malováním obrazů Pořád však má pocit, že slyší z chaty Južanových, kteří tentokrát nepřijeli, bečet ovci. I když jí to všichni roznlouvají, přiměje Davida, aby Južanovým zavolal a zeptal se jich. Ukáže se, že Ivana měla pravdu, Petr Južan si nechal přivézt ovci, aby dělal ovčí sýr. Jenže skončil v nemocnici, tak se David kromě malé dcery musel ještě postarat o pastvu ovečky.

Milan Rubal přijíždí ve skvělé náladě, ale v chatě se mu opět vrátí myšlenky na Helenu. Navíc pod matrací najed Helenin deník a čte v něm spoustu hezkých Heleniných vzpomínek. Šimon mu poradí, aby místo deníku četl Thoru, knihu všech knih. Milan se ponoří do studia židovské výry a hodlá se stát Židem. Když se dozví o Zdi nářků v Jeruzalémě, rozhodne se, že si před chatou ostaví vlastní, aby do ní mohl vhodit své přání nejen on, ale kdokoliv z osady. Sotva Milan zeď dostaví, objeví se na druhé straně rybníka. Milan je štěstím bez sebe, jenže vzápětí se ukáže, že Helena přijela se svým novým přítelem. A Milan ze vzteku zeď zboří. (-k-)

Seriál se natáčel v katastru obce Nižbor.

Režie: Radek Bajgar
Produkce: Petr Erben, Josef Viewegh, Markéta Bruknerová, Monika Effenbergerová, Romana Brožková
Scénář: Petr Kolečko, Radek Bajgar
Kamera: Václav Tlapák
Hudba: Jiří Hájek

Hrají:
Martin Myšička (David Srovnal)
Pavla Beretová (Ivana Srovnalová)
Radek Holub (Milan Rubal)
Petra Nesvačilová (Helena Rubalová)
Igor Bareš (Petr Južan)
Eva Leinweberová (Radka Južanová)
Ivana Chýlková (Lucie Rybáková)
Šárka Krausová - Vaňková (Jana Rybáková)
Josef Polášek (Šimon Kraus)
Jana Plodková (Dagmar Krausová)
Stanislav Majer (Michal Franěk)
Kristína Svarinská (Gabika)
Ivana Uhlířová (Blanka Kociánová)
Marek Daniel (František Kocián)
Tomáš Dalecký (René Kocian)
Karolína Knězů (Marcela Kociánová)
Karolína Lea Nováková (Arnoštka Krausová)
Filip František Červenka (Hynek Južan)
Leontýna Zimová (dcerka Srovnalových Karolína)
Miro Mráz (Ďuro)
Ondřej Malý (Helenin přítel Pavel Janák)

Aktualizováno: 2.9.2023