Osada 2

Druhá řada pohodového seriálu z prostředí malé chatové oblasti u rybníka Záhoří.
2023 Česko
Martin Myšička53(David Srovnal)
Pavla Beretová39(Ivana Srovnalová)
Radek Holub54(Milan Rubal)
Petra Nesvačilová37(Helena Rubalová)
Igor Bareš57(Petr Južan)
Eva Leinweberová50(Radka Južanová)
Ivana Chýlková59(Lucie Rybáková)
Šárka Krausová36(Jana Rybáková)
Josef Polášek57(Šimon Kraus)
Jana Plodková41(Dagmar Krausová)
Stanislav Majer45(Michal Franěk)
Ivana Uhlířová42(Blanka Kociánová)
Marek Daniel51(František Kocián)
Karolína Lea Nováková(Arnoštka Krausová)
Ondřej Malý57(Helenin přítel Pavel Janák)ve 4. a 5. díle
Vanda Chaloupková32(Žofie)v 6. díle
Sarah Haváčová32(Andrea)v 6. díle

1. díl

Nastává nová chatařská sezona a osadníci se sjíždějí do Záhoří na první letošní víkend. Srovnalovi přijíždějí s jednoletou dcerkou, o niž se Ivana úzkostlivě bojí, aby se jí něco nestalo, a proto doprostřed rybníka umístí bazénový alarm, který reaguje na vlnění hladiny. Spouští se samozřejmě z mnoha jiných důvodů a není to po chuti ani Davidovi ani ostatním osadníkům.

Južanovi jsou rádi že už nemusí předstírat, že jsou bohatí. Manželka Radka nadšeně vypráví, jak strávili zimu v Karibiku a že bude večer pro všechny grilovat humry. Manžel Petr se snaží její nadšení krotit a srážet, protože tuší, že ostatní jim závidí, i když to nedávají najevo.

Lucie Rybáková přijíždí sama a dotazy na Michala Fraňka odbývá s tím, že už ji nezajímá. Což ale není pravda a Michal je mezitím na Slovensku, kde balí studentky psychologické fakulty.

Do osady i letos přijíždějí noví osadníci, rodina Kociánova. Blanka Kociánová zdědila chatu po svém strýci Stýblová, dřívějším náčelníkovi osady. V dětech ani manželovi osada moc nadšení nevyvolává. Manžel František je taxikář a zajímá ho hlavně, jak přijít k penězům. Jediný jeho zájem o chatu je ten, za kolik ji prodat. Prohlídka chaty ho ovšem zklamala, k luxusu má na míle daleko.

Rubalovi se snaží o harmonizaci vztahu. Tu narušuje Milanovo podezření, že mu Helena byla nevěrná. Myslí si, že přes zimu byla s někým na chatě a po telefonu žádá Michala, jestli by u jako kriminalista (teď už bývalý) nepomohl najít nějaký důkaz. To se mu nakonec podaří i bez Michala, v kůlně najde v plechovém hrnku zbytek doutníku. Helena mu na to řekne, že v zimě byla v chatě s bohatým mužem, který kouří doutníky a jedli spolu humra, a odjede z osady. Milan se pokusí utopit v rybníku, čímž opět spustí alarm, takže ho David snadno zachrání, mj. i proto, že na kraji rybníka je vody po kolena. Zachráněný Milan se kaje a předá načelnictví osady Davidovi. (-k-)

2. díl (Apríl)

Druhý víkend je aprílový a jen málokdo si odpustí aspoň malý aprílový žertík. Nejvíc vyvede z míry Milan Davida, když předstírá, že se chtěl podřezat a uříznul si ruku. David si přijel na chatu odpočinout, sám bez Ivana a dcery a rád by se prospal. Odpočinout si přijela i Dáša Krausová, která se vrátila na místo manažerky v bance a má plnou hlavu čísel. Na doporučení svého nadřízeného odpočívá s mocnou pomocí alkoholu. A snaží se tak pomoct i Milanovi, aby zapomněl na Helenu, která ho před týdnem opustila a kterou on nemůže dostat z hlavy.

Do osady přijíždí i Michal Franěk a snaží se udobřit Lucii, které se před měsíc neozval. Lucie ho vyhodí a Michal nachází útočiště u Davida, který se snaží spát a nemá sílu se postavit na odpor. K dovršení všeho přijíždí za Michalem Slovenka Gabika, s níž se seznámil na psychologickém kurzu a ona se do něj zamilovala. Michal chce získat zpět Lucii a současně si udržet Gabiku. Využije zdrceného Milanova odchodu, k němuž dopomohl i on svým pokusem o psychoterapii, a přesvědčí Gabiku, že je jejich povinností, jako psychologů, Milanovi pomoct. Aby to bylo možné, musí však předstírat, že jsou jen kolegové a Gabika se má pokusit sbalit Milana. To se jí podaří a Michal Milanovi vysvětlí, že se s Gabikou nesmí vyspat, protože když odolá, tak to bude víc, než kdyby využil nabízené příležitosti. Intriky Michalovi zatím vycházejí. (-k-)

3. díl (Velikonoce)

Tento víkend je velikonoční. Ženy a dívky si proto přivezly vajíčka a chystají se je barvit. Šimon Kraus se sice jako Žid proti křesťanské tradici vymezuje, ale jeho žena i dcera si pomlázku a vajíčka nechat vzít nechtějí. Petr Južan se zase chová divně. Objednal si kraslice, jejichž výtěžek jde na pomoc dětem, za pětaosmdesát tisíc, jenže s sebou nemá hotovost a kurýr zase platební terminál. Krabice s kraslicemi proto končí uložena na odběrném místě v nedalekém městě. Petr si chce půjčit peníze, ale nikdo pochopitelně takovou částku u sebe nemá.

Za Lucií opět přijíždí Michal Franěk. Sebejistý až na půdu, nechal se přivézt ženou, kterou údajně stopnul, cestou jí dal malou psychologickou lekci, za což mu zaplatila. Alespoň tak to bez mrknutí oka vysvětlil. Marcela Kociánová ze srandy prohlásila o svém bratrovi Reném, že je gay. Otce Kociána to rozběsní a vyhrožuje, že Reného zabije. Marcela sice později přizná, že si dělala legraci, ale otec jí nechce věřit.

V noci z neděle na pondělí zmizeli Petr Južan i Fanda Kocián. Obě znepokojené manželky přišly s prosbou o pomoc za Michalem. Ten naštěstí nic řešit nemusel, protože oba pánové se v dobré náladičce podpořené alkoholem záhy objevili. Fanda zavezl v noci Petra do města k bankomatu a čekání na otevření odběrného místa si zkrátili v hospodě. Při barvení vajíček se opila i Dáša Krausová a vyrazila najít zlaté prasátko, které se blýskalo za rybníkem. Ráno pak s Arnoštkou zjistily, že vajíčka jsou fuč. Dáša proto koledníkům namluví, že Židi mají jinou tradici, koledníci musejí napřed najít vajíčka ukrytá někde na druhé straně rybníka. Při tom najdou v křoví ukrytý dalekohled, kterým René šmíroval Arnoštku. Takže se ukáže, že není gay a Dáša nachází vajíčka, která tam včera v opilosti odložila. (-k-)

4. díl (Polyamorie)

Michal využije Lucčiny zmínky o moderních vztazích a začne mluvit o polyamorii. Z psychologického hlediska podle něj jde o moderní přístup k partnerským vztahům, který odbourává nevěru. Lucie použije námět polyamorie ve svém románu a je nadšena, jak jí jde psaní od ruky. Když však přijede za Michalem Gabika a on se holkám snaží vysvětlit, že by si měli vyzkoušet polyamorii v praxi, pochopitelně narazí a musí přespat u Srovnalových. Všechny tři holky se pak ale domluví, že se Michalovi pomstí a dohrají jeho polyamorii až do konce  a přiberou do své společnosti dalšího muže. Tím má být Gabičin kamarád Ďuro. Michal je sice návrhem trochu překvapený, ale souhlasí a je nadšený z toho, jak se mu to podařilo. To holky ovšem nečekaly, a Michala čeká další vyhazov z Lucčiny chatky.

Ivana Srovnalová si přijela na chatu odpočinout malováním obrazů Pořád však má pocit, že slyší z chaty Južanových, kteří tentokrát nepřijeli, bečet ovci. I když jí to všichni roznlouvají, přiměje Davida, aby Južanovým zavolal a zeptal se jich. Ukáže se, že Ivana měla pravdu, Petr Južan si nechal přivézt ovci, aby dělal ovčí sýr. Jenže skončil v nemocnici, tak se David kromě malé dcery musel ještě postarat o pastvu ovečky.

Milan Rubal přijíždí ve skvělé náladě, ale v chatě se mu opět vrátí myšlenky na Helenu. Navíc pod matrací najed Helenin deník a čte v něm spoustu hezkých Heleniných vzpomínek. Šimon mu poradí, aby místo deníku četl Thoru, knihu všech knih. Milan se ponoří do studia židovské výry a hodlá se stát Židem. Když se dozví o Zdi nářků v Jeruzalémě, rozhodne se, že si před chatou ostaví vlastní, aby do ní mohl vhodit své přání nejen on, ale kdokoliv z osady. Sotva Milan zeď dostaví, objeví se na druhé straně rybníka. Milan je štěstím bez sebe, jenže vzápětí se ukáže, že Helena přijela se svým novým přítelem. A Milan ze vzteku zeď zboří. (-k-)

5. díl (Bomba)

Rubalovi si rozdělili chatu napůl. Původně měli být na chatě na střídačku, jenže Milan se rozhodl, že chce být na chatě každý víkend a chatu rozdělil napůl cihlovou zdí. Se svým novým přítelem přijíždí také Helena. Petr si přivezl do Záhoří dvě ovce a zasní při představě, že by se osada proměnila na salaše.

Michal celý týden přespával v lese u osady. Doufá, že přes víkend ho u sebe nechají přespat Srovnalovi. Ivana je ale zásadně proti a výjimečně s ní souhlasí i David. Ivana ale odjíždí na víkend na wellness a Michal si je sebejistý, že ho David u sebe nechá přespat. Slíbí mu pomoc s uspáním Karolínky. To se mu podaří, i když s využitím dudlíku namočeného v rumu. David ho aspoň přiměje jí pomoct Milanovi vykopat základy zbořené zdi nářků.

Michalovi se do kopání moc nechce a najme si na to Reného Kociána. Při kopání však narazí na kovový předmět, který Milan identifikuje jako nevybuchlý dělostřelecký granát. Milan se okamžitě ujímá situace a velí evakuovat osadu do stanů. Telefonuje si s kamarádem pyrotechnikem Doláčem a druhý den se chystá granát vytáhnout. Jenže když ten granát Milan vytáhne, zjistí, že je to jen kus trubky z komína. Milan ale chce rozjetou hru dohrát do konce. Zřejmě to dělá i proto, aby si získal zpět Helenu. Její nový přítel se totiž projevuje jako zbabělec a rozhodně ne chlap do nepohody. Doláč přiveze neškodnou “minu”, ve skutečnosti ohňostroj a Milan ji hrdinně odpálí. Jediný, kdo Milanův podvod prokoukne, je Pavel, jenže tím si proti sobě popudí ostatní, včetně Heleny, a odjede pryč. Helena se vrací k Milanovi, zatím prý jen na jednu noc. (-k-)

6. díl (Michalova praxe)

Michal Franěk si od Tonyho Kýhose pronajal jeho chatu, aby v ní mohl provozovat svoji psychologickou praxi, kterou prezentuje na videu charismatickou prezentací. Chodí k němu samé mladé dívky, což Lucii nenechává klidnou, i když dcera Jana se ji snaží pořád přesvědčit, ať už se na Michala vykašle. O Michalovu pomoc požádá i Radka Južanová, protože její manžel Radek si pořídil stádo ovcí, chce dělat pařené sýry tradičním způsobem a celé jejich továrně na sýry dal týden dovolenou. S Michalem se odmítá bavit, dokud si nepromluví s ovcí Klárou, což zase odmítá Michal.

Milan s Helenou zůstávají spolu, přesněji řečeno spolu spí. Milan ale odmítá zbořit zeď, kterou rozdělil jejich chatu, a chce, aby ho Helena odprosila. Helena naopak hází vinu na Milana. Ten se nakonec urazí a přihlásí do vojenské dobrovolnické mise do Čadu a hned začne trénovat, aby prošel fyzickými testy.

Lucie si zavolá na pomoc Gabiku. Ta v jedné z Michalových klientek pozná svoji spolužačku z univerzity Žofii. Od ní se dozví, že se jim Michalova prezentace zdála podezřelá a chtějí si ověřit, jestli Michalovi nejde o svádění mladých dívek. Na druhou schůzku přichází Žofie vybavená miniaturní kamerou. I když se sama pokusí Michala svádět, on jejím svodům odolá. Ovšem jen do té doby, než navrhne zbytečné sezení ukončit a uvařit kafe. Profesionálně tedy obstál, ale Žofiina zpráva, že Michalovi podlehla, Lucii nepotěší.

Radka Južanová si zavolá na pomoc syna Hynka. Ten studuje v Praze a rodinný podnik rozhodně přebírat nechce. Jeho příjezdu si všimne Franta Kocián a pošle svoji dceru Marcelu procházet se kolem rybníka s výrazným výstřihem. Doufá, že Hynka, dědice lukrativního podniku, sbalí. (-k-)

7. díl (Teambuilding)

Helena zbourala zeď, kterou Milan přehradil jejich chatu. Michal Franěk nadále provozuje svoji psychiatrickou praxi a stále k němu chodí mladé dívky. S Lucií přijela místo dcery Jany Gabika. K nelibosti Heleny, která si to s ní vyrazí vyříkat a varovat ji, ať se drží dál od Milana. Milanovi prozradí, že Michal s Gabikou na něj sehráli habaďůru a pošle ho k Michalovi, ať ho zase napraví, když ho tak zdeprimoval. Michal Milanovi poradí, že by měl Heleně oplatit nevěru.

David jako náčelník svolá schůzi, aby napravil uvadající náladu v osadě. Připravil pro ostatní tem buildingovou hru hledání pokladu. Hry se nakonec účastní jen čtyři vylosované páry. Lucie zjistí, že je fyzicky alergická na Michala. Hynek se trochu sblíží s otcem, i když v podstatě kapituluje jeho setrvalému pozvolnému přemlouvání, aby převzal rodinný podnik. Arnoštka vyzvídá od Heleny ženské recepty a chlapy. Arnoštka i Karolína se totiž zajímají o Hynka. Milan po nedobrovolné koupeli v potoce podlehl Gabice, která to zase udělal proto, aby se pomstila Michalovi. S Lucií se totiž rozhodly, že se Michalovi pomstí tím, že vytvoří v osadě nového “pastýře stáda”. (-k-)

8. díl (Hon)

Jako každoročně proběhne v sobotu první zářijový víkend v blízkosti osady myslivecký hon. Franta Kocián toho se svou klasickou ziskuchtivostí chce využít a požaduje buď kompenzaci nebo účast na lovu. Má totiž honební lístek.

Lucie při parkování u chaty srazila Michalovi ceduli, kterou tam právě zapichoval. Michal toho vychytrale využil a předstírá, že ho Lucie přejela. Ta začíná psát nový román, v němž se chce vypsat ze své frustrace. Její dcera  Jana si ji dobírá, že se chystá Michala zabít. I proto, že si s sebou vzala spoustu psychologických knížek a detektivek o vraždách.

Šimon s Arnoštkou vyčtou Dagmaře, že moc pije. Ta sice napřed tvrdí, že klidně vydrží celé září nepít, ale opak je pravdou, po lahvi vína vytáhne lahev whisky. Opilá vezme Reného Kociána, kterého otec odmítl vzít s sebou na hon, na procházku do lesa. Zůstali tam až do pozdního večera, až se Arnoštka začala o matku bát a šla požádat o podporu Hynka Južana. Tomu se otec, k Hynkově nelibosti, snaží předávat rady a zkušenosti s vedením rodinného podniku.

Až ráno se Dagmara probudí v ovčí ohradě u Južanů, z níž utekly ovce, na dece, zakrytá Reného bundou. Sice si nepamatuje, co se všechno stalo, ale tato zkušenost ji vyléčila z alkoholismu. Arnoštka neváhá a jde se zeptat Reného, který jí řekne, že s její matkou (bohužel) nic neměl. S Hynkem pak jde řešit hledání ovcí a jejich návrat do ohrady. Hynek se snaží zabavit otce a do pátrací akce se k Davidovi a Michalovi přidá Šimon, pro něhož pověst rodiny důležitější než šábes. Ovce, až na jednu, se do ohradu vrátily samy. Tu jednu zastřelil Franta Kocián. A Michal si při hledání ovcí v lese vyvrtnul kotník, který mu ošetřila Lucie a nádavkem mu uvařila kafe. Které se ovšem Michal bojí vypít, protože na stole zahlédl skripta “Jedy v kriminalistice” a Maryšu. A Jana jeho strach ještě škodolibě přiživuje čtením ukázky z rozepsaného románu. Michal kvůli přijde později na grilování zastřelené ovce a zaslechne, že ostatní osadníci ho moc v lásce nemají. (-k-)

9. díl (Výcvik záloh)

Milan přijel s kamarádem doláčem vojenskou V3Skou. Chtějí přes víkend udělat vojenský výcvik záloh. Helena zakazuje Milanovi, aby chodil do chaty, a ten tvrdí, že to ho ani nenapadne. Jenže při plížení v lese se Milan umaže od jeleních výkalů a v noci, když je na hlídce, se přikrade do chaty pro aviváž. Tam probudí Helenu a probudí se i Doláč a nachytá Milana s hrníčkem aviváže a hodí Milanovu košili do rybníka. Milan musí zůstat na hlídce až do rána jen v tričku. Heleně se nad ránem Milana zželí a přinese mu čistou košili a kafe.

Marcela Kociánová se rozčiluje, že ji neoprávněně na 48 zabanovali na Instagramu. Zrovna když ji začal sledovat Hynek Južan. To nadzvedne i jejího otce , kterému děti vysvětlí, že do Instagramu se zavolat se stížností nedá. Franta se definitivně rozhodne, že chatu prodají, protože má pocit, že ostatním členům rodiny působí negativně na psychiku. Blanka ale chatu prodat nechce, jí se v Záhoří líbí. Franta se s Blankou vyfotí na lodičce a dají fotky na Instagram. To rozhýbá zájemce o koupi chalupy a nabídky na inzerát se jen hrnou.

Hynek se pustil do řízení firmy a chce se zaměřit na nízkotučné sýry. K nelibosti jeho otce, který dobře ví, že vyšší tučnost dává sýru lepší chuť. Dokonce i Arnoštka to Hynkovi rozmlouvá a argumentuje rešerší několika sýráren. Otce Južana to přiměje přestat předstírat, že se zbláznil a hodlá na vedení sýrárny spolupracovat s Hynkem.

Do Záhoří tento víkend přijíždí Tony Kýhos, teď už bez předstírání jako Tonda. A zdá se, že si padli do oka s Lucií.

10. díl

David Srovnal připravil pagodu, kterou mu Milan vychválil až do nebe. David ale vážně uvažuje o rezignaci na post náčelníka. Chce s tím přijít u táboráku a svěří se Milanovi, kterého ale zaslechne Helena a ta to hned zatepla roznese ostatním. David tedy oznámí svou rezignaci hned s tím, že u táboráku si zvolí nového náčelníka. Z chlapů o náčelnictví nikdo zájem nemá a Lucie zmíní, že by mohli mít náčelnici. Toho se chytí Helena a zahájí “předvolební kampaň”. Milan jí s tím pomáhá a to je konečně znovu sblíží.

V lese za osadou se utábořil Michal a potají krade osadníkům jídlo, aby měl co jíst. Lucie se sbližuje s Tonym, což se moc nelíbí její dceři. Ta se po ránu vydá do lesa a tam narazí na Michala. Ten využije toho, že si Jana všimne lana se smyčkou a snaží se ji svést tím, že naznačuje, že sex s ní by ho odvrátil od myšlenky na smrt.

Ke Kociánovým přijíždí první zájemce o koupi jejich chaty. Kociánovi ale pořádně nadsadí cenu a zájemce nepřesvědčí ani nevěrohodné líčení osadního klidu a noblesy ostatních chatařů. Druhá zájemkyně znechuceně utekla po pár minutách. Třetí zájemce jim odradí Helena, která ve své snaze o náčelnictví používá podpásové metody. U táboráku pak kandiduje jen Helena a Blanka Kociánová, protože kdyby vyhrála Helena, odradila by Kociánovým všechny zájemce o koupi. Každá ale získá jen jeden hlas. Jana pak navrhne, ať se hlasuje o zrušení náčelnictví, kterýžto návrh je schválen naprostou většinou, i když Milan se děsí že tím skončí pohodový duch osady. (-k-)

Seriál se natáčel v katastru obce Nižbor.

Režie: Radek Bajgar
Produkce: Petr Erben, Josef Viewegh, Markéta Bruknerová, Monika Effenbergerová, Romana Brožková
Scénář: Petr Kolečko, Radek Bajgar
Kamera: Václav Tlapák
Hudba: Jiří Hájek

Hrají:
Martin Myšička (David Srovnal)
Pavla Beretová (Ivana Srovnalová)
Radek Holub (Milan Rubal)
Petra Nesvačilová (Helena Rubalová)
Igor Bareš (Petr Južan)
Eva Leinweberová (Radka Južanová)
Ivana Chýlková (Lucie Rybáková)
Šárka Krausová - Vaňková (Jana Rybáková)
Josef Polášek (Šimon Kraus)
Jana Plodková (Dagmar Krausová)
Stanislav Majer (Michal Franěk)
Kristína Svarinská (Gabika)
Ivana Uhlířová (Blanka Kociánová)
Marek Daniel (František Kocián)
Tomáš Dalecký (René Kocian)
Karolína Knězů (Marcela Kociánová)
Karolína Lea Nováková (Arnoštka Krausová)
Filip František Červenka (Hynek Južan)
Leontýna Zimová (dcerka Srovnalových Karolína)
Miro Mráz (Ďuro)
Ondřej Malý (Helenin přítel Pavel Janák) ve 4. a 5. díle
Martin Tlapák (pyrotechnik ‘Doláč’ Dolenský) v. 5. 9. díle
Vanda Chaloupková (Žofie) v 6. díle
Sarah Haváčová (Andrea) v 6. díle
Michala Gatialová (Irena) v 6. díle
Petra Kosková (Renata) v 6. díle
Rozálie Brožková (Michalova klientka) v 7. díle
Debora Kálalová (Michalova klientka) v 7. díle
Libor Jeník (myslivec) v 8. díle
Tomáš Hanák (Tonda Kýhos) v 9. díle

Aktualizováno: 3.11.2023