Nikdo se nebude smát

Odmítání vlezlého autora literární studie může mít až tragikomické následky pro slušného, leč neprůbojného vysokoškolského učitele.
1965 Česko délka: 93 min
Jan Kačer28(dr. Karel Klíma)
Radoslav Brzobohatý32(malíř Jiří Horal)
Jan Libíček33(hostinský)
Jiří Menzel27(Klímův student)
Libuše Havelková41(sekretářka Mařenka)
Zdeněk Hodr57(profesor Vácha)
Josef Chvalina45(Záturecký)
Ludmila Píchová42(Šafránková)
Nikdo se nebude smát

Doktor Klíma přednáší teorii malířství na univerzitě. Díky publikovanému článku o historii české kresby se stal uznávaným odborníkem. Pan Záturecký napsal studii kreseb Mikoláše Alše a uhání doktora Klímu, aby na ni napsal lektorský posudek. Doktor Klíma se tomu snaží vyhnout, zvláště poté, co si studii přečetl a naznal, že je hodně slabá. Jenže Záturecký je neodbytný a pronásleduje Klímu, i když ten se před ním nechává všemi možnými způsoby zapírat. Klíma totiž, ještě než si studii přečetl, napsal Zátureckému, že se mu studie líbí a teď neví, jak mu to říct.

Ani soukromý život doktora Klímy není na tehdejší dobu mravním vzorem. Žije s o patnáct let mladší dívkou Klárou, která pracuje jako švadlena v továrně, ale chce se stát manekýnou. Sousedům je tento vztah trnem v oku a na Klímu se, pochopitelně za jeho zády dívají skrz prsty. Když se neodbytný Záturecký snaží zastihnout Klímu doma a setká se tam jen s Klárou, Klíma toho využije a v rozhovoru Zátureckého obviní, že se pokoušel svést jeho dívku. Záturecký si vezme na pomoc svou manželku a pošle na Klímu stížnost na domovní výbor, jehož členové se na Klímu sesypou jako vosy.

Klíma nakonec najde odvahu a Zátureckého manželce řekne pravdu, že studie jejího muže je slabá a posudek na ni prostě napsat nemůže. Pro Zátureckého to znamená konec ještě nezapočaté kariéry a Záturecká zdrcená odchází. 

Místy až absurdní děj podle románu Milana Kundery charakterizují ještě absurdnější scény lidí, kteří složitě obchází výkop po vyšlapané cestičce, místo aby prošli rovnou nejkratší cestou. (-k-)

Režie: Hynek Bočan
Scénář: Hynek Bočan, Pavel Juráček
Námět: Milan Kundera
Kamera: Jan Němeček
Hudba: William Bukový
Černobílý film

Hrají:
Jan Kačer (dr. Karel Klíma)
Štěpánka Řeháková (Klára Pokorná)
Josef Chvalina (Záturecký)
Hana Kreihanslová (Záturecká)
Jaromír Spal (předseda domovního výboru)
Zdeněk Hodr (profesor Vácha)
Libuše Havelková (sekretářka Mařenka)
Bohumil Vávra (domovník Labský)
Radoslav Bzobohatý (malíř Jiří Horal)
František Krahulík (docent Gába)
Ludmila Píchová (Šafránková)
Jan Libíček (hostinský)
Alena Frimlová (prodavačka v mlékárně)
Václav Kyzlink (trafikant)
Adolf Minský
Emil Rohan
Jan Cmíral
Vlasta Jelínková
Jiří Menzel (Klímův student)
Luděk Pilc
Věra Uzelacová
Dagmar Zikánová
Karel Svoboda
Bohumil Uher

Aktualizováno: 9.2.2018