Kosmo

Satirický komediální seriál o české kosmické posádce, která se připravuje na samostatný let do vesmíru, a hlavně o politicko ekonomických intrikách kolem.
2016 Česko
Eva Podzimková26(Miss Kurník Agáta Kašpárková)
Jakub Žáček(astrofyzik René Hejl)
Petr Vančura31Brief(druhý pilot Petr Chromý)ve 3. díle se v plavkách polévá vodou z barelu
David Novotný47(palubní technik Karel Cikán)
Jana Plodková34(kapitánka Milada Musilová)
Václav Kopta55(ředitel Milan Sumec)
Martin Myšička46(ministr Lubor Šnajdr)
Jiří Hána39(tajemník Libor Repelent)
Martin Dejdar51(velkodrůbežář Anton Hrabiš)ve 2. a 6. díle
Marie Ludvíková58(kuchařka Filoména)
Mojmír Maděrič60Brief(odvolaný ministr Kasík)v 1. díle se koupe nahý v kašně, intimní místa má ovšem rozmazaná
Jana Sováková(TV redaktorka)v 1. díle zpovídá nového ministra
Marián Labuda ml.42(Ďulo Kocúr)
Roman Pomajbo47(Martin Ďulovčík)
Pavel Nečas50(ministr kultury)ve 2. díle
Šárka Opršálová(ministrova sekretářka)ve 2. díle
Radovan Král41(český Rus)ve 2. díle
Jiří Hájek(český Američan)ve 2. díle
Zdeněk Trčálek(Bouček)ve 2. a 6. díle
Lenka Krobotová39(předsedkyně SRPŽ Dona Drobková)ve 3. díle
Klára Sochorová(sekretářka Dana Drábková)ve 3. díle
Michal Gulyáš(tlumočník do čínštiny)ve 3. díle
Jiří Klem72(hlasový profesionál)v 5. díle

1. Sumec nemá kníry

Kosmo I Česká republika chce být co platná při dobývání vesmíru. Projekt České nebe, jehož mise Říp 1 má za cíl přistát na Měsíci, spadá do kompetence ministerstva školství, tělovýchovy a kosmonautiky. Nově zvolený ministr Lubor Šnajdr (Martin Myšička) krátce p onástupu do funkce zjišťuje, že tento projekt téměř vyčerpal rozpočet ministerstva. Mnohem horší překvapení ho ale čeká, když dorazí do nově budovaného výcvikového střediska Brdy 2, jehož výstavba přišla na pět miliard. Na místě je pouze cedule s informací o čerpání evropských dotací, jinak ani noha. Vlastně, ještě se tam pase koza.

Budoucí kosmonauti zatím trénují v provizorních podmínkách střediska Brdy 1, které nápadně připomíná pionýrský tábor včetně "úžasné kuchyně". Stav beztíže trénují kosmonauti ve starých potápěčských skafandrech v rybníce, přetížení na řetízkovém kolotoči a fyzičku zlepšují běháním do kopce s kozou na zádech. Ukazuje se, že vesmírný program šikovně vytuneloval jeho ředitel inženýr Sumec (Václav Kopta). Než ho ale stihl nový ministr kontaktovat, podařilo se mu uprchnout na ostrov Martinik, kde si z vesmírných peněz vystavěl luxusní vilu.

Posádku, kterou Sumec celou dobu tahal za nos, tvoří kapitánka Milada Musilová (Jana Plodková), která prožila několik let ve vesmírném výcvikovém středisku v Americe, odkud je zvyklá, že všichni mluví pravdu a nechápe českou přetvářku. Dále astrofyzik René Hejl (Jakub Žáček), který naopak v přetvářce a drobných lžích vyniká. Palubní technik Karel Cikán (David Novotný) je zase typicky racionálně přízemně uvažující človíček. Druhý pilot Petr Chromý (Petr Vančura) je benjamínkem výpravy, zakoukal se do kapitánky, která vyniká výrazným poprsím (Jana Plodková má schválně viditelně a špatně vycpaná ňadra), a Petr by pro ni snesl modré z nebe.

Ministr je rozhodnutý vytunelovaný projekt zrušit, jenže podmínky, za nichž vznikl, to neumožňují. (-k-)

2. Česká škola

Česká posádka prostě musí do vesmíru odstartovat, děj se co děj. Nebude to však z ruského Bajkonuru ani ve spolupráci s NASA. Americký a ruský zástupce se setkávají v kanceláři ministra Šnajdra, aby jednali "o nás bez nás". Česká diplomatická škola se ve střetu s americkou nebo ruskou omezuje na ublíženecké podání, zatímco Rusové říkají přesný opak toho, co hodlají udělat. Naštěstí se české posádky ujímá Čína a nabízí start z jejich nově vybudovaného kosmodromu Čajkonur. Všechny tři delegace obdarovávají ministra dárkem (Rusové matrjoškou, Číňané kočičkou s mávající rukou) obsahujícím odposlech. Takže když si ministr povzdechne, že bude muset prodat Karlštejn, aby mohl projekt zafinancovat, přichází z vedlejší kanceláře sekretářka s tím, že volají Rusové a chtějí koupit Karlštejn.

Než ale bude moct posádka odletět na kosmodrom do Číny, musí absolvovat náročné fyzické testy. Ty budou v kompetenci německého doktora a ten rozhodně nesleví, maraton je minimum. I tady si ale česká hlava poradí, posádka získává potřebné potvrzení ihned po příchodu na test. Za dveřmi pak zahlédnou čtveřici sportovců ve stejných uniformách, zcela vyčerpaných. Kapitánka Musilová se proti takovému podvodu vzepře a rozhodne se absolvovat test sama. Po několika hodinách, naprosto vyčerpaná a s přesvědčením, že propadla, získává potvrzení i ona. Jenže do vesmíru nepoletí, jeden ze sponzorů projektu, velkodrůbežář Hrabiš požaduje, aby místo letěla Miss kurník Agáta Kašpárková (Eva Josefíková). A kosmonauti se samozřejmě nesmějí zapomenout vyfotografovat s propagačními materiály a také s sebou vezmou do kosmu slepici.

Je tu ale další problém. Podle zákoníku práce mají nárok na stravenky. Jenže je nemohou dostat předem, takže palubní technik dostává na starosti výdej stravy a registrační pokladnu. (-k-)

3. Smrt docenta

Česká vesmírná posádka už se přesunula na čínský kosmodrom Čajkonur a seznamuje se s raketou, která je má vynést na Měsíc. Inženýři ze Škoda transportation postavili raketu v rekordním čase a vůbec není poznat, že jinak vyrábějí tramvaje. Jen to otravné cinkání by někde mělo jít vypnout. Číňané jsou vůbec v řešení chyb velmi pružní. Jakmile se nějaká chyba objeví, odpovědný inženýr dostává do ruky koště, na jeho místo je jmenován nový a vojenský velitel ujišťuje posádku, že takováto situace už se nebude opakovat.

Kdo bude kapitánem, to má rozhodnout český parlament. René předpokládá, že jako astrofyzik to bude logicky on, jenže do rozhodování se vložila SRPŽ (Strana za rovná práva žen) a kapitánem byla jmenována Zlata Chutná, aniž by kdo tušil, že se jedná o slepici, kterou chce na Měsíc dostat z reklamních důvodů velkodrůbežář. Toto jmenování zapůsobí na ministra Šnajdra tak, že se rozhodne do Číny odletět osobně, ačkoliv předtím místo sebe poslal karťáka - dvourozměrnou kartonovou figuru, kterou politici používají, když se chtějí nechat někde vyfotit a nechce se jim tam jezdit osobně. Na ministrově tajemníkovi tedy je vysvětlit omyl předsedkyni. Kosmonauti v raketě si mezitím zvolí kapitánem Petra Chromého. Navrhla ho Agáta a René s Karlem se k němu přiklonili jen proto, aby se kapitánem nestal ten druhý. Spory vyvolává také otázka, kdo se bude starat o slepici A jelikož tuto činnost všichni odmítají, vyhazuje Karel slepici z rakety. Vzápětí na to volá ministr, aby posádce oznámil jmenování Zlaty Chutné kapitánkou.

Číňané považují slepici na startovací ploše za bílou holubici a to je znamení, že start bude úspěšný. Jinak je totiž úspěšnost startu a návratu asi šestnáctiprocentní. I tak se ale Čajkonur drží v první dvacítce světových kosmodromů. Kterých je jedenáct. Chudák slepice sice zaplatila za své vyhození z rakety životem, ale start se zdařil a česká posádka vyletěla vstříc Měsíci.

4. Řekl někdo kočička?

Let na Měsíc zdárně pokračuje a nic nebrání tom,u, aby česká posádka přistála na Měsíci jako první Slované. Jenže, předběhli nás Poláci. Abychom je dohnali, museli bychom zrychlit, a to by nám nezbylo palivo na cestu zpátky. Ovšem podle ministerstva, než být na měsíci druzí, to tam raději vůbec neletět. Premiér je raději ochoten zaplait pokutu Evropské unii, než skončit za Poláky. Pro veřejnost se pak řekne, že žádný kosmický let, že to byl překlep sekretářky, správně to měl být "komický lep", což bude zřejmě lepidlo s vtipem na obalu.

Kdyby ale jeden z členů posádky vyskočil a nechal se nabrat na zpáteční cestě, palivo by na předstižení Poláků stačilo. Nikomu se samozřejmě nechce. Poláci by to ale udělali. A René je ze čtvrtiny Polák. Ministr Šnajdr proto navrhl Reného a celý astrofyzikální ústav, v němž René pracuje, ho jednomyslěn podpořil. Zejména docent Kábrt, který chce být místo Reného ředitelem. Agáta chystá pro Reného večírek, použila na to věci ze svého večírkového kufříku, o němž si Karel myslel, že jsou v něm vakuové kleště. Naštěstí v kufříku s nápisem "TrSk" nebyly trička a svetříky, ale skutečně trysky ke skafandrům, díky nimž bude moct René manévrovat, až jej budou nabírat na cestě zpátky. Hlavním číslem večírku má být to, že Agáta vyskočí ze sudu (když jí nepovolili vzít dort), až zazní smluvené heslo "kočička".

René ale rozhodně vyskočit nehodlá. Nejprve se snaží dávat podprahové signály kapitánovi, podle jeho výpočtů by byl nejlepší kosmonaut ve věku pětačtyřicet let, s pleší a nadváhou. Když se mu Petra nepodaří přesvědčit, žádá o soukromí, aby se mohl rozloučit s nejbližšími. Místo toho se však pokusí požádat o pomoc polskou posádku. Ta se ale odmítne pro něj vrátit, je ochotna nabrat ho na zpáteční cestě. Polák by to udělal. Po ministrově projevu se, aniž by o tom řekl ostatním, rozhodne raketu opustit kapitán Petr s tím, že ostatním zanechá instrukce. Venku se však setkává s Karlem, ten chtěl zkusit raketu postrčit pomocí trysek na skafandru a zase naskočit, jenže díky Petrově akci mu raketa uletěla. A spolu s nimi se uprostřed vesmíru ocitá i René. Ten se rozhodl vyskočit proto, aby naštval docenta Kábrta, ministr totiž po Reném chtěl pojmenovat astrofyzikální ústav a Kábrt v něm bud do smrti ředitelem. Jenže zvládne je Agáta na zpáteční cestě nabrat? Asi těžko, zatím je schovaná v sudu a čeká, až někdo řekne "kočička".

Beznadějnou situaci obvzláštní průlet asteroidu nazvaného Božena Němcová. A z druhé strany se blíží raketu bratrů Slováků. Nad Tatrou sa blýska. (-k-)

5. Triumf

Ukázalo se, že slovenská kosmická loď nazvaná Posol, je neřiditelná. Byla vyslána do vesmíru s cílem zkontaktovat mimozemskou civilizaci, proto na palubě nese vycpanou ovci, tatranský vzduch a pozdrav ve slovenštině. Jediné tlačítko naváže spojení s kanceláří v Bratislavě, kde noční vrátný postupuje podle mnohastránkového manuálu pro kontakt s mimozemšťany. České kosmonauty jeho byrokratický přístup vytočí Karla do běla a se slovenským vrátným si vymění řadu jadrných česko-slovenských urážek.

Zatím na české lodi Říp 1 čelí Agáta dotazům tajemníka Repelenta a snaží se dovolat ostatním. Nevědomky při tom zahájí vypouštění vodní nádrže a posléze ji znovu zastaví. Tímto fantastickým manévrem, při němž nespotřebovala žádné palivo, dostala Říp 1 ke slovenské lodi, kde spojila se zbytkem posádky. S využitím kyslíku z tatranských hor pak zamířila česká loď zpátky na Měsíc.

Mezitím v Čechách probíhá slavnostní přenos z drůbežárny podnikatele Hrabiše, kterého se účastní i ministr Šnajdr. Ten musí podle smlouvy konzumovat kuřecí stehýnka a nechat se fotit jen s nakousnutým stehýnkem v ruce. Začínají se však objevovat další nedostatky v plnění sponzorské smlouvy, zejména v chybějící slepici. Poslední ránu zasadí slavnosti zpráva ze Slovenska o objevu mimozemské civilizace. Všechny zahraniční zpravodajské štáby odjíždějí do Bratislavy. A ministrův tajemník musí povolat specialistu na řešení krizových situací. Ani tak se ovšem smluvním sankcím nevyhne. Jednou z nich je změna v učebnicích dějepisu, kde praotec Čech přivede svou družinu k hoře Kuříp.

Čeští kosmonauti tak téměř bez povšimnutí veřejnosti dorazili na oběžnou dráhu Měsíce a zahájili sestup v modulu vyrobeném v Transportě nápadně podobném výtahu. Není tedy divu, že po přistání se nepodařilo otevřít dveře, a tak museli všichni společnými silami dveře na kousek otevřít, aby jimi mohli vystrčit českou vlajku a zapíchnout ji do měsíčního povrchu. (-k-)

Režie: Jan Bártek
Vedoucí projektu: Jan Maxa
Kreativní producent: Tomáš Baldýnský
Scénář: Tomáš Baldýnský
Námět: Tomáš Baldýnský
Kamera: Petr Bednář
Hudba: Tomáš Háček

Dále hrají:
Jan Leflík (Farkaš) v 1. díle
Vendelín Lévai (ministerský řidič) v 1. díle
Tomáš Baldýnský (jeřábník Jordán) v 1. díle
Vladimír Císař ve 2. díle
Ondřej Arnautov v 2. díle
Lenka Krobotová (předsedkyně Mgr. Dona Drobková)
asistentka Dana Drábková
Guo Zhen Liang (čínský velitel)
Klára Sochorová ve 3. díle
Michal Gulyáš ve 3. díle
Dušan Urban (Piotr Zubr)
Jakub Machala (polský kosmonaut) ve 4. díle
Roman Rosenkranz (polský kosmonaut) ve 4. díle
Jan Sedláček (polský kosmonaut) ve 4. díle
Roman Pomajbo (Martin Ďulovčík) v 5. dile
Marián Labuda ml. (Ďulo Kocúr) v 5. dile
David Vaculík (Vladimír Poskok) v 5. dile
Kateřina Dušková (TV moderátorka Darina) v 5. dile
Tatiana Vilhelmová (hlas slepice) v 5. dile
Jiří Beran v 5. dile
Nora Rosenbaumová v 5. dile

Aktualizováno: 5.11.2018