Konto separato

Prvorepubliková korupční aféra rozkošnického bonviána, který vymyslel geniální plán, jak získat od státu osmdesát milionů.
1997 Česko délka: 111 min
Markéta Hrubešová25Brief-(Koubková)
Viktor Preiss50(JUDr. Sojka)
František Němec53(JUDr. Matouš)
František Řehák73(arcivévoda Bedřich Habsburský)
Václav Mareš56(Zajíčkův obhájce)
Jan Hartl44(bankovní ředitel Leška)
Radoslav Brzobohatý65(hrabě Larisch)
Jan Přeučil60(soudce)
Právník doktor Karel Zajíček (Václav Postránecký) pracuje jako tajemník u arcivévody Bedřicha Habsburského. Je nejen velmi schopný obchodník, ale umí si také užívat života plnými doušky. Dobré jídlo, pití a ženy patří k jeho radostem. Pověstná je jeho sbírka trofejí dámského ochlupení jeho milenek. Služeb tohoto doktora Zajíčka si žádá uhlobaron hrabě Larisch (Radoslav Brzobohatý). Za války dodal do Polska dodávku uhlí zaštítěnou státem. Utržené peníze hrabě ale nevyinkasoval, nýbrž s nimi spekuloval, nechal je v polských bankách, až došlo k jejich naprostému znehodnocení. Hrabě Larisch se snažil tyto peníze vymoct na českém státu, ale neuspěl. A to je právě Zajíčkovým úkolem, získat hraběti od státu peníze za polské uhlí.

Doktor Zajíček se stává centrálním ředitelem. Rozjede nejen velkou akci na vytunelování státních peněz, ale také zvýší produktivitu Larischova podniku. Za pomoci známých a úplatků se Zajíčkovi skutečně podaří peníze od státu pro hraběte získat, celých osmdesát osm milionů. Do velké hry je zatažen mj. Zajíčkův přítel advokát Sojka (Viktor Preiss), v jehož kanceláři se Zajíčkem seznámil s krásnou sekretářkou Koubkovou (Markéta Hrubešová) nebo také bankovní ředitel Leška (Jan Hartl), v jehož bance Zajíček otevřel několik účtů pro hraběte Larische a jeden i pro sebe, konto separato, z něhož měly být hrazeny drobné výdaje na úplatky.

Všechno by dobře dopadlo, nebýt jednoho horlivého policisty. Zajíček raději utíká do Ameriky a za pomoci doktora Sattlera (Vítězslav Jandák), podobného bohéma jako on sám, zametá stopy před policií. Přesto je však vypátrán a zatčen v Panamě. Spousta vlivných lidí má z jeho návratu do Československa strach, Zajíček se však rozhodne vrátit dobrovolně (peníze z konta separata zůstaly tady). Zajíček je obviněn ze zpronevěry. Snaží se hájit, že konal v zájmu svého zaměstnavatele a peníze vydal na úplatky, stěžejní důkazy se však záhadně ztratily. Je více než jasné, že zajíček má být obětním beránkem. Vyhrožuje, že prozradí jména uplácených, ale když jako svědkyně předstoupí Koubková a oznámí že by mohla mluvit o milostném životě obžalovaného, Zajíček ztratí paměť. Má sice úspěchy u žen, ale jeho mužná síla je ta tam, a kdyby se veřejnost dozvěděla, že jako milenec nestojí za nic, nepřenesl by to přes srdce.

A peníze z konta separata? Šek na sedm milionů předal Zajíček před odjezdem do Ameriky spolu s plnou mocí na jméno Sojka Koubkové. Té sice nemůže nemůže šek vybrat, ale kdyby se jmenovala Sojková, už by se s tím dalo něco dělat. Advokát Sojka se tedy bude ženit. (-k-)

Režie: Dušan Klein
Produkce: Marča Architeva
Scénář: Michal Najbrt
Námět: Michal Najbrt
Kamera: Ivo Popek
Hudba: Petr Hapka
Země: Česká republika
Rok výroby: 1997

Hrají:
Václav Postránecký (JUDr. Karel Zajíček)
Markéta Hrubešová (Koubková)
Viktor Preiss (JUDr. Sojka)
Radoslav Brzobohatý (hrabě Larisch)
František Řehák (arcivévoda Bedřich Habsburský)
František Němec (JUDr. Matouš)
Jan Hartl (bankovní ředitel Leška)
Veronika Forejtová
Rudolf III. Hrušínský (Krul)
Jan Fišar
Václav Mareš (Zajíčkův obhájce)
Vítězslav Jandák (Sattler)
Stanislav Šárský
Vladimír Čapka
Zdeněk Forejt
Milan Sova
Ivan Řehák
Jan Přeučil (soudce)
Milan Šulc
Pavlína Kafková
Marcela Čapková
Helena Novotná
Tereza Bebarová
Anna Cónová
V. Babka
D. Ožana
F. Šec
K. Zerdaloglu
J. Odl
L. Brückner
S. Malý
J. Mazák
V. Kryške
V. Hrabal
P. Handl
Milan Najbrt
Aktualizováno: 9.7.2009