Klub rváčů

Když nemůžete půl roku usnout, potřebujete se někde odreagovat. A tak založíte klub rváčů. Ale co když vám to začne přerůstat přes hlavu a vy zjišťujete, že už nemáte sílu to zastavit?
Fight club
1999 USA – Německo délka: 139 min
Brad Pitt35Brief(Tyler Durden)
Helena Bonham-Carter33Brief(Marla Singer)V milostné scéně je sice nahá, ale v Jackových představách je obraz deformovaný
Edward Norton29(vypravěč Jack)
Klub rváčů Jack (Edward Norton) je úspěšný úředník pracující v automobilové firmě. Často cestuje po státech a vyhodnocuje příčiny nehod jejich a možné dopady. Jenže už půl roku nemůže spát a ani doktor neví, co s tím, jen ho dokáže, ať se jde podívat, jak vypadá bolest na terapeutickou skupinu mužů s rakovinou varlat. Jack se nápadu chytí a začne pravidelně navštěvovat i další terapeutické skupiny. A jeho stav se zlepšuje. Jenže pak zjistí, že stejně jako on, chodí na skupiny i mladá dívka Marla (Helen Bonahm-Carter), a to mu neumožňuje se na skupinách uvolnit. Domluví se, že si skupiny rozdělí, aby se na nich nepotkávali. Jenže pak Jack potká Tyler Durdena (Brad Pitt).

Tyler bydlí v polorozpadlé tovární budově, ve sklepě vyrábí mýdlo (z něhož umí vyrobit dynamit) a pracuje hlavně po nocích. Tyler by mohl být jeden z "jednorázových" přátel, kterých Jack potkává v letadle spousty. Jenže po příjezdu z letiště ke svému bytu Jack zjistí, že jeho byt explodoval. Nejprve vytočí číslo na Marlu, ale pak se v něm něco zlomí, hovor položí a namísto toho zavolá Tylerovi. Zajdou spolu na pivo a na odchodu ho Jack požádá, jestli by u něj mohl bydlet. Tyler souhlasí, chce ale, aby ho Jack pořádně praštil. A tak vznikla myšlenka klubu rváčů. Jednou týdně se sejdou podobně frustrovaní muži ve sklepě jedné hospody, aby se v tvrdém, ale férovém souboji porvali a shodili ze sebe stres a rutinu každodenního života. Prvním pravidlem klubu rváčů je, že se o něm nesmí mluvit. I přesto se ale počet členů klubu rychle rozrůstá.

Tyler začíná vařit mýdlo ve velkém a v jejich domě přibývají věrní služebníci. Vypadá to ,že Tyler připravuje velkou akci, jenže Jack nemůže přijít na to, jakou. Vydává se po jeho stopách do dalších měst a v každém neomylně nachází klub rváčů, jenže nikdo mu nechce nic říct, prvním pravidlem je přece o nemluvit o klubu. (-k-)

Režie: David Fincher
Produkce: Ross Grayson Bell, Ceán Chaffin, John S. Dorsey, Art Linson, Arnon Milchan
Scénář: Chuck Palahniuk, Jim Uhls
Kamera: Jeff Cronenweth
Hudba: John King, Michael Simpson, Tom Waits
Rok výroby: 1999
Země: Německo, USA
Orig. jazyk: Anglický

Hrají:
Edward Norton (vypravěč Jack)
Brad Pitt (Tyler Durden)
Helena Bonham Carter (Marla Singer)
Meat Loaf (Robert Paulsen)
Zach Grenier (Richard Chesler)
Richmond Arquette (Intern)
David Andrews (Thomas)
George Maguire (vedoucí terapeutické skupiny)
Eugenie Bondurant (plačící žena)
Christina Cabot (vedoucí terapeutické skupiny)
Aktualizováno: 9.2.2006