Když se slunci nedaří

Rodinný seriál o lékařích a dětských pacientech nemocnice na malém městě
1995, Česko
Dagmar Havlová(42)(Doktorka Šnajberková)
Jan Hartl(42)(JUDr. Miloš Šnajberk)
Simona Stašová(40)(Pelcová)
Naďa Konvalinková(44)(Boženka)zdravotní sestra
Barbora Srncová(25)(Eliška)zdravotní sestra
Klára Issová(16)(Markéta Šnajberková)dcera
Jitka Ježková(17)(Dagmara)
Valentina Thielová(62)(Primářka)
Jitka Smutná(43)(Šolcová)ve 4. díle
Kateřina Janečková(11)(Katka Šnajberková)
Šestidílný seriál Když se slunci nedaří se odehrává převážně v nemocnici, jejímiž pacienty jsou děti nejrůznějšího stáří. Autoři seriálu se záměrně vyhnuli těžkým a beznadějným případům a jejich nemocnici většinou opouštějí uzdravené děti. Přesto se i v jejich pohodové nemocnici setkáme s onemocněními vážnými, v současné dětské populaci relativně častými, jejichž léčení klade na pacienty, ale také na jejich rodiče, nemalé nároky. V každém případě je seriálová nemocnice místem důvěry v uzdravení zejména díky vedoucí lékařce dětského oddělení, doktorce Šnajberkové.

Režie: Hynek Bočan
Scénář: Eva a Ivo Pelantovi
Kamera: J. Šámal
Země: Česká republika
Rok výroby: 1995

Hrají:
Dagmar Veškrnová (doktorka Šnajberková)
Jan Hartl (Miloš Šnajberk, manžel doktorky)
J. Zdeněk
Jiří Schmitzer (Pelc, otec Honzy)
Simona Stašová (Pelcová, matka Honzy)
Naďa Konvalinková (sestra)
Barbora Srncová
Michal Dlouhý
Svatopluk Skopal
Lenka Kořínková

1. Honza

V prvním díle seriálu se seznámíme s patnáctiletým Honzou Pelcem, který prožívá nelehké životní období, v němž se budou muset on i jeho rodiče vyrovnat s tím, že cukrovka je nemocí na celý život. Zdá se, že s pomocí moudré a zkušené lékařky Pelcovi nečekanou situaci zvládnou.

2. Michal

Druhý díl je věnován malému Michalovi. I jeho přivádí k doktorce Šnajberkové rodiče s problémem, syn se občas v noci počurává. Na společném nemocničním pokoji se s Honzou a Michalem setkává i romský chlapec Miško.

3. Inzulín

Honza Pelc je zpátky z nemocnice a jeho první cesta vede za spolužačkou, která se mu líbí a od níž v nemocnici marně čekal pár řádek. Barbora se ale o něj už vůbec nezajímá a tak zklamaný a poraněný Honza upadá do letargie. Pan Pelc se snaží najít motiv, který by Honzu odvedl od úzké soustředěnosti na vlastní osobu. Možná, že letní vodácká výprava společně s lékařkou a jejími dvěma dcerami a psem Inzulínem přece jen Honzu nasměruje k jiným myšlenkám..

4. Maruška

Do nemocnice přichází nová pacientka. Její "nemoc" způsobí na dívčím pokoji rozruch. Šárka spolkla rtěnku a teď tu musí čekat až předmět vyjde přirozenou cestou. Atraktivní Šárka se okamžitě skamarádí s Dagmarou, která je hospitalizována s obrnou očního nervu, a obě děvčata se dobře baví na účet třetí pacientky na pokoji. Přerostlá Maruška, která často omdlévá, je tu na pozorování. S vášní se stará o malé děti na oddělení, zejména o malou Klárku, a s úzkostí čeká na svou diagnózu.

5. Zuzka

To, že Markéta chodí s Honzou, už není žádné tajemství. Jen otec Šnajberk proti známosti své dcery protestuje. Přijme však názor své ženy, jako ostatně vždycky, která nevidí Markétinu náklonnost k diabetikovi jako tragédii. V nemocnici se objevuje nová pacientka Zuzka, která nejí a hubne. Ačkoli se Zuzka hospitalizaci brání a její matka je, na rozdíl od otce, přesvědčena, že o nic nejde, doktorka Šnajberková nebere případ na lehkou váhu. Do nemocnice se také načas vrací i Honza, aby mu tady srovnali glykémii. Se svou nemocí se již smířil a hospitalizaci bere on i jeho rodiče zcela bez emocí. Honza si brzy všimne Zuzky a jejího nechutenství. Jednou ji u jídla dokonce kryje. Doktorka Šnajberková zjistí, že Zuzka má mentální anorexii a rodiče upozorní na to, že nemoc může skončit i smrtí. Zuzka slibuje, že jídlo odmítat přestane. Honzu Zuzčin případ zajímá natolik, že u Markéty vzbudí žárlivost. Poté, kdy Zuzana předstírá, že už přibírá na váze a ukáže se, že podvádí, je nucena odejít do psychiatrické léčebny. Až tam se přizpůsobuje režimu léčby a je ochotna se uzdravit.

6. Šnajberková

Markéta se chystá do tanečních a matka objeví podezřelou pihu na jejím břiše. Od chvíle, kdy Markétě pihu odoperují, se čeká na histologický nález. Doktorka Šnajberková prožívá úzkostné období strachu. Současně také přijímá novou pacientku, která si stěžuje na bolesti bříška. Ačkoli jsou všechna vyšetření negativní, malé Kristýně se z nemocnice nechce. Doktorka Šnajberková však brzy přijde na to, čeho se malá pacientka bojí. Přísná babička, která po rozvodu rodičů nahradila v rodině matku, nedovolí otci, aby Kristýnu "rozmazloval". Ta marně touží po panence Barbie, a když ji nesmí dostat, ukradne ji spolužačce. Ve chvíli, kdy Kristýna odchází z nemocnice domů, otec jí panenku daruje. Její radost ale trvá krátce. Z okna nemocnice sleduje doktorka Šnajberková, jak musí holčička panenku babičce odevzdat. Lékařku čeká dramatická cesta do Louňovic. V sanitce na rozpadnutí odtamtud převážejí nedonošené dítě. Jako zázrakem končí cesta šťastně. V nemocnici na doktorku čeká dobrá zpráva. Histologický nález je negativní. Markéta je zdravá.
Aktualizováno: 10.12.2006