Hop nebo trop

Čtyřdílný úsměvný seriál o partě lidí, kteří spolu tráví volný čas aktivním odpočinkem a prožívají své vztahy.
2004, Česko
Ivana Chýlková(40)Brief(Bára)v 1. díle je na chvilku v podprsence a kalhotkách, ve 2. a 3. díle v plavkách
Martha Issová(23)Lots-(Bohunka)ve 2. díle (Na vodě) je na lodi v bikinách, v 8. díle (Tři vdovy) si sundá košili a projde před kamerou nahoře bez (je to ale trochu v šeru, takže ne moc kvalitní)
Pavel Kříž(43)(Dušek)bývalý Bářin manžel, vystupuje krátce v 1. dílu
Alice Bendová-Veselá(31)Brief(Andrea)ve 3. díle se koupe v červených bikinách, ve 2. díle je sice nahoře bez, ale pravděpodobně jde o dublérku
Jiří Kodeš(50)(náměstek Holina)
Roman Zach(31)Brief(Mikuláš)ve 2. díle (Na vodě) je na lodi podle očekávání v trenýrkách, ve 3. díle v plavkách
Adrian Jastraban(35)(Loser)
Marek Taclík(31)(Radek)
Václav Knop(54)(ředitel Ježek)
Martina Menšíková(39)(matka představená)ve II. řadě
První díl komediálního "Na horách" seriálu začíná jednoho všedního rána v sychravé zimní Praze. Rozvedené Báře Duškové se nechce do práce a jejím dětem do školy. Zatím netuší, že zanedlouho je čeká poněkud dobrodružný zájezd na hory s kolegou z podniku a s partou jeho povedených přátel. Večer na horské chalupě ovšem vezme nečekaný obrat... Ale hlavně jedním výletem to všechno neskončí. Směšným "držkopádem" při přeskoku kozy prostě začal celé rodině nový život. Je to hop nebo trop: vždycky se dá přece začít znovu a na lásku není nikdy pozdě...

Ve druhém dílu "Na vodě" vyrazíme pro změnu na vodu. I když si Bára myslela, že horskou epizodou všechno skončilo, brzo je všechno jinak. Novopečená maminka Bohunka ji totiž sama vyhledá, aby ji pozvala na svatbu a taky na kanoe, protože potřebuje Báru ke hlídání miminka. Jak se ovšem u třicátníků, žijících stylem "hop nebo trop" dá očekávat, celá vodácká expedice nakonec dopadne úplně jinak, než si naše parta představovala.

V třetím dílu "Na kolech" nejdřív celá parta musí dojít k poznání, že se život navzdory všem pádům a pohromám nedá zastavit, ale musí se žít dál. Paradoxně je to sama paní Barbora, kdo rozhýbe rozklíženou partu k novému výletu, tentokrát na kolech. Ale možná si sama slibovala od téhle cesty víc než bylo v silách ostatních, i v jejích vlastních...

Události závěrečného čtvrtého dílu "Na koních" vlastně iniciují Bářiny děti, které vytáhnou matku z každodenní letargie. Umanuly si totiž, že začnou jezdit na koních a zorganizují pro celou partu jarní výlet v sedlech s přespáním pod širákem. A svůj další život si musí urovnat i ostatní. (-ČT-)

Scénář Ivo a Eva Pelantovi
Kamera M. Šec
Režie J. Chlumský

Hrají:
Ivana Chýlková (Bára)
Roman Zach (Mikuláš)
Marta Issová (Bohuna)
Marek Taclík (Radek)
Klára Sedláčková (Pavla)
Adrian Jastraban (Loser)
Veronika Nová (Lenka)
Pavel Řezníček (Ivan)
Alice Veselá (Andrea)
Pavel Kříž (Dušek)
Ladislav Ondřej (Ondřej)
Aéla Wernerová (Marcelka)

II. řada

Ve druhé řadě se opět setkáváme se starými známými, jen o pár let později. Bára stále žije s Mikulášem, její dcera už povyrostla natolik, že si i ona našla přítele Petra Kvasničku. Radek s Bohunou mají už skoro šestiletou dceru Báru, která se narodila v prvním díle první řadě na horách. Loser Dany Belány žije s Radkovou sestrou Pavlou. Nově se ve druhé řadě objevuje majitel cestovky Alex (Ondřej Vetchý), s nímž žije Andrea, které v první řadě Bára přebrala Mikuláše. Nová dobrodružství naší party mohou začít.

Režie: Jiří Chlumský
Scénář: Eva a Ivo Pelantovi
Kamera: Tomáš Juříček
Hudba: Jan Kolář
Země: Česká republika
Rok výroby: 2008

Hrají:
Ivana Chýlková (Bára)
Ladislav Ondřej (Ondřej)
Adéla Wernerová (Marcela)
Roman Zach (Mikuláš Horký)
Alice Bendová (Andrea)
Ondřej Vetchý (Alex)
Martha Issová (Bohuna)
Julia Issa (Barunka, Bohunina dcera)
Marek Taclík (Radek)
Klára Otová (Pavla)
Adrian Jastraban (Dany Bedányi alias Loser)
Veronika Nová (Lenka)
TYomáš Klus (Petr Kvasnička)
Jan Unger (Wágner)
Arnošt Proschek (otec Pavly a Radka)
Jana Postlerová (Loserova matka)
Lajos Czicze (Loserův otec)
Pavel Kříž (Dušek)
Ludmila Peterková (Jiřina Wágnerová)
Petr Meissel (porodník)
Martina Menšíková (matka představená)
Bianka Magdalena Ištoková (zvídavá jeptiška)

Jan Nemejovský
Radka Rüster
Martina Popperová
Petr Kouba
Pavla Vašíčková

5. Memoriál

Stará parta má nového člena, Alexe, majitele cestovky a nového Andreina přítele. Vyráží spolu na rafty a na Slapy na plachetnici. Mužské části plachtění učaruje a rozhodnou se pořídit si vlastní loď a závodit s ní. V loděnici se sblíží Lenka s Radkem, což Bohuna zatím netuší.

Problémy se našim hrdinům nevyhýbají ani v práci. Dřevotvar je na tom špatně a Bára i Mikuláš dostávají vyhazov. Loser je stále bez práce a do toho čekají s Pavlou dítě. Doma přistihne Bára svou dceru s přítelem Kvasničkou. (-k-)

6. Pelech

Pavla je v jiném stavu a bere si Losera. Od bratra Radka dostávají jako dar bernardýna Madlu. Radkovi a Pavle umírá matka a oni spolu s otcem, se kterým se Pavla už několik nestýká dědí dům. Radek i otec chtějí dům prodat a Pavla s Loserem se musejí odstěhovat do malého bytu, na který si vezmou hypotéku. Dany začne pracovat jako dělník na stavbě, aby vydělával aspoň nějaké peníze. O jeho znalost maďarštiny není na trhu práce zájem.

Loser i Bára jsou stále bez práce. Přítel Bářiny dcery se vrací z dovolené a začíná bydlet s nimi. Dokonce vytlačí Báru s Mikulášem z ložnice do obýváku. Ještě že je tu opět zima a s ní další výprava na hory. Doma zůstává jenom Bohuna s malou Barunkou. S Radkem ovšem jede na hory Lenka, s níž Radek už nějakou dobu chodí. Bohuna je z toho zničená, až do té doby, než ve školce náhodou potká pana Wágnera, sympatického antikváře, se kterým sblíží.

B8ra se začíná sbližovat s Andreou, svojí bývalou sokyní. Andrea Báře dokonce nabídne místo v Alexově cestovní kanceláři. Alex, Radek a Mikuláš vyrážejí na túru na běžkách. Trochu si při ní zajedou, a tak se rozhodnou, že přespí v bivaku na sněhu. Sní totiž o tom, že pojedou do Alp a pokusí se zdolat nějakou horu. Bivakování proto berou jako zkoušku. Madle se mezitím narodí šest štěňátek, opět tu tedy máme porod na horách, i když tentokrát psí. (-k-)

Délka: 77 min

7. Ženy do větru

Danovi a Pavle se narodil syn Daniel. Jelikož ale mají malý byt, musí velký Dany vyřešit problém, kam se štěňaty. Pavla se po propuštění z porodnice nastěhuje dočasně k Bohuně, Danovi se naštěstí podaří štěňata zapůjčit na natáčení pohádky, takže se Pavla i s miminem může vrátit domů.

Bohuna je zamilovaná do pana Wágnera a ráda by jej seznámila se svými přáteli. On ale o žádné seznamování nestojí. Navíc, jak Bohuna zjistí,jeho manželka není nemocná a nesnesitelná, jak tvrdí, ale je docela úspěšná klarinetistka.

Nosným příběhem tohoto dílu je jachtaření a jachtařské závody v kategorii fireball. Radek se rozhodne, že na svém fireballu, který za pomoci kamarádů postavil, pojede s Lenkou. Alex proto koupí nový fireball, na kterém chce jet s Mikulášem. Andrea i Bára se cítí odstrčené a nakonec Bára vyprovokuje to, že si s Mikulášem koupí vlastní starší fireball. Bára mj. i kvůli tomu začnš pracovat v Alexově cestovce jako Andreina podřízená. Na první závody se tedy vydávají tři posádky. Alexovi s Andreou se moc nedaří a při závodech se hádají. Jejich vztah to ale vydrží, na rozdíl od Radka s Lenkou, kteří si vedou velmi dobře, ale krátce před cílem se převrhnou. Radek Lence sprostě vynadá a ta se urazí a od Radka odejde. Mikuláš s Bárou zlomí kormidlo, takže závod taky nedokončí.

Na druhý závod už se vydávají osádky jen dvě. Mikuláš s Bárou a Alex s Radkem. Andrea je ráda, že už na vodu nemusí. Kvůli silnému větru je závod přerušen, jako jedněm z mála se však Mikulášovi a Báře podaří udržet na vodě. Alex s Radkem, stejně jako mnoho dalších, se převrhnou.

Druhý den po závodě se Bára cítí nachlazená. Jde proto k lékaři a tam se dozvídá, že je těhotná. (-k-)

Délka: 73 min

8. Tři vdovy

V Alexově cestovce dostává uplatnění i Radek jako řidič a Loser jako průvodce. Jeho prvním úkolem je provést zájezd holandských jeptišek. Loser se úkolu zhostí s mentalitou sobě vlastní a připraví jeptiškám opravdu netradiční zážitek. Zato mezi Alexem a Andreou to začíná skřípat. vyřešit by to mohla svatba, kterou Andrea Alexovi navrhne. Alex souhlasí, vezmou se s Andreou ve stejný den na stejném místě jako Mikuláš s Bárou. Po cestě na svatbu se ale Andrea s Alexem pohádají, a tak se nakonec vezmou jen Mikuláš s Bárou.

Bohuna se rozvádí s Radkem, soud však rozvodové řízení v prvním stání odročí. Problémy se nevyhýbají ani vztahu Bohuny s Vladimírem. Vladimír je sice hodný, ale nerozhodný, dalo by se říct slaboch a Bohuně to začíná vadit, takže se s ním rozejde.

Alex, Radek a Mikuláš se chystají do Himálají. Mikuláš sice chtěl kvůli Bářině těhotenství výpravu opustit, ale Bára jej přemluvila, ať si jede splnit svůj sen. A tak všichni tři skutečně odlétají zdolat opravdovou horu. Během jejich výstupu se ale zhorší počasí a několik výprav včetně té jejich zůstane bez spojení. Manželky a přítelkyně prožívají doma horké chvilky, nakonec se ale všichni tři vrátí domů. Alex a Radek sice zranění, naštěstí ne natrvalo.

Dobrý konec završuje maškarní rej na louce a let dvěma horkovzdušnými balóny. Z louky je sleduje Bára s kočárkem. (-k-)
Aktualizováno: 12.12.2008