Honba za klenotem Nilu

Dobrodružná romantická komedie, v níž jde o pomoc egyptskému lidu
The Jewel of the Nile
1985, USA, délka: 102 min
Michael Douglas(40)(Jack Colton)
Kathleen Turner(31)(Joan Wilder)
Danny DeVito(40)(Ralph)
Honba za klenotem NiluSe spisovatelkou zamilovaných románů Joan Wilder (Kathleen Turner) a Jackem Coltonem (Michael Douglas) jsme se setkali ve filmu Honba za diamantem. Joan s Jackem od té doby tráví čas na jachtě obrážením exotických přístavů. Joan se snaží psát další román, ale nedaří se jí. Jakoby teď, když jsou její romantické touhy naplněny, jí došla inspirace. Proto s radostí přijímá nabídku bohatého egyptského šejka Omara, aby napsala jeho biografii a pomohla tak v jeho úsilí sjednotit egyptský lid. Jack by raději odjel do Řecka, a jelikož se v jejich vztahu začínají objevovat stále vážnější roztržky, Jack se rozhodne Joan do Egypta nedoprovázet.

Jenže ještě ten večer potká Ralpha (Dany DeVito), který hoří touhou se Jackovi pomstít za to, že musel strávit půl roku v base, a brousí si zuby na tučný podíl z diamantu. Z prekérní situace zachrání zcela nečekaně beduín, který se krátce před tím neúspěšně pokusil zavraždit Omara. Tvrdí o něm, že jeho lidu ukradl Klenot Nilu a chce získat vládu nad Egyptem. Z Jacka a Ralpha se stávají parťáci, byť ne přátelé, kteří se mají jako Omarovi hosté dostat do jeho paláce a získat Klenot Nilu.

Jako obvykle všechny hrdiny čeká spousta soubojů a přestřelek, dokonce se dostanou i do F-16 (naštěstí je scénárista nechá jen jezdit po městě a po poušti, kdyby měli letět, to už by bylo příliš). Postupně se Jack a Ralph dozvědí, že Klenot Nilu není vzácný diamant, ale prorok, který je předurčen sjednotit egyptský lid. A právě za něj se chce Omar vydávat na velkolepé show v Kadiru. Jeho plány se samozřejmě podaří překazit a na závěr se dočkáme i svatby Jacka s Joan. (-k-)

Režie: Lewis Teague
Produkce: Michael Douglas, Joel Douglas, Jack Brodsky
Scénář: Mark Rosenthal, Lawrence Konner
Kamera: Jan DeBont
Hudba: Jack Nitzsche

Dále hrají:
Spiros Focás (Omar)
Avner Eisenberg (Jewel)
Paul David Magid (Tarak)
Howard Jay Patterson (Barak)
Randall Edwin Nelson (Karak)
Samuel Ross Williams (Arak)
Timothy Daniel Furst (Sarak)
Hamid Fillali (Rachid)
Holland Taylor (Gloria)
Guy Cuevas (Le Vasseur)
Peter De Palma (misionář)
Mark Daly Richards (pirát)
Sadeke Colobanane (nubijský šéf)
Hyacinthe (N´Iaye (nubijský wrestler)
Daniel Peacock (rockový promotér)
Benyahim Ahed (Omar Officer)
Alaoui Hassen (Station Master)
Nakoula Ahmed (prodavač lístků)
Akasby Mohamed (starý muž v Suq)
Zaouia Abdelmajid (pilot F-16)
Ted Buffington (chodec po ohni)
The Flying Karamazov Brothers
Aktualizováno: 1.1.2018