Honba za diamantem

Dobrodružný romantický příběh New Yorské spisovatelky v kolumbijské divočině.
Romancing the Stone
1984 USA délka: 102 min
Michael Douglas39Brief(Jack Colton)
Kathleen Turner30Brief+(Joan Wilder)nejednou je docela sexy, v milostné scéně je dokonce nahá, ale zakrytá Michaelem Douglasem
Danny DeVito39(Ralph)
Kymberly Herrin26Brief+(Angelina)bujné poprsí ve velkém výstřihu zdůrazňuje ještě tím, že se předklání
Honba za diamantem Joan Wilder (Kathleen Turner) je úspěšná spisovatelka zamilovaných románů. Její dobrodružné romantické příběhy se odehrávají na divokém západě a dalších divokých koutech světa. Joan sama je přitom naprosto městský člověk. Žije sama ve svém newyorském bytě s kocourem jménem Romeo a oddaně čeká na svou lásku. Někde tam pro ni přece musí být muž, kterého si ve svých románech stvořila. Že by ovšem sama prožila nějaké dobrodružství, o tom se jí ani nesní.

Jenže manžel její sestry Elaine je v Kolumbii nalezen mrtvý, rozčtvrcený na kousíčky. Našel totiž velmi cenný diamant, na nějž si dělají zálusk hned dva padouši. Bratranci Ralph (Dany DeVito) a Ira (Zack Norman), proti nimž stojí mocný plukovník Zolo (Manuel Ojeda) disponující vlastní soukromou armádou. Elaine je unesena a Joan dostává podivný balíček od jejího muže. Před svou smrtí totiž diamant ukryl a mapu vedoucí k němu poslal právě Joan.

Joan se musí vydat do Kolumbie, aby svou sestru zachránila z rukou únosců. Naštěstí potká snílka Jacka Coltona, který se sice zdá být dalek jejím představám o vysněném muži, pomůže jí však při záchraně sestry a získání diamantu. Jackovi jde především o vlastní prospěch, touží po tom koupit si jachty a brázdit oceány, na což potřebuje peníze. Po mnoha peripetiích se Joan a Jackovi podaří dorazit do hotelu Cartagena, v jehož blízkosti se odehraje závěrečné střetnutí. Je samozřejmé, že dobro zvítězí nad zlem. A Joan se dočká svého vysněného muže, Jack si za nalezený diamant koupí jachtu a přijíždí si pro Joan do New Yorku.

Dobrodružství, o němž je jasné, že dobře skončí, koření vtipné scény, třeba když Joan s Jackem pomáhá před pronásledovateli prchat malý drogový boss, obdivovatel Joaniných románů.

Film byl nominován na Oscara za střih a získal řadu mezinárodních ocenění. Kathleen Turner získala za roli Joan Wilder jeden ze dvou Zlatých glóbů, kterými byla Honba za diamantem oceněna.

O rok později bylonatočeno volné pokračování pod názvem Honba za klenotem Nilu. (-k-)

Režie: Robert Zemeckis
Produkce: Michael Douglas
Scénář: Diane Thomas
Kamera: Dean Cundey
Hudba: Alan Silvestri

Hrají:
Michael Douglas (Jack Colton)
Kathleen Turner (Joan Wilder)
Danny DeVito (Ralph)
Zack Norman (Ira)
Alfonso Arau (Juan)
Manuel Ojeda (Zolo)
Holland Taylor (Gloria)
Mary Ellen Trainor (Elaine)
Eve Smith (paní Irwin)
Joe Nesnow (Super)
José Chávez (Santos)
Evita Muñoz Chachita
Evita Munoz 'Chachita' (Hefty Woman)
Camillo García (řidič autobusu)
Rodrigo Puebla (Bad Hombre)
Paco Morayta (hotelový recepční)
Jorge Zamora (Maitre D)
Kymberly Herrin (Angelina)
William H. Burton (Jessie)
Ted White (Grogan)
Manuel E. Santiago
Ron Silver (prodavač)
Vince Deadrick Jr. (Zolův muž)
Michael Cassidy (Zolův muž)
Vince Deadrick Sr. (Zolův muž)
Richard Drown (Zolův muž)
Joe Finnegan (Zolův muž)
Jimmy Medearis (Zolův muž)
Jeff Ramsey (Zolův muž)
Jos Laniado (Juan Alvarez)
Aktualizováno: 1.1.2018