Domácí péče

Celý život pomáhala nemocným, teď ale sama potřebuje pomoct se svou nemocí a od svých nejbližších tu správnou pomoc očekávat nemůže.
2015 Česko délka: 88 min
Alena Mihulová50(Vlasta)
Tatiana Vilhelmová36(mladá Hanáčková)
Eva Matalová82(Zelíková)
Domácí péče Vlasta (Alena Mihulová) pracuje jako zdravotní sestra pro domácí péči. Chodí po blízkých jihomoravských vesnicích a pomáhá nemocným, zejména starým, kteří se o sebe nedokáží plnohodnotně postarat sami. A to i přesto, že někteří jsou na ni hrubí, jako pan Hlavica, jiné léčí dcera léčitelka (Tatiana Vilhelmová), jako pana Hanáčka. Vlasta to dělá ráda a dělala by to snad i zadarmo. Což se vůbec nelíbí jejímu muži Láďovi (Bolek Polívka), který sice není v jádru zlý, ale s pomocí bližnímu to nepřehání.

Jednoho deštivého večera, když se Vlasta vracela z obchůzky, zastavil jí mladý doktor a nabídl odvoz na motorce. Jenže cesta skončila nehodou u žabího přechodu lese. Vlasta z ní vyvázla naštěstí celkem dobře, jen s odřeným břichem. Jenže při ošetřování jí doktoři našli metastáze a Vlasta najednou zjistila, že jí zbývá tak půl roku života. Najednou by sama potřebovala pomoct.

Rozhodla se ale, že se nevzdá. Přihlásila se na taneční hodiny a tam se znovu setkala s dcerou pana Hanáčka. Ta Vlastu vzala k esoterické léčitelce Miriam a Vlasta se naučila využít vnitřní energii a potlačovat bolesti způsobované rakovinou. Manžel Láďa na takové "hňupoviny" nevěří, a i když s Vlastou cítí, velkou oporou jí není. Vlasta i nadále chodí za pacienty, práce jí pomáhá zapomenout na vlastní starosti. A dočká se i svatby dcery Marcely (Sara Venclovská). Byl nejvyšší čas, Marcelčino těhotenství už začínalo být vidět. A jestli Vlastě alternativní léčba pomůže? To si musí každý domyslet sám podle svého, tuto otázku nechává film otevřenou.

Natáčení probíhalo v Napajedlích a přilehlém okolí, v prostorách Krajské nemocnice Tomáš Bati ve Zlíně a v Bratislavě. (-k-)

Režie: Slávek Horák
Produkce: Tomáš Rotnágl, Slávek Horák, Jaroslav Kučera, Viktor Tauš, Michal Kollár, Peter Bajzlík, Ivana Kurincová, Prokop Svoboda, Filip Brouk, Jakub Viktorín
Koproducent: Česká televize
Scénář: Slávek Horák
Spolupráce na scénáři: Rudolf Suchánek
Kamera: Jan Šťastný
Hudba: Jan P. Muchow, Michal Novinski

Hrají:
Alena Mihulová (Vlasta)
Boleslav Polívka (Laďa)
Tatiana Vilhelmová (mladá Hanáčková)
Zuzana Kronerová (Miriam)
Sara Venclovská (Marcela)
Eva Matalová (Zelíková)
Marián Mitaš (mladý doktor)
Helena Čermáková (Plaširybová)
Ivan Řehák (Hlavica)
Vladimír Kulhavý (Pazderka)
Jan Leflík (dělník Mira)
Pavel Leicman (Hanáček)
Daniela Gudabová (Knížová)
Slávek Horák (Robert)
Mikuláš Křen (Mikuláš Lapčík)
Jan Gogola (soused, starosta)
František Hamášek (farář)
Filip Brouk (kostelník)
Ludvík Vítek (řidič Květák)
Radoslav Šopík (vysoký doktor)
Martin Chamer (Fofrák)
Alžběta Kynclová (MUDr. Krátká)
Ján Hrmo (postarší obvoďák)
Rostislav Macek (doktor na oslavě)
Vendula Nováková (sestřička)
Eva Karasová (cukrářka)
Tomáš Rotnágl (doktor Tomáš)
Igor Stránský (Robertův otec)
Aleš Kadlec (saniťák Aleš)
Vlasta Horáková (žena na kole)
Kapela CM Kunovjané
Aktualizováno: 2.1.2019