Brainstorm

Život je nevyzpytatelný, a tak někdy dostaneme druhou šanci napravit to, co jsme dříve pokazili.
2008 Česko délka: 80 min
Ivan Trojan44(Jakub)
Radoslav Brzobohatý76Brief(Jakubův otec)
Ivana Chýlková44(Jakubova bývalá manželka)
Pavel Kříž47(lékař)Jakubův kamarád
Oldřich Navrátil55(zedník Oubram)
Pavel Liška37(kurýr)
Tereza Ramba18(dcera Eliška)
Pavel Řezníček41(Jakubův bratr)
Filip Cíl19(Dýno)
Hana Gregorová55(paní Sokolová)
Lenka Krobotová31(zdravotní sestra)
Ludmila Molínová58(Vymrová)
Marek Taclík35(pacient)
Jiří Wohanka61(muž u pokladny LDN)
Jakub (Ivan Trojan) je psycholog, má soukromou ordinaci v domě, který přestavuje. Splácí dvě hypotéky a alimenty, protože je rozvedený a žije s mladší přítelkyní Viki (Tatiana Pauhofová). Je unavený, nevyspalý a do toho mu bratr oznámí, že odjíždí na půl roku do Chile, takže se Jakub bude muset starat o otce (Radoslav Brzobohatý), po mrtvici se začínající demencí. Otec sotva chodí, stěží vysloví jedno slovo. To mu ale nebrání v tom, aby občas utekl, takže je třeba ho hlídat.

Jakubův syn David při objednávání léků na internetu náhodně narazí na přípravek Brainstorm. Není tam žádná cena, žádná adresa, ale za několik dní přiváží kurýr krabičku pilulek Brainstorm. Zdarma. A lék skutečně účinkuje, otec začne opět chodit, vyjadřovat se souvislými větami a dokonce číst noviny, což už pět let nemohl. I na Jakuba Brainstorm účinkuje, po požití jedné pilulky dokáže z hlavy vypočítat součin a rozdíl několika velkých čísel. Otec si uvědomí, že se dříve ke svým dětem a snaše nechoval tak, jak by měl a snaží se být alespoň teď příjemným starým pánem.

Jakubova šestnáctiletá dcera je v pubertě a s matkou se moc nesnáší, proto se rozhodne bydlet s otcem. Tomu se to sice moc nezamlouvá, ale nakonec se, i díky starému pánovi všichni smíří a bývalá manželka (Ivana Chýlková) se vrací k Jakubovi, zatímco Viki odjíždí na rok do Japonska.

Jenže po měsíci léky dojdou a otec upadá opět do letargie, dokonce musí být převezen do nemocnice. Jakub se snaží lék znovu najít, ale bezúspěšně, ani jeho přítel lékař (Pavel Kříž, už dlouho si nezahrál doktora:-) nezjistí o Brainstormu nic, v celé unii žádný takový lék neexistuje. V nemocnici se u lůžka starého pána objevuje kurýr - ztělesnění anděla. Hovoří s ním, i když starý pán sotva hýbe rty a hlavou. Ještě ten večer nachází Jakub ve schránce obálku se dvěma krabičkami Brainstormu, starý pán si zaslouží ještě jednu šanci.

Že je to neskutečné? Samozřejmě že je. Ale o to tu snad ani nejde. I když o co vlastně? O to že jen málokdo dostane druhou šanci? (-k-)

Režie: Jiří Strach
Produkce: Miloslav Rež
Scénář: Marek Epstein
Kamera: Martin Šec
Hudba: Zbyněk Matějů

Hrají:
Ivan Trojan (Jakub Holec)
Ivana Chýlková (Jakubova exmanželka Lucie)
Tatiana Pauhofová (milenka Viki)
Tereza Voříšková (dcera Eliška)
Radoslav Brzobohatý (děd Abrahám Holec)
Filip Cíl (Dýno)
Marek Gallo (syn David)
Pavel Řezníček (bratr)
Hana Gregorová (paní Sokolová)
Naďa Konvalinková (Morávková)
Lenka Krobotová (zdravotní sestra)
Pavel Kříž (doktor)
Pavel Liška (poslíček)
Klára Melíšková (Jeklová)
Ludmila Zábršová-Molínová (Vymrová)
Oldřich Navrátil (Oubram)
Tatiana Pauhofová (policista na letišti)
Marian Roden (bratr Luboš)
Marek Taclík (pacient)
Jiří Wohanka (muž u pokladny LDN)
Aktualizováno: 29.9.2018