Běž, ať ti neuteče

Psychologický film o překonávání vnitřní krize veskrze kladného hrdiny
1976 Česko délka: 77 min
Zdeněk Hradilák37(František Kabát)
Marie Drahokoupilová35(Tereza Kabátová)
Martin Růžek57(Emil Martinec)
Ota Sklenčka55(Režisér)
Miroslav Zounar44(Jírů)
Jana Gýrová34(Voníková)
Miloš Willig55(předseda ZO KSČ)
Mirko Musil51(Bužna)
Adolf Filip45(vyšetřovatel)
Karel Houska59(Rejnek)
Vůz Františka Kabáta (Zdeněk Hradilák) byl nalezen havarovaný v lese s jeho manželkou Terezou (Marie Drahokoupilová) mrtvou na sedadle spolujezdce. Rozbíhá se vyšetřování nehody jako retrospektivní pohled na události, které nehodě předcházely.

Kabát se vypracoval až na ředitele velkého stavebního podniku. Je cílevědomí, pracovitý, uvědomělý a jeho podřízení jej mají rádi. Kromě náměstka Voníka (Radoslav Brzobohatý), kterému jde hlavně o jeho vlastní prospěch. O Kabátovi se v podniku povídá, že má poměr se svou sekretářkou Martincovou (Karolína Slunéčková), ve skutečnosti jsou ale jen dlouholetí přátelé. Aby zachránil zpožďující se stavbu v Borovanech, opustí na čas ředitelské místo a odjede do Borovan pracovat jako stavbyvedoucí. Na postu ředitele ho nenahradí ctižádostivý Voník, ale taktéž uvědomělý technický náměstek Jírů.

Kabátova manželka Tereza je prototypem městské paničky. Má všechno ale pořád jí to není dost. Porozumění najde u Voníka, který se přes ni chce dostat na místo ředitele. Tereza svého manžela s Voníkem bez skurpulí podvede a manželovi vyčte, že je obyčejný a nanicovatý. Doufá, že získá Voníka, jenže ten s ní má jiné plány. Po cestě na Voníkovu chatu se pohádají a Kabátův žigulík řízený Voníkem havaruje. Kabátová na místě spolujezdce nehodu nepřežije, Voník od nehody uteče. Tím vyšetřování končí a na Kabáta čeká dcera sekretářky Martincové Alena (Grazyna Sahatqiu), která je do Kabáta i přes velký věkový rozdíl zamilovaná. Ani rodiče Aleny nejsou proti a vůbec veškeré okolí Kabátovi nový vztah s mladou dívkou schvaluje.

Film vznikl v období normalizace, aby ukázal prázdnotu, kterou přináší touha po majetku a naopak vyzdvihl pracovitost a oddanost straně. Film působí toporně a ve své podstatě je plný prázdných dialogů, ze kterých čouhá sláma. (-k-)

Režie: Stanislav Strnad
Scénář: Arno Kraus
Kamera: Jan Novák
Hudba: Karel Mareš
Rok výroby: 1976
Země: Československo
Orig. jazyk: Český

Hrají:
Zdeněk Hradilák (František Kabát)
Marie Drahokoupilová (Tereza Kabátová)
Radoslav Brzobohatý (Voník)
Martin Růžek (Emil Martinec)
Karolína Slunéčková (Martincová)
Ivan Luťanský (Ivan)
Grazyna Sahatqiu (Alena Martincová)
Jana Gýrová (Voníková)
Miloš Willig (předseda ZO KSČ)
Milan Jedlička (náčelník VB)
Miroslav Zounar (Jírů)
Adolf Filip (vyšetřovatel)
Karel Houska (Rejnek)
Pavel Spálený (Lojza)
František Husák (Lorenc)
Jiří Kostka (Toufar)
Ota Sklenčka (Režisér)
Mirko Musil (Bužna)
Alena Hessová (Pavla)
Jaroslava Schallerová (Jarka)
Jana Švandová (Jarka)
Zlata Adamovská (Jitka)
Aktualizováno: 16.3.2006