Bába z ledu

Nahořklá komedie o snaze změnit stereotypní život v pozdním věku narážející na nepochopení rodiny a spletité vztahy okolí, byť zpočátku vypadá vše jako nový začátek.
2017 Česko délka: 102 min
Zuzana Kronerová65Lots-(Hana)v milostné scéně lehce ukáže ňadra i postavu zezadu
Pavel Nový68Brief(Broňa)
Marek Daniel45(Petr)
Tatiana Vilhelmová38(Kateřina)
Alena Mihulová52(Zuzana)
Luboš Veselý55Brief(Ludva)
Zdena Sajfertová58(prodavačka)
Bába z ledu Hana (Zuzana Kronerová) žije ve svém domě sama. Trochu ji zlobí kotel, takže má doma chladněji, ale jinak se každou sobotu těší na své dva syny s rodinami, kteří přijíždějí na oběd. Ani o jednom se ale nedá říct, že by byl šťastný. Ivan (Václav Neužil) je sice úspěšný a bohatý, ale nemá dost času na rodinu, takže manželka Kateřina (Tatiana Vilhelmová) až příliš úzkostlivě pečuje o jejich syna Ivánka, kterého ve škole šikanují spolužáci, si na truc dělá co chce a odmítá poslušnost. Druhý syn Petr (Marek Daniel) pracuje v muzeu a veškeré vydělané peníze,kterých není moc, investuje do knih a doufá, že na nich jednou zbohatne. Mezi oběma bratry to evidentně neklape a jejich nedobrá nálada se přenáší i na matku.

Náhodou se Hana seznámí s partou otužilců, když jednoho z nich, který přecenil své síly, vytáhne z vody. Zdá se, že její život by mohl dostat nový náboj a možná i novou lásku, dá li se tomu v tomto věku ještě tak říkat. Obě manželství jejích synů se rozpadají, Hana je však šťastná s Broňou (Pavel Nový). Avšak jen do chvíle, než se Broňa rozhodne vrátit ke své manželce, kterou před lety opustil. (-k-)

Kvůli natáčení museli někteří herci začít s otužováním a třeba právě Zuzaně Kronerové otužování učarovalo a pokračuje v něm i nadále.

Film Bába z ledu získal šest Českých lvů. Zvítězil v kategorii nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář, Zuzana Kronerová získala lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, obdobně Pavel Nový za nejlepší mužský výkon v hlavní roli, dále pak Petra Špalková za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Režie: Bohdan Sláma
Produkce: Pavel Strnad, Petr Oukropec, Pavel Vácha, Marko Škop, Ján Meliš, Pascal Caucheteux, Grégorie Sorlat, Jaroslav Kučera, Jiří Koštýř, Tibor Brúza
Scénář: Bohdan Sláma
Kamera: Diviš Marek

Hrají:
Zuzana Kronerová (Hana)
Pavel Nový (Broňa)
Daniel Vízek (Ivánek)
Marek Daniel (Petr)
Václav Neužil (Ivan)
Tatiana Vilhelmová (Kateřina)
Petra Špalková (Věra)
Alena Mihulová (Zuzana)
Tadeáš Kalcovský (Jirka)
Luboš Veselý (Ludva)
Josef Ježek (Bohouš)
Marie Ludvíková (Květa)
Božena Černá (Boženka)
Kateřina Kuczová (Majda)
Karolína Kuczová (Klára)
Jiří Kuřina (vedoucí)
Petr Kocián (komentátor)
Tobiáš Rímský (větší kluk)
Martin Fridrich (menší kluk)
Kryštof Bohouš (menší kluk)
Mariana Chmelařová (úřednice)
Zdeňka Sajfertová (prodavačka)
Radka Paulová (Radka)
Michal Šindelář s kapelou
Aktualizováno: 10.3.2018