Alžbetin dvor

Šestidílný slovenský historický seriál o osudech rodu Fabiciů.
Alžbětin dvůr
1986 Slovensko
Radoslav Brzobohatý54Brief(Mathias Fabici)
Jana Zvaríková-Alnerová 25Lots(Alžbeta Castiglione)v prvním díle se hned davkrát předvede u řeky hezky nahoře bez, potřetí z ní manžel na chvíli strhne šaty
Vlado Müller50(Tadeáš Ruttkay)
Michal Dočolomanský44(Jonáš Benický)stoliční soudce
Jiří Císler58(Castiglione)
Seriál byl natočen na motivy stejnojmenného románu Hany Zelinové Alžbetin dvor a Volanie vetra.

Režie: Andrej Lettrich
Scénář: Hana Zelinová, Andrej Lettrich
Kamera: Tibor Biath
Hudba: Svetozár Stračina
Země: Slovensko
Rok výroby: 1986

Hrají:
Radoslav Brzobohatý (Mathias Fabici)
Jana Zvaríková-Alnerová (Alžběta Castiglione)
Vladimír Müller (Tadeáš Ruttkay)
Michal Dočolomanský (stoliční soudce Jonáš Benický)
Leopold Haverl (Alfonz Lilgo)
Viera Strnisková
Dušan Jamrich
Pavol Mikulík
Július Vašek
Hana Gregorová
Michal Gazdík
Jiří Císler (Castiglione)
Jozef Vajd
Milan Bahul
Anton Živič
Karol Polák ml.
Ján Zachar
Alexandra Záborská
Marian Geišberg
Jana Bittnerová
Pavol Juráň
Miloš Pietor
Stanislav Dančiak
Nora Bobrovská
Martin Kovačič
Margita Lopatková

1. Alžbeta Castiglione

Píše se rok 1812 a bohatý turčanský zeman Mathias Fabici (Radoslav Brzobohatý) slaví narození svého syna Tomáše, dědice panství. Povila mu jej půvabná Italka Alžběta Castiglione (Jana Zvaríková-Alnerová). Té Mathias věnuje své sídlo a pojmenuje jej Alžbětin dvůr. Na křtinách dojde ke sporu mezi dalšími dvěma uherskými zemany, Tadeášem Ruttkayem (Vlado Müller) a Alfonzem Lilgem. Je jakoby jakousi předzvěstí globálnějších problémů.

Napoleonovo tažení na Moskvu končí nezdarem a jeho obrovská armáda se stahuje do Polska. Francouzské obligace klesají, což ohrožuje Mathiasův majetek. Problémy by to mohlo způsobit i jeho tchánovi, až po uši zadluženému ze hry v karty. Však taky svou dceru dal Mathiasovi za dvacet tisíc. Není divu, že krásná Alžběta svého muže nemiluje a využije příležitosti, aby jej podvedla s francouzským malířem, který na Mathiasovo pozvání přijel namalovat její portrét.

Mathias se spolu se stoličním soudcem Jonášem Benickým (Michal Dočolomanský) snaží urovnat svár mezi Ruttkayem a Lilgem. Lilgo obviňuje Ruttkaye, že zabil svého pacholka, on zas naopak poukazuje na machinace se sirotčí pokladnou. Prozatím se Mathiasovi daří držet oba soky na uzdě. Sám se však neudrží a v návalu žárlivosti uškrtí svou manželku Alžbětu. (-k-)

Délka: 78 min

2. Prekliaty rod

Alžbětinu smrt svedl Mathias na utonutí v rozvodněném potoce, do něhož hodil její střevíček. Vydíráním pak přinutil Ruttkaye i Lilga, aby mu za pět tisíc prodali svou nejlepší půdu. Ruttkay za to jeho rod proklel. Mathias odjel do Vídně a svého syna Tomáše nechal vychovat svým přítelem Jonášem Benickým. Tomáš tak vyrůstal s jeho synem Štefanem. O Alžbětin dvůr se staral Ruttkayův čeledín Paholko, kterého Mathias u sebe jmenoval šafářem.

Když Tomáš dospěl, vybral mu jeho otec nevěstu, sličnou Julii Tomkovou. Hned ráno po svatební noci však Tomáš zahynul, když se s koněm snažil přeskočit potok. Julie zůstala na Alžbětin dvůr sama, i když tchán Mathias se snažil jí být nápomocen, stejně jako šafář.

V Zemplíně vypukla rebélie sedláků. Turčanští zemani se začali obávat nejhoršího a svolali poradu, na níž se rozhodli, že svoje majetky musejí chránit za pomoci armády. Mathias odjede do Vídně požádat dvůr o pomoc. Sám však nařídil svému šafáři, aby sedlákům daroval ovce. Když budou sytí, nebudou mít potřebu se bouřit.

Na cestě do Vídně si však na Mathiase počká Ruttkayův syn Kliment, který mu stále nemůže odpustit, že připravil jeho otce o rodinné pozemky. Kliment je navíc rozhořčen ohněm, který zničil jeho dům. Podpálil jej Mathiasův šafář, protože se od Mathiase dozvěděl, že jeho otce ubil Klimentův otec k smrti. Rebelii se podařilo zažehnat dřív, než se mohla přiblížit k Vrútkám, Mathiasovi to však už život nevrátí. (-k-)

Délka: 81 min
Aktualizováno: 20.6.2010