3 plus 1 s Miroslavem Donutilem - Sběratelé (Kostel, Paměti, Hantec)

Sbírat se dá leccos, jak ukazuje komediální triptich se společným tématem - sběratelství.
Tři plus jedna s Miroslavem Donutilem - Kostel, Paměti, Hantec / 3 + 1
2008 Česko délka: 84 min
Miroslav Donutil57(Milan Baštýř / Kamil Kopřiva / otec Sedlmajer)
Oldřich Vlach66(Břetislav Špot)v epizodě Kostel
Taťjána Medvecká54(Jaroslava Baštýřová)v epizodě Kostel
Jana Bernášková27(panenka Marie)v epizodě Kostel
Lenka Horáková(uklízečka Ježdíková)
Jiří Bábek(primář Kvaček)
Jiří Mádl21(Jan Hladš)v epizodě Paměti
Michaela Badinková29(recepční Mirka)v epizodě Paměti
Bořivoj Navrátil74(recepční František)v epizodě Paměti
Václav Mareš67(ředitel Šedlbaueur)v epizodě paměti
František Němec64(profesor Zahradník)v epizodě Hantec
Václav Postránecký64(doktor Flégl)v epizodě Hantec
Jitka Sedláčková47(úřednice Simona Saerová)v povídce Hantec

Kostel

Milan Baštýř (Miroslav Donutil) je vášnivý filatelista a předseda místního filatelistického spolku. Své sbírce zasvětil celý svůj život a dal do ní téměř všechny své peníze. Díky tomu je z něj namyšlený držgrešle, který svému okolí dává najevo svou nadřazenost, a to i vlastní manželce Jarce (Taťána Medvecká). Ta začíná mít potíže s dechem, stále častěji se dusí a kašle. Doktorka jí doporučuje moře, manžel ale nechce o zahraničním zájezdu ani slyšet, přece nevyhodí tolik peněz oknem. Blahosklonně ale manželce dovolí, aby jela na zájezd sama, pokud si na něj vydělá. Což samozřejmě není v jejím věku, když strávila celý život jako žena v domácnosti, vůbec jednoduché, ne-li nemožné. Peníze na čtrnáctidenní zájezd proto získá tím, že vypoví svou životní pojistku.

Další ránu utrpí Milan Baštýř na členské schůzi filatelistického spolku, která jako delegáta na výroční schůzi Svazu Českých filatelistů zvolí teprve jednadvacetiletého, čerstvě přijatého, ale zdatného a nadějného filatelistu Petra Kapku (Filip Tomsa), jediného mladíka mezi postaršími členy. Se svým věrným kamarádem Břetislavem Špotem (Oldřich Vlach) se u Milana v bytě opijí a Břéťa dostane nápad podívat se na známky. Milan jej pošle do kuchyně vařit kafe, aby neviděl, kde má schovaný klíč od trezoru. Má ho v matrjošce vysoko na poličce a při jeho sundávání spadne ze židle a zlomí si nohu. Břéťa zavolá sanitku, která Milana odveze do nemocnice. Jenomže zatím vařící voda na kafe uhasí oheň na sporáku a plyn vybuchne. Byt je zdemolovaný, což Milanovi způsobí šok, když se vrátí z nemocnice a skončí na jednotce intenzivní péče. Tam se na okamžik dostane do stavu klinické smrti a vidí se v tunelu, v jehož světle na konci je panenka Marie (Jana Bernášková). Ta spojí roztrženou obálku s šekem pro charitativní organizaci, kterou Milan před časem roztrhal a podá mu ji. Po návratu z nemocnice přichází Milan s rozhodnutím svou sbírku podat a za utržené peníze postavit kostel v Siera Leoně. Tentokrát to vzalo manželku a její problémy s dýcháním, které moře tak pěkně vyléčilo, jsou zase zpátky. (-k-)

Hrají:
Miroslav Donutil (Milan Baštýř)
Filip Tomsa (Petr Klapka)
Oldřich Vlach (Břetislav Špot)
Taťána Medvecká (Jaroslava Baštýřová)
Alena Štréblová (doktorka Kopáčová)
Oldřich Vlček (filatelista Hladík)
Jiří Bábek (primář Kvaček)
Jana Bernášková (panenka Marie)

Paměti

Portýr malého, ale docela luxusního hotelu, Kamil Kopřiva (Miroslav Donutil) má zvláštní sběratelskou zálibu. Sbírá použité věci slaných a významných osobností, které osobně odebírá na pokojích ubytovaných hostí. Nejde o nic drahého a také má zásadu, že od každé osobnosti bere pouze jednu věc, takže jde o zábavu v zásadě neškodnou. A za ta léta, která se svému koníčku věnuje, čítá jeho sbírka už přes tisíc exemplářů od spodního prádla přes kosmetické pomůcky, brýle až po vibrátor.

Kromě Kamila pracuje v hotelu i mladý portýr Jan Hladiš (Jiří Mádl). Kamil mu dává najevo svou nadřazenost, což se Jendovi moc nezamlouvá. Hotelový řidič mu poradí, ať se pokusí na Kamila něco najít. Jan tedy Kamila sleduje, později i s videokamerou a zjistí, že Kamil tajně chodí do pokojů hostí. Jednou Kamila málem přistihla herečka Monika, která se do hotelu vracel pro mobil. Spolu s Janem se jim podařilo předstírat, že se nic neděje. Jan ale začal naléhat na Kamila, aby mu prozradil, co s těmi věcmi dělá. Kamil se zdráhá, když se ale v hotelu objeví policie, dostane strach. Policie vyšetřuje pokus o znásilnění Moniky a Kamil i Jan musí vysvětlit, co dělali v jejím pokoji. Jan potvrdí Kamilovu teorie a ještě vezme vinu na sebe, že to on zapomněl zavřít dveře od pokoje, když pomáhal pokojské vynést odpadky. Oba jsou tímto zproštěni podezření a nakonec se ukáže, že ani s tím znásilněním to nebylo tak horké, to jen Moničin přítel nebyl spokojen s jejím nevázaným chováním a rozhodl se ji takto postrašit. Kamil na revanš ukáže Janovi svou sbírku a nabídne, aby v ní pokrčoval s ním. Oba se spřátelí a Jan skutečně začne Kamilovi pomáhat sbírku rozšiřovat. (-k-)

Hrají:
Miroslav Donutil (Kamil Kopřiva)
Jiří Mádl (Jan Hladš)
Dagmar Zázvúrková (herečka Monika)
Michaela Badinková (recepční Mirka)
Petr Meissel (řidič Praus)
Bořivoj Navrátil (recepční František)
Václav Mareš (ředitel Šedlbaueur)
Jiří Plachý (vyšetřovatel Dorovský)
Johanes Nancy (tenistka)

Hantec

Vysokoškolský profesor Zahradník (František Němec) se zabývá slangem a hantýrkou. Když náhodou zaslechne uklízečku Emilku (Michaela Červinková) mluvit plynným brněnským hantecem, rozhodne se ji využít jako studijního materiálu. Pozve si ji na úklid domů a nabídne ji, že jí bude platit za to, když mu bude doplňovat slangové výrazy. Emilka souhlasí, ale nechce se pouštět do intimních témat. Domnívá se, že profesor po ní jede. Když ale zjistí, že mu opravdu jde jen o hantec, obviní ho z toho, že s ním čeká dítě. Profesor tak má možnost poznat Emilčina otce Sedlmajera, od něhož Emilka hantec pochytila. Nařčení z otcovství se profesor snadno zbaví a ještě získá živou pomůcku pro své přednášky, pana Sedlmajera s jeho dokonalým hantecem. (-k-)

Hrají:
Miroslav Donutil (otec Sedlmajer)
František Němec (profesor Zahradník)
Michaela Červinková (Emílie Sedlmajerová)
Lenka Horáková (uklízečka Ježdíková)
Václav Postránecký (doktor Flégl)
Jitka Sedláčková (úřednice Simona Saerová)
Režie: Dušan Klein
Scénář: Václav Holanec
Kamera: Vladimír Dousek
Země: Česká republika
Rok výroby: 2008
Délka. 84 min
Aktualizováno: 16.7.2008