Zlozor

Historické drama ČSSR
1971, Polsko, délka: 77 min
Soňa Valentová(25)(Zuzka)
Juraj Kukura(24)(Slávo)
Július Vašek(44)(Gažo)
Samuel Adamčík(66)(Samko)
Více než za historický lze tento film považovat za pohádku zasazenou do drsného středověku, do země zničené tatarskými vpády.
Na hradě nad řekou kdesi daleko v zapadlém kraji žije rytíř Zuzor, pro svou krutou povahu přezdívaný Zlozor. Hrad získal od krále jako odměnu za svou udatnost v bojích s Tatary. Jedna z rybářských osad pod hradem je sice svobodná, ale král je daleko a Zuzor potřebuje pro sebe a nově budovanou armádu čím dál víc. Osady patřící k hradu už jeho chamtivost nestačí uspokojit.

Vladyka osady odmítne Zuzorovi platit s odkazem na svobodu udělenou králem. Drobné rozpory ale panují i na hradě. Otráven umírá kapitán vojáků, věrný Zuzorův přítel. Ačkoliv kapitána zřejmě otrávil jeden z vlastních lidí, Zuzor za trest nechá vypálit několik domů v osadě. K dovršení všeho se Zuzor shlédne ve vladykově dceři Zuzce.

Většina osadníků se proto rozhodne odejít a odplují na lodích. Zuzor nabídne vladykovi ochranu, když mu dá svoji dceru. Ale jak vladyka, tak dcera ho odmítnou. Přes noc pak přijde bouřka a řeka se začne vylévat. Vladyka chce zachránit písmo od krále, současně se vrací i Zuzčin milý Martin s královskou pomocí. Vladyka ale v rozbouřené řece utone a písmo mizí pod hladinou.

Hudba: Tibor Andrasovan
Rok výroby: 1971

Hrají:
Jozef Adamovič (Zuzor-Zlozor)
Soňa Valentová (Zuzka)
Ján Gubala (vladyka)
Michal Dočolomanský (Juraj)
Mária Markovičová (Agneša)
Slávo Drozd (Vitold)
Dušan Jamrich (Marton)
Samuel Adamčík (Samko)
Juraj Kukura (Slávo)
Július Vašek (Gažo)
Juraj Sarvaš (Magát)
L´udovít Greššo (Jonáš)
Alojz Kramář (Jamrich)
L´udmila Kodajová (L´udmila)
Pavol Opálený (Andrej)
Eva Kristínová (Jonášová)
L´udovít Kroner (Fúzač)
Dušan Lenci (Jakub)
Adám Matějka (Ďuro)
Aktualizováno: 17.8.2006