Zítra vstanu a opařím se čajem

Sci-fi komedie o snaze zvrátit průběh 2. světové války cestou do minulosti
1977, Česko, délka: 95 min
Petr Kostka(39)(Jan Bureš / Karel Bureš)
Jiří Sovák(56)(Klaus Abard)
Vlastimil Brodský(56)(ing. Bauer)
František Peterka(55)(šéfpilot Robert Nol)
Jiří Lábus(27)(technik)
Miroslav Moravec(38)(zaměstnanec Universa)
Jitka Zelenohorská(30)(zaměstnankyně Universa)
Petr Nárožný(39)(řidič)
Jan Přeučil(40)(lékař SS)
Josef Větrovec(55)(Kroupa)
Marie Rosůlková(75)(Whiteová)
Slávka Budínová(53)(Kroupová)
Josef Bláha(53)(Rousek)
Ota Sklenčka(56)(Dr. Kryl)
Svatopluk Beneš(59)(starý nacista)
Vladimír Hrabánek(39)(pracovník v půjčovně)
Otto Šimánek(52)(Patrick White)
Marie Drahokoupilová(36)(Markéta Nolová)
František Vicena(44)(Adolf Hitler)
Zítra vstanu a opařím se čajemJan a Karel Burešovi jsou jednovaječná dvojčata. Ač vzhledem k nerozeznání, povahově jsou zcela odlišní. Jan je hodný a nesmělý, pečlivý, vždy korektní, až je to někdy nudné, zatímco Karel si s ničím neláme hlavu, zejména se ženami, kterých má vždy několik. Oba pracují v cestovní kanceláři Universum, která pořádá lety do minulosti. Karel je pilot, Jan cestovní rakety konstruuje, vylepšuje a zalétává.

Karel přijme nabídku tří starých nacistů, kteří chtějí zvrátit výsledek druhé světové války tím, že Hitlerovi poskytnou vodíkovou bombu i s dokumentací.Karel má zajistit raketu jen pro ně a přistát v požadovaném čase, 8. prosince 1944. Jenže ten den ráno, kdy se má cesta uskutečnit, se Karel udusí rohlíkem. Jan neodolá pokušení a začne se za Karla vydávat. Už dlouho ho láká zase létat a hlavně miluje Evu, Karlovu dívku, k níž ovšem Karel chová jen povrchní city.

Místo Karla odletí v raketě s nacisty Jan. A navíc se dvěma americkými důchodci, kteří ovšem nebyli v plánu. Raketa ale omylem přistane sice 8. prosince, ale v roce 1941, kdy fašistická vojska stojí před Moskvou. Hitler neuvěří, že za pár let dojde ke zvratu, navíc v prohozeném kufříku jsou místo bomby jen šaty. Jen tak tak, že se Janovi a dvěma starým nacistům podaří utéct a neskončí jako třetí z nich Klaus Abard, kterého dal Hitler zastřelit.

Na zpáteční cestě přistane Jan s raketou v tentýž den brzy ráno, aby mohl věci napravit. Zejména zachránit bratra před smrtí udušením. Jenže to nestihne, tak se alespoň pokusí Karlovo tělo schovat do vany, kde na něj omylem převrhne čistící prostředek, který tělo rozpustí. U Burešových jsou rázem dva Janové, jenže ten dnešní tomu včerejšímu nevěří, a tak se ten nadále vydává za Karla, to mu vlastně vyhovuje.

Druhý výlet do minulosti už je úspěšný co do místa i času, ale Jan vysílačkou varuje fašisty, že se chystá atentát na admirála, který tudy bude projíždět. Nacisté z budoucnosti jsou zatčeni a bomba končí v jezeře. Jan ovšem musí znovu přistát dříve, než odletěl, potřebuje ještě napravit nepodařené námluvy v rodině Evy. A druhému Janovi dohodit půvabnou letušku Helenu. (-k-)

Režie: Jindřich Polák
Produkce: Jan Šuster
Scénář: Miloš Macourek, Josef Nesvadba, Jindřich Polák
Kamera: Jan Kališ
Hudba: Karel Svoboda
Aktualizováno: 15.6.2018