Zítra vstanu a opařím se čajem

Sci-fi komedie o snaze zvrátit průběh 2. světové války cestou do minulosti
1977 Česko délka: 95 min
Petr Kostka39(Jan Bureš / Karel Bureš)
Jiří Sovák56(Klaus Abard)
Vlastimil Brodský56(ing. Bauer)
František Peterka55(šéfpilot Robert Nol)
Jiří Lábus27(technik)
Miroslav Moravec38(zaměstnanec Universa)
Jitka Zelenohorská30(zaměstnankyně Universa)
Petr Nárožný39(řidič)
Jan Přeučil40(lékař SS)
Josef Větrovec55(Kroupa)
Marie Rosůlková75(Whiteová)
Slávka Budínová53(Kroupová)
Josef Bláha53(Rousek)
Ota Sklenčka56(Dr. Kryl)
Svatopluk Beneš59(starý nacista)
Vladimír Hrabánek39(pracovník v půjčovně)
Otto Šimánek52(Patrick White)
Marie Drahokoupilová36(Markéta Nolová)
František Vicena44(Adolf Hitler)
Zítra vstanu a opařím se čajem Jan a Karel Burešovi jsou jednovaječná dvojčata. Ač vzhledem k nerozeznání, povahově jsou zcela odlišní. Jan je hodný a nesmělý, pečlivý, vždy korektní, až je to někdy nudné, zatímco Karel si s ničím neláme hlavu, zejména se ženami, kterých má vždy několik. Oba pracují v cestovní kanceláři Universum, která pořádá lety do minulosti. Karel je pilot, Jan cestovní rakety konstruuje, vylepšuje a zalétává.

Karel přijme nabídku tří starých nacistů, kteří chtějí zvrátit výsledek druhé světové války tím, že Hitlerovi poskytnou vodíkovou bombu i s dokumentací.Karel má zajistit raketu jen pro ně a přistát v požadovaném čase, 8. prosince 1944. Jenže ten den ráno, kdy se má cesta uskutečnit, se Karel udusí rohlíkem. Jan neodolá pokušení a začne se za Karla vydávat. Už dlouho ho láká zase létat a hlavně miluje Evu, Karlovu dívku, k níž ovšem Karel chová jen povrchní city.

Místo Karla odletí v raketě s nacisty Jan. A navíc se dvěma americkými důchodci, kteří ovšem nebyli v plánu. Raketa ale omylem přistane sice 8. prosince, ale v roce 1941, kdy fašistická vojska stojí před Moskvou. Hitler neuvěří, že za pár let dojde ke zvratu, navíc v prohozeném kufříku jsou místo bomby jen šaty. Jen tak tak, že se Janovi a dvěma starým nacistům podaří utéct a neskončí jako třetí z nich Klaus Abard, kterého dal Hitler zastřelit.

Na zpáteční cestě přistane Jan s raketou v tentýž den brzy ráno, aby mohl věci napravit. Zejména zachránit bratra před smrtí udušením. Jenže to nestihne, tak se alespoň pokusí Karlovo tělo schovat do vany, kde na něj omylem převrhne čistící prostředek, který tělo rozpustí. U Burešových jsou rázem dva Janové, jenže ten dnešní tomu včerejšímu nevěří, a tak se ten nadále vydává za Karla, to mu vlastně vyhovuje.

Druhý výlet do minulosti už je úspěšný co do místa i času, ale Jan vysílačkou varuje fašisty, že se chystá atentát na admirála, který tudy bude projíždět. Nacisté z budoucnosti jsou zatčeni a bomba končí v jezeře. Jan ovšem musí znovu přistát dříve, než odletěl, potřebuje ještě napravit nepodařené námluvy v rodině Evy. A druhému Janovi dohodit půvabnou letušku Helenu. (-k-)

Režie: Jindřich Polák
Produkce: Jan Šuster
Scénář: Miloš Macourek, Josef Nesvadba, Jindřich Polák
Kamera: Jan Kališ
Hudba: Karel Svoboda
Aktualizováno: 15.6.2018