Žil jsem s cizinkou

Televizní film podle románu E. Vachka
2005, Česko, délka: 84 min

Televizní film, jehož scénář režisér Dušan Klein volně zpracoval podle stejnojmenného románu Emila Vachka z r. 1938. Emil Vachek (1889–1964) byl známý prvorepublikový literát, novinář i spisovatel. Napsal řadu psychologicky propracovaných próz, s umně vystiženými charaktery, se smyslem pro napětí. V čtenářském povědomí zůstávají zejména hodnotné detektivky (např. Tajemství obrazárny, Zlá minuta, Černá hvězda) s postavou dobromyslného Klubíčka, který je považován za typ prvního českého detektiva vůbec.

Děj románu Žil jsem s cizinkou se odehrává koncem dvacátých let minulého století. Hlavním hrdinou je postarší, dobře situovaný muž, Karel Sahula. Do jeho idylicky spořádaného úřednického života neblaze zasáhnou anonymní dopisy, upozorňující na nevěru jeho mladší krásné ženy Jiřiny. Všechny tužby a sny jsou pryč, pro Sahulu nastává období niterného trápení a bolesti. Po Jiřinině smrti se Sahula usilovně snaží odhalit motivy jejího počínání. Posléze seznává, že svůj život promarnil s cizinkou.

Román Žil jsem s cizinkou patřil k dlouholetým filmovým snům režiséra Dušana Kleina. Scénář, který si sám napsal, se mu podařilo natočit velmi sugestivně, s velkou citovou kulturou, se zvláštní atmosférou plnou napětí. Díky vynikající kameře i hereckým výkonům Viktora Preisse a Vilmy Cibulkové vzniklo mimořádné dílo, působivá studie lidské osamělosti a touhy prožít život jinak, než dovolily osudové okolnosti.

Režie: Dušan Klein
Scénář: Dušan Klein

Hrají:
Viktor Preiss
Vilma Cibulková
Gabriela Vránová
Ondřej Pavelka
Simona Vrbická
Yvetta Kornová
Vlastimil Zavřel
Oldřich Vlach

Aktualizováno: 25.4.2005