Zatmění všech sluncí

Psychologický film o tom, jak snadno může jinak poctivý a bezúhonný člověk podlehnout pokušení a vidině snadno získaných peněz.
1987 Česko délka: 84 min
Věra Galatíková48(Jarmila Honcová)
Luděk Munzar54(Karel Honc)
Magdalena Reifová23(Iveta Honcová)
Martin Zounar20(Petr Barták)
Milena Dvorská48(Vlasta)
Simona Stašová32(Ramešová)
Jana Dítětová60(Mašková)
Dana Batulková29(Věra Zantová)
Petr Čepek46(vyšetřovatel)
Pavel Soukup38(obhájce)
Oldřich Vízner40(nadporučík)
Jan Hartl34(nadstrážmistr)
Bronislav Poloczek47(zákazník)
Josef Větrovec65(soudce)
Antonín Molčík47(vedoucí)
Milan Stehlík43(dělník)
Miriam Hynková53(Šváchová)
Klára Jerneková42(zákaznice)
Jakub Štěpán(Milan Honc)
Svatopluk Schüller23(číšník)
Karel Richter61(prokurátor)
Zatmění všech sluncí Honcovi jsou taková obyčejná rodina, poctivě pracují, spoří alespoň to málo, co jim zbývá. Dospívající děti chodí do školy, starší dcera Iveta prožívá svou první lásku, mladší syn Milan je fanda do hudby. A jsou to právě děti, které se u svých kamarádů setkávají s luxusem. Rodiče Ivetina kluka Petra mají moderně vybavený byt a je vidět, že o peníze nouzi nemají. Iveta se chce Petrovi líbit a ráda by si nakoupila nějaké oblečení, kterého žádná dívka nemá nikdy dost. Milan zase touží po sluchátcích, aby mohl nerušeně poslouchat svůj gramec. Jenže to všechno stojí peníze a Honcovi mají našetřeno tak akorát na nové gumy k autu. Nakonec i Jarmilina kamarádka Vlasta si žije v přepychu, její manžel jezdí po zahraničních montážích, takže nakupují v Tuzexu, mají video.

Jarmila pracuje jako vedoucí a dočasně i jediná prodavačka v podnikové prodejně nábytku Dverex. Po léta je na ni spoleh, vždy měla všechna v naprostém pořádku, tak není divu, že účetní Mašková při inventuře jen opíše čísla z papírů a vůbec se nenamáhá zkontrolovat sklad. Ani přesto by se však Jarmila o žádný podvod nepokusila. Jenže pak přijde pokyn odvézt přebytečné sedací soupravy a křesla na nově dobudovanou podnikovou chatu. Účetní Mašková ani teď přepravované kusy nepočítá, k Jarmile má naprostou důvěru. Ještě se s Jarmilou baví o tom, že na podnikové chatě se ty sedačky stejně brzy rozbijí, zatímco doma si člověk nábytek opatruje. To bylo možná tím rozhodujícím impulsem, co přivedlo Jarmilu na myšlenku využít příležitosti. Po odvezení první várky přichází do prodejny zákazník a nedá se odbýt, dokud Jarmila nesvolí, že mu sedačku a tři křesla prodá, i když by měly být odvezeny. Zákazník platí v hotovosti, nábytek si vzápětí na to odváží. Jarmila chvíli váhá, ale pak trhá pokladní doklad a peníze si nechává. Synovi koupí sluchátka, s Ivetou jdou nakupovat hadříky.

Na Jarmilin podvod by se zřejmě nikdy nepřišlo, nebýt toho, že za přesluhující účetní Maškovou nastoupila nová účetní Zantová. A ta byla shodou okolností u vykládání obou dodávek a převezené zboží počítala. Tak jako tak by musela na chatě udělat inventuru. Jenže to Jarmila netušila a spadla klec. Zlomená Jarmila skončila ve vazbě a její přečin se pochopitelně dotkl i její rodiny, která ji moc nepodržela. Nejvíc to nesla Iveta, která se hystericky rozešla s Petrem. Manžel Karel přistoupil ke skutečnosti se sobě vlastním stoickým klidem, jen syn Milan na maminku nezanevřel a věřil, že se brzy vrátí. Jenže dvacet tisíc nebylo tenkrát málo, navíc šlo o rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a za to se šlo natvrdo sedět. (-k-)

Režie: Ludvík Ráža
Scénář: Miloš Kratochvíl
Kamera: Milan DOstál
Hudba: Petr Hapka

Hrají:
Věra Galatíková (Jarmila Honcová)
Luděk Munzar (Karel Honc)
Magda Reifová (Iveta Honcová)
Jakub Štěpán (Milan Honc)
Martin Zounar (Petr Barták)
Milena Dvorská (Vlasta)
Miriam Hynková (Šváchová)
Simona Stašová (Ramešová)
Jana Dítětová (Mašková)
Dana Batulková (Věra Zantová)
Antonín Molčík (vedoucí)
Petr Čepek (vyšetřovatel)
Pavel Soukup (obhájce)
Oldřich Vízner (nadporučík)
Jan Hartl (nadstrážmistr)
Marta Richterová (příslušnice SNV)
Miroslav Vladyka (Vašek)
Vlastimil Bedrna (Franta)
Milan Stehlík (dělník)
Jan Kreidl (učedník)
Bronislav Poloczek (zákazník)
Klára Jerneková (zákaznice)
Svatopluk Schuller (číšník)
Zdeněk Jindra (fotograf)
Jolana Maurerová (zapisovatelka)
Josef Větrovec (soudce)
Karel Richter (prokurátor)
Aktualizováno: 25.8.2018