Výlet

Tragikomedie rodinného výletu za účelem pohřbení zesnulého příbuzného v jeho rodném městě.
2002 Česko délka: 100 min
Iva Janžurová61(matka Milada)
Theodora Remundová28Brief+(Zuzana)hned na začátku leží nahá na posteli, není ale vlastně nic vidět, až ve sprše, ale takhle v detailu je to o ničem, druhé ráno se obléká, ale je otočena zády/bokem ke kameře
Anna Geislerová26(slečna ze škodovky)má tady jen krátkou epizodku
Jiří Macháček35(Vítek)Ilonin manžel, objeví se jen na začátku před odjezdem na výlet
Igor Bareš36(Pavel)
Kryštof Hádek20(mladík ze škodovky)
Jaroslava Hanušová53(cizí paní na WC)
Babička Valérie (Naďa Kotršová) přesvědčí rodinu, že její zesnulý syn, manžel a otec si přál být pochován na rodném Slovensku. Hlavním důvodem je ovšem touha babičky podívat se ještě jednou do rodného kraje. I tak ale vyrazí ve dvou autech, moderní Laguně a starém Wartburgu z Rakovníka do Nového mesta nad Váhom s urnou s popelem zesnulého syna, manžela, otce, tchána a dědečka.

Matka Milada (Iva Janžurová) je typická starostlivá matka, která ještě stále má tendence mluvit svým dospělým dcerám do života. Ne že by neměla proč. Ilonin manžel Vítek (Jiří Macháček, Ilonu hraje dcera Ivy Janžurové Sabina Remundová) sedí věčně u počítače a jeho těhotná žena mu připadá tlustá. Alespoň Ilona si myslí, že on si to myslí. A i přes svůj pokročilý stav se Ilona nenechala od dlouhé cesty odradit. Druhá dcera Zuzana (Theodora Remundová) má na první pohled spokojené manželství s Pavlem (Igor Bareš). Pavel je hodný, pečující manžel, který umí uživit rodinu - vyrábí kachličky, pro něž Zuzana vymýšlí dekorace. Jenže Zuzanu jejich vztah nenaplňuje, a tak si našla jiného muže, malíře Lubora (Dan Bárta) vystavujícího v galerie, kde pracuje i Zuzana. A protože nevydržela vypjatou atmosféru, prozradila to své matce i manželovi. Nejmladším účastníkem výletu je Ilonin syn Leon, jehož hlavní starostí je ukrývat do svého plyšového psa Žahoura zajímavé drobnosti.

Cesta se samozřejmě neobejde bez komplikací. Už od začátku pomalu gradují nabroušené vztahy mezi jednotlivými zúčastněnými. Slovenští celníci nechtějí vpustit auto s prošlou emisní kontrolou a urnou, jejich šéf má naštěstí porozumění, takže státní hranici, která tehdy ještě byla volně překročitelná, překonají bez nutnosti návratu pro potřebná povolení. Roztržka mezi Pavlem a Zuzanou způsobí, že se vybourají. V nouzi jim pomohou kolemjdoucí, za jejichž službu jim Pavel zaplatí kachličkami. Ty vezl s sebou, aby se je pokusil na Slovensku prodat a mohl si cestu dát do účetnictví jako služební. Ke vší smůle se z urny vysype popel, kamsi do příkopy u pole. Milada však tvrdí, že v urně nebyl popel jejího manžela, ale že to nemají říkat babičce, protože ta by se cítila podvedená. Teprve na zpáteční cestě prozradí, že to skutečně popel jejího manžela byl, ale chtěla ostatní utěšit, když viděla, jak jsou nešťastní.

Tím ale komplikace nekončí. Babička dostane z rozčilení infarkt a zemře. Ve své poslední vůli, kterou sepisovala po cestě při zastávce v hotelu, uvádí, že chce být pochována v Rakovníku vedle svého manžela. Pavlovi nezbývá, než zajistit přepravu zesnulé babičky vlakem. Ostatní se vracejí wartburgem stejnou cesto, kterou přijeli. (-k-)

Režie: Alice Nellis
Produkce: Pavel Šolc, Klára Bukovská, Jana Veselá, Zora Halčáková, Ivana Jaroschy
Scénář: Alice Nellis
Kamera: Ramünas Greičius
HUdba: Tomáš Polák

Hrají:
Iva Janžurová (matka Milada)
Theodora Remundová (Zuzana)
Igor Bareš (Pavel)
Naďa Kotršová (babička Valérie)
Sabina Remundová (Ilona)
Jakub Chrbolka (Leon)
Jiří Macháček (Vítek)
Dan Bárta (Lubor)
Kamila Vondrová (celnice)
Martin Matejka (celník)
Igor Čillík (šéf celník)
Martin Šulík (farář)
Anna Geislerová (slečna ze škodovky)
Kryštof Hádek (mladík ze škodovky)
Rudolf Pechan (číšník)
Milada Rajzíková (servírka)
Jaroslava Hanušová (cizí paní z WC)
Slavomír Drozd (pán na ulici)
Jakub Jíra (mladík u pumpy)
Petr Štefek (tanečník)
Bohumil Norek (kustod na zámku)
Hung Nguyen Tien (Vietnamec)
Aktualizováno: 10.3.2018