Vůně vanilky

Romantický film na pozadí konce 2. světové války.
2001 Česko délka: 86 min
Barbora Munzarová29Brief+(Anna (Onč) Zofová)vyjde nahá zpoza závěsu, se světlem v zádech se jí hezky rýsuje silueta ňader
Jiří Schmitzer51Brief-(Fanouš Zof)
Pavel Kříž40(americký velitel)
Aleš Háma28(Bill)
Vlastimil Zavřel46(řidič náklaďáku)
Jiří Dvořák34(Stanley)
Matěj Hádek25(seržant)
Filip Tomsa17(číšník)
Děj filmu se odehrává pár dní ped koncem 2. světové války. Už před několika lety se do malé vesničky v Kašperských horách vrátila z Londýna Anna, řečená Onč (Barbora Munzarová), aby si vzala sestřina manžela Fanouše (Jiří Schmitzer) a vychovala jejich děti. Na statku s nimi žije ještě matka (Jana Hlaváčová). Anna je cukrářka a sní o tom, že po válce, jejíž konec je za dveřmi, si otevře cukrárnu na náměstí v blízkém městečku. Nějaké peníze má našetřeny z pečení, zbytek by jí půjčil vdovec Hamsa. Jenže hospodářství potřebuje nového koně, na něhož Fanouš nemá a Anna mu nechce půjčit, protože později by už nemusela cukrárnu na tak dobrém místě získat. To ale není jejich jediná rozepře, manželství jim moc neklape, Fanouš je někdy pruďas a Anna je z Londýna zvyklá na jiný způsob života.

Když na statek přijedou američtí vojáci, Anna přijme jejich nabídku, aby jim jedno dopoledne tlumočila. Místo na oběd se ale vrátí až k večeru, s bohatou výslužkou šunky, čokolády a nylonových punčoch. Navíc dostala nabídku jet s nimi do Plzně. To se Fanoušovi vůbec nelíbí a zakáže jí to, dokonce Annu zamkne do kůlny, aby nemohla odjet. Malá Anežka, která má tetu ráda jí ale pomůže utéct. Anna se sice chce vrátit ještě ten den domů, stejně jako včera, na poslední chvíli se ale rozhodne s Američany do Plzně jet. Jistou zásluhu na tomto rozhodnutí má i pohledný seržant Stanley.

V Plzni Annu velitel amerických vojáků (Pavel Kříž) požádá, aby upekla na oslavu vítězství dort. Když je dort hotov, strhne se přestřelka, kterou nepřežije dort ani jeden z amerických vojáků Bill. Se Stanleym Anna prožije krátké milostné vzplanutí, ale uvědomí si, že jejich vztah nemá budoucnost, i když jí Stanley nabízí, že si ji vezme a odveze si ji do států. Anna se vrací na statek i s Anežkou, která za ní do Plzně utekla. Matka ji přivítá po zlém a vyhání jí pryč, Fanouš ji však přijme smířlivě a nabídne jí, ať na statku zůstane. Anna jemu zase dá peníze na koně, kterého statek tak potřebuje. (-k-)

Režie: Jiří Strach
Produkce: Dagmar Bautzká
Scénář: Lucie Konášová
Námět: Lucie Konášová
Kamera: Petr Polák
Hudba: Zbyněk Matějka

Hrají:
Barbora Munzarová (Anna - Onč Zofová)
Jiří Schmitzer (Fanouš Zof)
Jana Hlaváčová (matka)
Dominika Stará (Anežka)
Oliver Jahn (Venoušek)
Michal Čeliš (Fanda)
Jiří Dvořák (Stanley)
Roman Štolpa (Hank)
Aleš Háma (Bill)
Pavel Kříž (americký velitel)
Matěj Hádek (seržant)
Ladislav Županič (Hamsa)
Jaroslava Obermaierová (sousedka)
Filip Tomsa (číšník)
Michaela Mauerová (dívka)
Vlastimil Zavřel (řidič náklaďáku)
Antonín Procházka (četník)
Josef Konšal (harmonika)
Barbora Munzarová ve filmu Vůně vanilky
Aktualizováno: 1.5.2018