Věčný svit neposkvrněné mysli

Romantické sci-fi drama propletených mezilidských vztahů, jejichž aktéři si nechali vymazat vzpomínky, aby p rozchodu na své protějšky zapomněli.
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
2004 USA délka: 108 min
Jim Carrey42Brief-(Joel Barish)
Kate Winslet28Brief-(Clementine Kruczynski)při oblékání je chvilku v podprsence
Kirsten Dunst22Brief(Mary)tančí v Joelově ložnici v tílku a kalhotkách, při převlékání je zabrána nahoře bez, ale hodně zezadu
Mark Ruffalo36(Stan)
Elijah Wood(Patrick)
Věčný svit neposkvrněné mysli

Joel Barish (Jim Carrey) se jednoho dne ráno probudí a rozhodne se vyrazit vlakem do Montauky. Seznámí se tam s Clementine Kruczynskou (Kate Winslet) a zamilují se do sebe. Po roce však jejich láska skončí naprosto nečekaným způsobem. Když Joel přinese Clementine dárek k Valentýnu, Clementine dělá, že ho nezná. Od přítele Roba se Joel dozví, že si jej Clementine nechala vymazat z paměti.

Joel se rozhodne udělat totéž, nechá si Clementine vymazat z paměti. Musí donést všechny věci týkající se Clementine a v noci během spánku pak technici Stan a Patrick vymazávají jeho vzpomínky na Clementine.

Až potud by bylo všechno v pořádku. Jenže Patrick vymazával vzpomínky i Clementine, zamiloval se do ní a začal s ní chodit. Chtěl využít toho, že ví, co prožila s Joelem, ale tím to naopak zkazil, protože jí Joela připomenul. I Joel se při vymazávání paměti rozhodl, že na Clementine zapomenout nechce. Snaží se spolu ve vzpomínkách utéct někam, kde je mazací program nenajde. Sice se jim to nepodaří, ale stihnout si alespoň říct, že se zítra sejdou v Montauce.

Joel se ráno probudí a rozhodne se vyrazit vlakem do Montauky... Ne, historie se neopakuje. Stan měl totiž při vymazávání problémy. Pozval si do Joelova bytu svou přítelkyni Mary (Kirsten Dunst), aby si spolu užívali, zatímco nic netušící Joel spí. Když pak Joel v myšlenkách "utekl", Stan musel zavolat na pomoc zkušeného doktora Howarda. Ten měl kdysi s Mary poměr, což si ona nechala vymazat. Teď to náhodou vyšlo najevo a Mary se rozhodne Joelovi a Clementine pomoct. Pošle jim dokumentaci z jejich vymazávání v naději, že jim to pomůže překonat problémy. (-k-)

Režie: Michel Gondry
Produkce: Glenn Williamson, Steve Golin, Michael Jackman, Charlie Kaufman, Linda Fields, Georges Bermann, David L. Bushell, Anthony Bregman
Scénář: Charlie Kaufman, Michel Gondry, Pierre Bismuth
Kamera: Ellen Kuras
Hudba: Jon Brion

Hrají:
Jim Carrey (Joel Barish)
Kate Winslet (Clementine Kruczynski)
Kirsten Dunst (Mary)
Mark Ruffalo (Stan)
Elijah Wood (Patrick)
Tom Wilkinson (Dr. Micërzwiak)
Jane Adams (Carrie)
David Cross (Rob)
Deirder O´Connell (Hollis Mierzwiak)
Debbon Ayer (Joelova matka)
Gerry Robert Byrne (průvodčí ve vlaku)
Thomas Jay Ryan ((Frank)
Ryan Whitney (mladý Joel)
Amir Ali Sais (mladý Bullies)
Brian Price
Paul Litowsky
Josh Futter
Lola Daehler (mladá Clementine)
Deirdre O'Connell (Hollis)
Lauren Adler
Ellen Pompe (Naomi)

Aktualizováno: 16.1.2010