Václav

Příběh vesnického outsidera, jehož činy a poznání minulosti se tragicky střetnou s nepochopením prostředí, v němž vyrůstal.
2008 Česko délka: 100 min
Ivan Trojan44Brief(Václav Vingl)
Emilia Vašáryová66(Václavova matka)
Jan Budař30(František)
Jiří Lábus58(předseda)
Vladimír Javorský46(policista)
Martin Pechlát33(Václavův otec)
Jan Vlasák65(Pilecký)
Martina Delišová(Václavova matka zamlada)
Zuzana Kronerová56(hostinská)
Václav Václav Vingl je od dětství psychicky narušený, lidé z vesnice jej mají za magora. Chová se často neočekávaně a někdy až nebezpečně ke svému okolí. Ochrannou ruku nad ním drží matka a starosta. Oba se snaží o to, aby Václav nemusel být umístěn v ústavu v Borech, z něhož má Václav panický strach. Václav pracuje v místním družstvu, stejně jako jeho bratr František. Ve vzpomínkách se Václav často setkává s otcem, teď už mrtvým, československým reprezentantem ve střelbě, kterého někdo udal, že chce emigrovat.

Dalším člověkem z vesnice, který k Václavovi chová nějakou náklonnost je knihovnice Lída. To se ale nelíbí Václavovu bratrovi Františkovi, který, ač ženatý, má s Lídou poměr a nemanželské dítě. Když František zjistí, že Lídu ztrácí a ona se zajímá o Václava, dá Václavovi přes hubu. To Václav nevydrží a vytáhne na bratra pistoli, ukrytou pod postelí, ukradenou hlídači místního družstva. Vystřelí, ale netrefí, zřejmě schválně, ale to mu není nic platné. Skončí v cele předběžného zadržení, kde je jeho psychický stav podrobován tvrdým zkouškám. Matka s Lídou se snaží získat pro Václava milost, mj. i peticí ve vsi. Tu však podepíšou jen čtyři lidé, kromě matky, Lídy a starosty ještě hostinská.

Václav milost skutečně dostal, po čtyřech měsících a dvanácti dnech byl propuštěn na základě milosti udělené prezidentem republiky. Součástí spisu byla kromě právní dokumentace a znaleckých posudků i petice signovaná čtyřmi podpisy. Příběh byl natočen podle jedné z milostí, které udělil prezident Václav Havel.

Film získal hlavní cenu za scénář na významném mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji. (-k-)

Režie: Jiří Vejdělek
Scénář: Marek Epstein, Jiří Vejdělek
Kamera: Jakub Šimůnek
Země: Česká republika

Hrají:
Ivan Trojan (Václav Vingl)
Emília Vášáryová (Václavova matka)
Jan Budař (František)
Soňa Norisová (Lída)
Jiří Lábus (starosta)
Petra Špalková (Majka)
Martin Pechlát (Václavův otec)
Martina Delišová (Václavova matka zamlada)
Jan Vlasák (Pilecký)
Zuzana Kronerová (hostinská)
Oldřich Hajlich
Lukáš Vacek
Tomáš Švarc
Miroslav Hanuš
Josef Polášek
Martin Sitta
Vladimír Javorský (policista)
Zdeněk Dušek
Jan Holík
Michal Mareda
Hana Seidlová
Jana Galinová
Martin Finger
Hanuš Bor
Tomáš Pavelka
Radim Fiala
František Stupka
Aktualizováno: 29.1.2018