Utopím si ho sám

Televizní film o přátelství dvou rozdílných starších pánů, kteří se náhodou potkali jak pacienti v nemocnici
1989, Česko, délka: 87 min
Vlastimil Brodský(68)(Svatopluk Havlík)
Miloš Kopecký(66)(Jarovslav Chouň)
Stella Zázvorková(67)(Uriášová)
Jiřina Bohdalová(58)(Jarmilka)
Marie Rosůlková(87)(Růžičková)
Petr Štěpán(15)(primář)
Jana Drbohlavová(48)(vrchní sestra)
Barbora Srncová(19)(sestra)
Gabriela Vránová(49)(soudkyně)
Jan Skopeček(63)(Frühauf)
Oldřich Vlach(47)(řidič sanitky)
Miroslav Vladyka(29)(saniťák)
Marcel Vašinka(34)(příslušník VB)
Robert Vrchota(69)(Pohanka)
Věra Koktová(63)(Kloučková)
Karel Koloušek(65)(pacient Janáček)
Petr Štěpánek(40)(primář)
Bohumil Švarc(63)(obhájce)
Pánové Havlík (Vlastimil Brodský) a Chouň (Miloš Kopecký) se seznámili jako pacienti v nemocnici, oba už v důchodovém věku. Pustili je ve stejný den, a protože Jarouška jeho družka nepustila přes práh, nabídl mu vdovec Sváťa přístřeší u sebe. Už v nemocnici se oba sblížili a velmi dobře si k nelibosti sousedky Uriášové (Stella Zázvorková) rozuměli i v civilu. Jarouškovi se dařilo rozhánět Svatoplukovy chmury po smrti jeho ženy Toničky.

Jen Sváťovi bylo divné, že Jarouškovi nepřiznali důchod, ačkoliv podle věku už na něj měl nárok. To mu vysvětlila až Jarouškova kamarádka Jarmilka (Jiřina Bohdalová), prostitutka, kterou chtěl Jaroušek Sváťovi dohodit. Jaroušek je totiž nemakačenko a kvůli příživnictví už několikrát seděl.

To se Sváti sice dotklo, ale mnohem víc jej zabolelo, že mu Jaroušek ukradl peníze z vkladní knížky a nechal mu na ní právě tak na pohřeb. Bezpečnost sice Jarouška zadržela a Sváťu ubezpečila, že všechny peníz dostane zpátky, Sváťa se ale ve vzteku, podporován paní Uriášovou, rozhodl Jarouškovi u soudu řádně zatopit. Sousedčinu svědeckou pomoc odmítl s tím, že si ho utopí sám. Když však dojde k soudu, Sváťa najednou změkne a Jarouška se začne zastávat. Vždyť s ním na stará kolena zažil, co nikdy předtím ve svém upjatém a nalinkovaném životě. Jarouškovi to na trestu sice neubralo, ale po jeho vypršení má u Sváti postel volnou. (-k-)

Režie: František Filip
Produkce: Jan Čumpelík, Jiří Merunka
Scénář: Zdeněk Svěrák
Kamera: Petr Polák
Hudba: Jaroslav Uhlíř

Dále hrají:
Svatopluk Mikeska
Václav Zajíc
Aktualizováno: 2.3.2018